«Про тебе слава гордо лине, і пісня Чураївни нас єдна»: у Полтаві відкрили фотовиставку, присвячену 80-річчу Полтавської області

Сьогодні у фойє Полтавської ОДА працівники обласного архіву відкрили фотовиставку з нагоди 80-річчя від дня утворення Полтавської області.

Виставка, яка має два розділи, складається з 45 документів, котрі свідчать про пам’ятні події на Полтавщині з 22 вересня 1937 року і донині. За винятком семи текстових документів, решта – унікальні фотографії, які зберігаються у Державному архіві Полтавської області.

Відкриваючи виставку, директор обласного архіву Валентина Гудим акцентувала увагу її перших відвідувачів на тому, що виставку підготовлено на основі документів, які дають уяву про непрості вехи на шляху становлення нового регіону України, яким 1937 року стала новостворена Полтавська область.

«Становлення Полтавської області та її подальший розвиток, як центрального регіону України – наглядний приклад того, як розвивалася наша держава у передвоєнні роки, часи жахливих політичних репресій, протистояла навалі фашистських загарбників, відбудовувала свою інфраструктуру, впевнено крокувала до безбідного життя у повоєнні роки тощо», – наголосив при відкритті виставки і заступник директора обласного архіву Тарас Пустовіт.

Він у подробицях розповів тим, хто прийшов на відкриття виставки, про історію Полтавської області, трансформації її територіального устрою тощо. Зокрема, про те, що на початку створення області в її складі було 45 районів, а проживало майже 2,5 млн. чоловік. Нині, повідав Т. Пустовіт, за останніми даними на Полтавщині проживає 1млн. 430 тис. населення…

З виставкою, яка працюватиме ще кілька днів, можуть ознайомитися всі бажаючі.

Довідка «ПП»: Полтавська область — адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Полтава. Утворена 22 вересня 1937 року у складі 45 районів та двох міст. У 1937 р. на території Полтавської області діяло 224 промислові підприємства та 312 кооперативних промислових артілей. На початок 1938 р. в області нараховувалося 2 727 колгоспів, за якими було закріплено 3238,7 тис. га орних земель.

Розташована у середній частині Лівобережної України. Більша частина області лежить у межах Придніпровської низовини та Полтавської рівнини. Площа — 28 748 км² (4,76 % території України), населення — 1 466 786 осіб[3] (1 лютого 2013, 3,22% мешканців України). Область налічує 25 районів та 15 міст, з яких шість — Гадяч, Горішні Плавні, Кременчук, Лубни, Миргород та Полтава — обласного підпорядкування[4].

До найважливіших галузей господарства області належать сільське господарство та промисловість (зокрема харчова, легка, машинобудівна і ін.).
Полтавська область 6-а серед областей України за площею. На півночі межує з Чернігівською та Сумською, на сході з Харківською, на півдні з Дніпропетровською та Кіровоградською, на заході з Київською та Черкаською областями України.

Область займає площу 28,7 тис. км², що становить 4,8 % території України. За цим показником займає 6-те місце серед інших регіонів України. Протяжність території з півночі на південь 213,5 км, а із заходу на схід 245 км.

Під час нацистської окупації у роки німецько-радянської війни (вересень-жовтень 1941 р. — вересень-листопад 1943 р.) територія Полтавської області входила до райхскомісаріату «Україна», її було включено до генеральної округи Київ, що складалася з 26 ґебітів. Полтавщина була поділена на 12 ґебітів. Після вигнання з території Полтавщини нацистських окупантів вона і далі залишалася поділеною на 44 довоєнні сільські райони.

Після численних змін меж на 1 січня 1968 р. область поділялася на 25 районів. У її межах було 12 міст (2 обласного підпорядкування та 10 районного), 18 селищ міського типу, 3 робітничі селища та 2 224 сільські населених пункти.

За Всесоюзним переписом 1989 р. усього населення в області нараховувалося 1 753 030 чол. (За даними Вікіпедії).

Олександр Брусенський

Фото автора