Полтавський фермер Василь Бурлака включений до складу колегії облдержадміністрації

Василь Бурлака

Відтепер фермерський рух на Полтавщині у обласній владі представлятиме Василь Бурлака – голова Полтавської обласної громадської організації «Асоціація фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини».

Таку пропозицію підтримано на вчорашньому засіданні Координаційної ради з питань розвитку фермерства при голові Полтавської ОДА, де обговорювали проблеми фермерства та шукали шляхи їхнього вирішення. На жаль, констатували учасники наради – представники фермерських господарств практично із всіх районів області, проблем не лише не меншає, але й додається. Усе – через недосконале законодавство, байдужість чиновників та їхнє небажання щось змінити на краще та прагнення тримати під контролем землевласників та орендарів землі.

«Через це не зменшується кількість невирішених питань, які дошкуляють фермерам і заважають нормально працювати, – поділився з кореспондент том «ПП» Василь Бурлака. – На жаль, вже з початку 2018 року до «Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» продовжують надходити численні скарги на дії чиновників, прагнення відібрати землю у фермерів, самовільні захвати ділянок, які вони обробляють, створення штучних перешкод у користуванні землею тощо. Фермерам не хочуть продовжувати договори оренди, не створюють умов для спокійної роботи тощо…».

На підтвердження Василь Бурлака продемонстрував товсту теку з написом «Скарги 2018», до якої він складає скарги фермерів. І розповів на підтвердження свою історію про те, як фермер відстоює своє право на оренду землі. Голова Асоціації сам довгий час боровся за те, щоб йому продовжили право на користування землею, яку він обробляє вже кілька років поспіль. Але, пори те, що не за горами посівна, справа тупцювала на місці. Довелося їхати до Києва і там оббивати пороги владних кабінетів, включно до міністерського. На захист прав фермера з Полтавщині стали і кілька депутатів у Верховній Раді. Лише після цього перешкоди, які, як пояснювали чиновники на Полтавщині, неможливо було подолати, дивним чином зниклі. І В. Бурлаці продовжили оренду землі на сім років.

«Але чого мені це вартувала: у боротьбі за право хазяйнувати на землі я пережив кілька серцевих нападів, інсульт… От таку ціну платять фермери за те, щоб годувати як країну, так і свої сім’ї. І сплачувати гроші селянам за паї, які ті віддають їм в оренду…» – констатував Василь Бурлака.

Василь Бурлака
Засідання Координаційної ради з питань розвитку фермерства при голові Полтавської ОДА.

Саме засідання Асоціації, як і торік, почалося із зміни порядку денного. Фермери не захотіли першим питанням слухати звіт голови обласного департаменту з агропромислового розвитку Сергія Фролова а наполягли на тому, щоб одразу перейти до обговорення проблем фермерського руху. Це підтримав і голова Полтавської ОДА Валерій Головко, який, схоже, добре знається на проблемах фермерів і декларує їхню підтримку. Зокрема, очільник регіону вчора порушив питання розвитку в області тваринництва. У тому числі, вирішення проблеми з пасовиськами для худоби. Адже сьогодні це дуже нагальне питання, особливо для тих фермерів, котрі не мають достатньо землі, щоб виділити потрібні площі для випасу худоби.

«Полтавщина має стати ініціатором щодо підтримки тваринництва. Якщо нині ініціюємо збільшення рівня поголів’я великої рогатої худоби, особливо молочних порід корів, і водночас не забезпечимо худобу пасовищами, то це шлях в нікуди. Тому маємо подумати, як підтримати фермерів і приватні господарства. Важливо працювати разом. Відстоюватимемо позиції фахово, в межах законодавства, – зазначив голова облдержадміністрації Валерій Головко. – Питання тваринництва складне. Потребує вирішення на загальнодержавному рівні. Водночас хотів би, щоб в обмежених можливостях обласної влади ми знайшли нішу підтримки тваринництва…».

В. Головко запропонував фермерам більш активно співпрацювати з нардепами від Полтавщини, яких у Верховній Раді восьмеро. На думку керівника області, вони мають лобіювати інтереси Полтавщини. Зокрема, фермерів. З тим, щоб їхній рух відчув підтримку держави і їм створили, нарешті, сприятливі умови для кредитування, користування землею, створення кооперативів, збуту продукції тощо.

Олександр Брусенський
На фото 1: Василь Бурлака демонструє теку із скаргами фермерів.