Полтавщина опинилася на межі екологічної катастрофи

Якщо до 1 січня 2018 року нічого не зміниться в регіоні, то на Полтавщині може трапитися екологічна ктастрофа, спричинена поводженням із твердими побутовими відходами. Наслідки зволікань одразу відчують на собі полтавці. Зокрема, ті, які живуть у районах, де функціонують сміттєзвалища.

Такий прогноз озвучили на сьогоднішній апаратній нараді у Полтавській ОДА під час обговорення питання про роботу Державної екологічної інспекції у Полтавській області в сфері поводження з відходами та про першочергові заходи для поліпшення ситуації під час збирання та транспортування твердих побутових відходів на території Полтавської області. Доповідав начальник інспекції Вадим Осипенко.

За його інформацією, з 1 січня 2018 року в Україні заборонять складувати побутові відходи, які не розсортовані. Тобто, не підготовлені для утилізації. Не секрет, що сьогодні практично на всіх сміттєзвалищах області побутові відходи складують насипом. І ніхто навіть не має наміру їх сортувати. Правда, сміття таки сортують, але в інтересах певних осіб і комерційних структур так звані «люди без певного місця проживання». Саме вони з ранку до вечора копирсаються на сміттєзвалищах, вибираючи відходи зі скла, паперу, металу, пластику тощо. Після чого натоптані під зав’язку мішки з мотлохом відправляють машинами до пунктів прийому вторинної сировини. Поки така ситуація зберігається, говорили в кулуарах наради, комерсанти не дадуть владі будувати сміттєпереробні заводи. Про них уже десятиліття говорять на Полтавщині, але жодного кроку й досі не зробили.

За словами начальника екоінспекції В. Осипенка, на сьогодні жодне сміттєзвалище на Полтавщині не відповідає санітарним нормам і не готове для сортування відходів. Тобто, якщо до 1 січня 2018 року ситуацію не виправити, то область потоне в смітті.

Цікаво, що коли голова Полтавської ОДА Валерій Головко запитав присутніх на нараді голів РДА про те, чи мають вони запитання до начальника екоінспекції, жоден із чиновників не підняв руки… Хоча, як уже наголошували на нараді, жодне зі сміттєзвалищ у районах не відповідає нормам. І з 1-го січня 2018 року формально не матиме змоги приймати сміття. В. Головко з цього приводу наголосив, що керівники районів несуть персональну відповідальність за те, щоб із початку нового року в області не сталося сміттєвого колапсу. І його неприємно вразило те, що голови РДА не мають запитань до начальника екоінспекції. Хоча в жодному районі проблема сортування сміття не вирішена.

«Тема збирання та видалення відходів сьогодні є однією із проблемних питань області. Без її вирішення неможливо здійснювати якісну переробку сміття. Населення області має думати не лише за чистоту узбіч, а й за правильність сортування сміття. Вони самі формують своє довкілля і здоров’я, заявив В. Осипенко. – Нині в області діє комплексна програма на 2017-2021 рік, щодо сміттєзвалищ та поводження з твердими побутовим відходами. Вона передбачає заходи щодо контейнеризації населених пунктів при змішаному та розподільному зборі компонентів твердих побутових відходів, та інвентаризацію сміттєзвалищ й приведення їх у відповідність до законодавства країни».

Як буде реалізовано цю програму, покаже час. Але вже нині зрозуміло, що мовчання голів РДА аж ніяк не сприятиме вирішенню проблеми…

Олександр Брусенський
В. Осипенко. Фото автора