Полтавські журналісти можуть бути задоволені: їх теж б’ють, але не так часто й сильно, як у інших регіонах

Полтавські журналісти отримали кілька десятків погроз під час виконання своїх професійних обов’язків. Такі дані оприлюднили 24 липня під час першого засідання робочої групи з питань професійної діяльності журналістів та свободи слова при голові Полтавської ОДА.

Вона була створена ще 28 лютого 2018 року за прикладом Адміністрації Президента України, де напередодні створили таку групу. Роботу групи курирує заступник голови Полтавської ОДА Микола Білокінь. На першому засіданні він одразу розставив усе на свої місця: група – це лише консультативно-дорадчий орган при ОДА, де переймаються моніторингом і аналізом ситуації щодо захисту професійних прав журналістів, готують пропозиції заходів щодо захисту журналістів та налагодження ефективного механізму взаємодії місцевої влади та медіа.

І все ж учасники засідання обговорили питання безпеки журналістів, стан свободи слова та захист прав представників ЗМІ. Родзинку заходу додала участь у в ньому голови НСЖУ Сергія Томіленка. Столичний гість не приховував свого занепокоєння ситуацією з перешкоджанням журналістам у виконанні службових обов’язків та нападів на представників ЗМІ в Україні. І не приховував, що ситуація з безпекою журналістів дедалі погіршується.

Зламані щелепи і носи: полтавські журналісти отримали два десятки погроз

«На жаль, констатуємо, що ситуація зі свободою слова й фізичною безпекою журналістів є тривожною в Україні. Фіксуємо факти порушень прав наших колег. Торік Національна спілка журналістів України почала вести моніторинг інцидентів фізичної агресії щодо журналістів. За 2017 рік зафіксували 89 таких випадків загалом по Україні. У першому півріччі 2018-го – вже 45, – поінформував С. Томіленко. – Вважаємо неприпустимим застосовувати силу до журналістів при виконанні ними професійних обов’язків. Водночас, на жаль, фіксуємо й системну безкарність за злочини проти журналістів – не бачимо прецедентів належного, вагомого покарання нападників на представників ЗМІ. Звісно, правоохоронні органи демонструють певну увагу до проблеми: є провадження, є розслідування, справи передаються до судів. Ми ж розраховуємо на ефективне, належне покарання тих, хто б’є журналістів».

С. Томіленко розповів про погрози та напади на журналістів урізних регіонах України. Через зволікання або відверте небажання розслідувати справи, пов’язані з погрозами журналістам з боку правоохоронних органів, ситуація погіршується. Журналісти в Україні почуваються незахищеними і їм часто доводиться працювати, ризикуючи здоров’ям або навіть і життям.

полтавські журналісти
Робоча нарада з питань безпеки журналістів, стану свободи слова та захисту прав представників ЗМІ. С. Томіленко (праворуч) і М. Білокінь.

На Полтавщині таких випадків начебто небагато. Але й ті, які зафіксовані, дають уяву про небезпеку журналістської професії. Так, за інформацією голови Полтавської обласної організації НСЖУ Євгена Лопушинського, протягом двох останніх років зафіксовано близько двох десятків випадків погроз, які отримали полтавські журналісти, а також нападів на представників ЗМІ. Погрози отримували журналісти як у Полтаві, так і інших містах – Кременчуці, Кобеляках тощо. Не обійшлося і без тілесних ушкоджень. Так, у обласному центрі одному з журналістів зламали щелепу, а представниці ЗМІ в Кобеляках – носа. Є. Лопушинський навіть назвав ситуацію з погрозами журналістам у регіоні, зокрема, в травні 2018 року, «епідемією».

Полтавські журналісти були здивовані: у Польщі останнього разу журналіста побили в 1993 році

Схоже, що погрожують, б’ють і навіть убивають журналістів в Україні частіше, ніж у будь-якій європейській країні. Приміром, С. Томіленко розповів, що під час свого перебування в Польщі його довго не могли зрозуміти тамтешні представники ЗМІ, коли він запитав про кількість журналістів, постраждалих під час виконання професійних обов’язків . А коли зрозуміли, про що мова, то пригадали, що останнього разу на журналіста в Польщі нападали… 1993 року.

«На жаль, у нас грубе поводження побутує й досі. Тож маємо використовувати різні інструменти для захисту професійної діяльності журналістів. Один із таких інструментів – Національна рада з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при Президентові України. Нині відповідно до доручення Адміністрації Президента створені відповідні робочі групи в регіонах. Ми б хотіли, щоб такі органи були не демонстрацією уваги до журналістів, а інструментом реального просування справ, які є на контролі».

Учасники засідання і робочої групи засвідчили своє бажання активізувати роботу з поліпшення ситуації із захистом журналістів на Полтавщині та створення усіх необхідних умов, щоб полтавські журналісти без перешкод виконували свої професійні обов’язки.

Олександр Брусенський

Фото автора.