Чи варто церковним общинам відкладати приєднання до Православної церкви України

приєднання до Православної церкви України

В Україні церква відділена від держави. І свободу вибору ніхто не відміняв. Тобто кожна церковна громада сама приймає рішення щодо приєднання до Православної церкви України. Та чи завжди віряни знають юридичні наслідки того чи іншого рішення?

– Ніхто не зможе заставити всі церкви приєднатися до нової церкви, Московський патріархат був і залишиться, – безапеляційно заявляє літня жінка, вочевидь, віруюча УПЦ МП. – Нам батюшка в храмі так сказав!

Немає нічого дивного, коли священики говорять вірянам напівправду і вводять їх в оману. Гірше, коли так само діють представники влади. Про випадок у с. Великі Будища Диканського району, коли голова сільської ради відмовляла церковну общину колишнього Московського патріархату проголосувати за приєднання до Православної церкви України, розповів на останній апаратній нараді голова Полтавської ОДА Валерій Головко.

Приєднання до православної церкви України
Мгарський монастир

У сільраді відмовилися коментувати дії голови, лише сказали, що громада Святотроїцької церкви поки що не досягла спільної думки, але дебати щодо приєднання до Православної церкви України в селі тривають. І порадили звертатися за коментарями в Полтавську єпархію КПЦ МП.

Про приєднання до Православної церкви України в області

Загалом же станом на сьогодні рішення про приєднання до Православної церкви України поки що прийняли лише дві церковні общини в області: у с. Устивиця Великобагачанського району і в с. Водяна Балка Диканського району, повідомили в Полтавській ОДА.

– Ситуація з церквою нагадує мені ситуацію з ОТГ, – сказав В. Головко. – Ті сільські території, які об’єдналися першими, отримали суттєві грошові надходження і в результаті виграли, а ті, які зволікали й невідомо чого чекали, залишилися на узбіччі історії.

То чому церковним громадам не варто зволікати та якнайшвидше приймати рішення про приєднання до Православної церкви України? Справа в тому, що 15 грудня 2018 року на об’єднавчому соборі в Києві було ліквідовано як УПЦ МП, так і УПЦ КП. Церковні общини Київського патріархату автоматично перейшли в лоно Православної церкви. А от общини Московського патріархату мусять зробити вибір. На це їм відводиться три місяці.

приєднання до православної церкви України
Скит біля Мгара

Люди болісно сприймають будь-які зміни: перейменування вулиць, заборону Компартії, створення єдиної помісної церкви тощо. Але треба розуміти, що життя загалом мінливе. До змін треба звикати, пристосовуватися, а не ховатися від них, чекаючи, що «якось розсосеться». Протягом трьох місяців УПЦ МП формально ще існуватиме, але після цього її вже фактично не буде – так само, як немає в Україні Комуністичної партії чи вулиць Леніна.

Як юридично відбувається приєднання до Православної церкви України

Якщо церковні громади приймуть рішення про приєднання до Православної церкви України, їм потрібно внести зміни в Статут та подати документи в Департамент культури і туризму Полтавської ОДА, а там уже їх спрямують до державного реєстратора, який ці зміни внесе. Процедура проста й нескладна, запевняє директор Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко.

Якщо церковна громада протягом трьох місяців ніякого рішення не прийме, вона не зможе залишатися в УПЦ МП, адже цієї структури вже не буде. Тож їй усе одне доведеться вносити зміни в статутні документи. Бо депутати Верховної Ради ухвалили, а Президент підписав Закон України із дуже довгою назвою: «Про внесення змін до закону «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України».

приєднання до православної церкви України
Хрестовоздвиженський монастир

Відповідно до цього документу, якщо релігійні організації належать безпосередньо до Російської православної церкви, то в своїй повній офіційній назві мають відображати назву того релігійного центру, частиною якого вони є.

Приєднання до Православної церкви України:вибір без вибору

Як бачимо, ніхто не тисне на віруючих і залишає за ними право вибору. Але насправді цей вибір невеликий: або приєднання до Православної церкви України, яка буде єдиною православною релігійною організацією в нашій країні, або до церкви іншої країни, причому тієї, яка веде війну на території України.

На жаль, переважна більшість громадян цих законодавчих тонкощів не знає, і цим уміло користуються як священнослужителі, так і представники влади. А коли люди прозріють, може бути пізно: вийти з лона іноземної церкви, щоб приєднатися до української, виявиться набагато важче.

Зінаїда МАТЯШОВА.

Фото автора