Послаблення карантину на Полтавщині відбулося днем пізніше

За рішенням Кабміну в Україні 22 травня стартував другий із п’яти затверджених урядом етапів послаблення карантину. Але відповідно до розробленої МОЗ методики оцінювання епідеміологічної ситуації та ризиків, м. Київ та 11 областей (зокрема й Полтавська) виявилися неготовими до так званого адаптивного карантину.

Категорій готовності загалом три. Перший – інцидентність, тобто середня кількість випадків коронавірусу за останні 7 днів на 100 тисяч осіб населення. Цей показник має становити менше ніж 12 осіб. Чому саме стільки? Під час брифінгу очільник МОЗ Максим Степанов пояснив, що за основу взяли дані станом на 11 травня – коли запроваджувався перший етап пом’якшення карантину. Потім визначили коефіцієнт міцності – здатність нашої системи охорони здоров’я надавати відповідну допомогу, завантаженість ліжок. «Таким чином вийшли на показник 12 – він достатньо адекватний, зрозумілий і відповідає тій стратегії стримування, яку обрала Україна», – розповів міністр.

Другий – завантаженість ліжок у закладах охорони здоровʼя для госпіталізації хворих на коронавірус (він має бути менше 50%). Цей показник перевищений лише у Чернівецькій обл. (55%). Третій – кількість зроблених ПРЛ-тестів. Якщо залишити «за дужками» тестування медиків і правоохоронців, тести роблять тільки контактним особам уже хворих людей. Тож у регіонах, де хворих найменше, масового тестування немає. Саме така ситуація склалася й у нас на Полтавщині, де, відповідно до критеріїв, послаблювати карантин зарано.

Для послаблення карантину на Полтавщині провели додаткове тестування

У Полтавській облдержадміністрації в режимі відеоселектору одразу ж зібрали регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Голова комісії, заступник голови Полтавської ОДА Євген Греков обговорив із головами райдержадміністрацій та керівниками органів місцевого самоврядування ситуацію на місцях і умови послаблення карантину. Вирішили збільшити кількість тестувань, щоб область відповідала всім критеріям для послаблення карантину.

Уже наступного дня після консультацій із МОЗ та головним санітарним лікарем України уряд дозволив послаблення карантину в області.

«Полтавщина зараз має один із найнижчих рівнів захворюваності: останнім часом ми або взагалі не фіксуємо нових випадків, або виявляємо один за добу, − повідомив голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов. − Це означає, що карантин спрацював, і більшість людей його дотримувалася, за що я всім дякую. До того ж наші епідеміологи вдало розривали контакти й вчасно відправляли людей на самоізоляцію».

Послаблення карантину: перелік усіх дозволених заходів

Із 23 травня в області дозволено послаблення карантину. Це означає:

– проведення спортивних заходів без глядачів, у яких беруть участь не більше ніж 50 осіб;

– проведення релігійних заходів за умови перебування 1 особи на 10 кв. метрах площі будівлі;

– регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному сполученні у межах кількості місць для сидіння;

– діяльність готелів (крім ресторанів і басейнів у готелях).

Із 25 травня в області в межах послаблення карантину дозволять відновити роботу закладів дошкільної освіти з урахуванням організації протиепідемічних заходів.

Із 1 червня відновиться:

– робота закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнес центрів (крім групових занять з кількістю учасників більше ніж 10 осіб);

– відвідування занять у групах не більше ніж 10 осіб у закладах освіти, проведення професійно-практичної підготовки та державної кваліфікаційної атестації в закладах професійної освіти, підготовчих заходів до практичної підготовки на виробництві, лабораторних робіт та тренажерних занять, атестації здобувачів вищої освіти та відповідних підготовчих заходів, отримання документів про професійну (професійно-технічну) та вищу освіту, участь в освітньому процесі, пов’язаному з освітою дорослих, у публічному захисті наукових досягнень у формі дисертацій та відповідних підготовчих заходах;

– перевезення пасажирів залізничним транспортом у всіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) між регіонами в межах кількості місць для сидіння;

– міжобласні пасажирські перевезення (залізничні, авіаційні, автомобільні).

Iз 1 червня комісія дозволила в закладах соціального захисту населення зняти обмеження переміщення персоналу за межі стаціонарних закладів і відмінити у будинках-інтернатах обслуговування роботи медичного персоналу вахтовим методом.

26 травня доручила Полтавському обласному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді забезпечити проведення навчальних тренінгів для кандидатів в прийомні батьки та батьки-вихователі, опікуни, піклувальники, усиновлювачі та патронатні вихователі у групах до 25 осіб з дотриманням протиепідемічних заходів.

Райдержадміністраціям, міськвиконкомам, об’єднаним територіальним громадам забезпечити роботу центрів надання адміністративних послуг із суворим дотриманням протиепідемічних заходів із 25 травня.