Позачергова сесія Полтавської міськради: що насправді означають ухвалені рішення

Позачергова сесія Полтавської міськради:

4 жовтня відбулася позачергова сесія Полтавської міськради сьомого скликання. Серед понад 70 питань, які розглянули депутати, назвемо найрезонансніші та найважливіші для життєдіяльності міста.

Перерозподілили кошти

Депутати перерозподілили видатки міського бюджету. Зокрема урізали кошти, виділені управлінню житлово-комунального господарства на капітальний ремонт дахів, сходових клітин, трубопроводів та капітальний ремонт контейнерних майданчиків, і збільшили видатки на поточний ремонт ліфтів, капітальний та поточний ремонт доріг, тротуарів, парків, утримання фонтанів тощо.

Такий перерозподіл коштів зачепив практично кожну галузь: освіту, культуру, охорону здоров’я, соціальний захист. Адже затверджуючи ті чи інші показники на початку року, депутати діють навмання, та час вносить свої корективи.

Позачергова сесія Полтавської міськради
Депутати за роботою.

Однак депутат А. Матковський піддав нищівній критиці зміни до програми діяльності житлово-комунального господарства, а також діяльність заступника міського голови з питань ЖКГ Олексія Чепурка. На думку депутата, міська рада виділяє достатньо коштів на галузь, однак комунальники не поспішають їх освоювати. Так, надворі вже жовтень, але освоєно лише 54% виділених коштів. У жодному разі не можна урізати фінансування ремонту дахів, вважає він. Тим більше, що багато полтавців, які виступили із заявами перед початком сесії, просили виділити кошти саме на ремонт дахів їхніх будинків.

Важко сказати, що важливіше: ремонт дахів чи ліфтів. Та якщо проаналізувати виступи полтавців перед початком сесії, то й справді близько половини нарікали на незадовільний стан своїх будинків. Житловий фонд обласного центру вкрай зношений і потребує невідкладного реагування комунальників. Попри те, що більшість квартир у багатоповерхівках приватизована, власники житла самотужки не можуть подолати проблеми, які накопичувалися роками.

Позачергова сесія Полтавської міськради
Звучить Гімн України.

Позачергова сесія Полтавської міськради: за і проти торгівлі в нічний час

Позачергова сесія Полтавської міськради
Голова ГО «Підприємці Полтавщини» Євгеній Дикань.

Чимало виступів полтавців стосувалися ще однієї проблеми, яка існує в місті. Це розпиття алкогольних напоїв у нічний час. Мешканцям будинків, розташованих біля кафе, цілодобових магазинів, кіосків, де продають спиртне, не позаздриш: молодь із пляшками постійно сидить у дворах, біля їхніх під’їздів, смітить, чіпляється до перехожих, влаштовує бійки. Люди нарікали, що вночі не можуть нормально виспатися, вони стурбовані деградацією майбутнього країни. Вони просили депутатів заборонити торгівлю алкоголем у нічний час.

А ось підприємці, які торгують цілодобово, проти такого рішення, бо бояться втратити прибуток. Ніде правди діти: малий бізнес у наш час здебільшого ледь зводить кінці з кінцями. Крім того, підприємці скаржаться, що міська влада зволікає з наданням погоджень на торгівлю. Люди багато років поспіль мають кіоски, справно сплачують податки, та останнім часом працюють без дозволів і взагалі опинилися перед загрозою втратити свій бізнес, якщо депутати не продовжать погодження.

Про це на сесії говорив голова ГО «Підприємці Полтавщини» Євгеній Дикань. А члени громадської організації з плакатами пікетували підходи до міської ради, намагаючись привернути увагу депутатів до проблеми.

Обмежили продаж алкоголю в нічний час

Позачергова сесія Полтавської міськради прийняла рішення про заборону продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв (крім закладів ресторанного господарства) на території Полтави з 22-ї до 8-ї години. Окрім цього передбачена заборона на продаж алкоголю у тарі на винос у закладах громадського харчування.

Позачергова сесія Полтавської міськради
Так звані підприємці, які пікетували міськраду, більше нагадували студентів, найнятих на годину-дві роботи.

Торік Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє органам місцевого самоврядування забороняти продаж алкоголю в певний час доби. На продавців чи касирів, які знехтують рішенням, чекає штраф у розмірі від 1700 до 6800 грн.

Однак депутат Едуард Волков вважає, що відповідати має власник закладу. Він розповів, що готує на наступну сесію звернення до Верховної Ради з проханням дозволити контролюючим органам забрати ліценції у закладів, які порушили вимогу.

Чи зупинить рішення міської ради стрімке поширення алкоголізму? Дехто стверджує: той, хто хоче випити, завжди знайде таку можливість. Обов’язково будуть підприємці, які порушуватимуть заборону. Крім того, з’явиться нелегальний бізнес: підпільний продаж спиртного в нічний час. Однак практика інших міст, де вже запровадили такі обмеження, переконує: більшість людей усе ж утримується від спокуси купити вночі алкоголь. У громадських місцях стало значно спокійніше.

На позачерговій сесії Полтавської міськради змінили управління й створили департаменти

Незабаром у складі виконавчого комітету Полтавської міської ради з’являться Департамент економіки і інвестицій, куди увійде Управління економічної політики (так називатиметься нинішнє Управління економічних питань), Департамент охорони здоров’я та соціального розвитку (він об’єднає два нинішніх управління), Департамент культури, молоді та спорту, який теж створять шляхом об’єднання кількох управлінь.

Крім того, зміняться назви та підпорядкування багатьох відділів управлінь, які зазнають реформування. Олександр Шамота пояснив, що зміни продиктовані сучасністю (зокрема аналогічними змінами на рівні Кабміну). Деякі посади керівників управлінь скасовуються, але запроваджуються нові посади, тому штат збільшиться лише на12 одиниць. Це питання викликало гаряче обговорення.

Депутат А. Матковський наголосив, що збільшення штату «всього на 12» одиниць передбачає збільшення фінансування на 100 млн грн. Він нагадав: протягом 2000-2010 років штат виконавчого апарату міської ради не перевищував 300 працівників, тепер же їх понад 500.

Представники БПП «Солідарність» вважають, що під виглядом реорганізації коаліція усуває керівників управлінь, лояльних до опозиції. Наприклад, начальника управління молоді та спорту Олену Бабенко, яку називають неофіційним членом команди Андрія Матковського, та багаторічного начальника управління охорони здоров’я Сергія Котова (він очолював це управління ще за часів, коли міським головою був Андрій Матковський).

Позачергова сесія Полтавської міськради: хто кого…

Підкилимні ігри між коаліцією та опозицією в міськраді засвідчила ще одна гучна подія, яка відбулася на сесії. Депутатка Тетяна Паутова зайшла до сесійної зали у супроводі кремезних чоловіків, які виконували роль її охоронців. І сіла не на своє звичне місце серед депутатів фракції «БПП «Солідарність», а поруч із депутатами «Рідного міста». А на початку сесії оголосила про свій вихід із фракції «БПП Солідарність» та погрози, які отримує останнім часом. Згодом розповіла, що не ночувала вдома, бо інакше зранку не змогла би вийти з будинку та потрапити на сесію.

Секретар міської ради О. Шамота дав протокольне доручення звернутися до правоохоронних органів з приводу погроз.

Т. Паутова заявила, що не входитиме в жодну фракцію та працюватиме як позафракційна. Однак те, що вона сіла в залі поруч із депутатами «Рідного міста», наштовхує на деякі висновки.

Останнім часом Полтавою гуляють чутки про можливе об’єднання фракцій БПП «Солідарність», «Совість України» та «Свободи» проти нинішньої коаліції у складі «Рідного міста», СДПУ, «Батьківщини» та «Самопомочі». На жаль, у нас депутати частіше об’єднуються не за щось (наприклад, створення гідних умов життя полтавців), а проти когось (колишнього міського голови О. Мамая чи один одного). Саме завдяки такому ситуативному об’єднанню рік тому було усунуто міського голову О. Мамая та обрано секретарем міської ради О. Шамоту. Ініціатором «перевороту» називають А. Матковського. Однак останнім часом він дуже незадоволений діями свого ставленика О. Шамоти й вимагає його переобрання.

«Мінус один депутат у фракції «БПП «Солідарність» зменшує шанси на створення коаліції між «БПП», «Совістю України» та ВО «Свободою», — зазначає Ян Пругло на сайті «Полтавщина». — Є неофіційна інформація, що екс-мери Андрій Матковський та Олександр Мамай мали контакти із центральним керівництвом «Свободи» щодо створення такої коаліції у Полтавській міськраді. Математично це виходило: 8 депутатів «Солідарності» + позафракційний Сергій Луценко, 7 депутатів «Совісті України» та 6-ть «Свободи» — це 22 голоси, які необхідні для мінімальної більшості.

Небезпеку розуміли й члени коаліції: «Рідне місто», «Батьківщина», СДП та «Самопоміч». Тому вихід Паутової для нинішньої коаліції — це видих полегшення. Втім, розслабитися може і фракція «Свободи», адже тепер їм не потрібно шукати аргументи для своїх виборців, щоб пояснити коаліцію з Олександром Мамаєм та Андрієм Матковським».

Зінаїда МАТЯШОВА.
Фото автора.