Полтавщина перебуває в епіцентрі спалаху африканської чуми свиней

африканська чума

У цьому зізнався сьогодні голова Полтавської ОДА Валерій Головко, який на апаратній нараді заслуховував питання про стан епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней (АЧС) в Україні та на Полтавщині.

І, хоча, питання поширення АЧС регіоном обласне керівництво розглядає регулярно, бо привід для цього останнім часом з’являється регулярно, сьогодні говорили про дуже серйозні наслідки для України і Полтавської області, якщо ця пошесть й надалі безперешкодно крокуватиме. Геннадій Пікуль, начальник Держпродспоживслужби в Полтавській області, в своїй доповіді наголосив, що «на території України хвороба поширюється надзвичайно швидко». Причому, як поміж свійських, так і поміж диких тварин. Так, якщо 2012 року в Україні було зареєстровано всього один випадок захворювання свиней на АЧС, то в 2014 році таких випадків було вже 16, в 2015-м – 40, в 2016-м – 91, а цього року вже зафіксовано 109 випадків. Полтавщина в цьому скорботному списку посідає перше місце, адже саме в нашій області найбільше (19) випадків АЧС. Після називають Закарпатську (11), Вінницьку (7), Одеську та Херсонську (по 6), Рівненську, Миколаївську, Донецьку та Черкаську (по 5) області.

африканська чумаСитуація дедалі погіршується. І якщо нічого не зміниться, то Україну чекають серйозні випробування.

«За прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН збитки державного бюджету України через спалах вірусу АЧС у 2017 році можуть скласти понад 1,5 мільярда гривень. Якщо існуюча тенденція поширення АЧС збережеться, то Україна до 2020 року втратить понад 1,2 мільйона свиней або 4 мільярди гривень…», – поінформував Г. Пікуль.

Про те, до яких втрат може призвести ця хвороба, яка не залишає свиням найменшого шансу на одужання, свідчить останній випадок виявлення захворювання свиней у фермерському господарстві «Плехів-Агро» (Оржицький район). Після виявлення там вірусу АЧС довелося умертвити 5125 свиней, яких потім спалили. Збиток склав 19 млн. грн.

На проблему поширення АЧС, говорили на нараді, варто дивитися значно глибше, ніж просто констатувати випадки захворювань. У разі, якщо АЧС невпинно поширюватиметься й далі областю, то це може призвести до того, що з аграрної області можуть заборонити експорт зерна та кормів. Це стане серйозним випробуванням для аграріїв.

Цікаво, що у нас до пуття не знають, скільки насправді в області маємо свиногосподарств. Офіційно їх начебто 123, заявив Г. Пікуль, де утримують на сьогодні 257 тисяч свиней. Але є ще так звані підсобні господарства із поголів’ям до сотні свиней на кожному, які ніде не зареєстровані. Тож контролювати там ситуацію дуже важко.

Що надалі чекає Полтавщину в плані поширення АЧС? Протистояти їй, через відсутність у світі ліків та щеплень для тварин, практично неможливо, стверджували на нараді. Отже, залишається суворо дотримуватися заходів екологічної безпеки та культури виробництва.

«У першу чергу все починається з людей, які займаються цим бізнесом. Це культура бізнесу. Інколи наші підприємці нехтують цією культурою, тому й маємо такі наслідки, – резюмував В. Головко. – Приватний сектор ще в гіршому стані, люди забувають, що їхні господарства теж може торкнутися ця проблема. Тому, ми повинні роз’яснювати людям, що не існує вакцини, а треба проводити профілактику…».

А тим часом у ЗМІ (https://news.mail.ru/politics/31030668/?frommail=1) з’явилися повідомлення про те, що Польща вирішила спорудити уздовж кордону з Україною та Білоруссю огорожу. Аби захистити себе від диких кабанів, які з території тих країн приносять вірус АЧС. Довжина паркану становитиме біля 730 км, а його будівництво обійдеться Польщі в 130 млн. злотих (30 млн. євро). Мінфін країни вже готовий виділити потрібні кошти…

Олександр Брусенський

На фото: Г. Пікуль: «Подальше розповсюдження АЧС на Полтавщині може призвести до значних економічних збитків і значного зменшення поголів’я свиней…».

Олександр Брусенський
На фото: Г. Пікуль: «Подальше розповсюдження АЧС на
Полтавщині може призвести до значних
економічних збитків і значного зменшення поголів’я свиней…».
Фото автора