Проблема бродячих тварин: знищувати не можна помилувати! Де поставимо кому?

Яка ситуація з бездомними собаками на вулицях Полтави? Що можна вдіяти, щоб безпритульних тварин у нашому місті поменшало? Знищувати не можна помилувати! Де поставимо кому? Ми вирішили надати слово самим полтавцям.

Олександр Михайлович:

– Я тутешніх собак знаю всіх як облуплених! Я живу поруч, через два дома. Ви мене вибачте, але для мене собака – краще за людину! Я сам мисливець, рибак. Раніше нас, мисливців, збирали і під керівництвом міліції змушували відстрілювати бродячих собак. А я не міг! Жодного собаку, жодного кота я не застрелив! Я стріляв тільки вгору. Ну не можу я вистрелити в собаку! Кабана можу застрелити, качку можу, а собаку чи кота – ні. Добре, що зараз заборонили відстріл бродячих тварин. Знищувати не можна,їх треба відловлювати і якось гуманно знищувати, якщо немає можливості утримувати в притулках.
Знищувати не можна В Полтаві, здається, є пітомнік на Нижньомлинській. Можна ще організувати якусь спілку, щоб люди-добровольці здавали туди гроші на харчування, утримання бездоглядних тварин. Хто скільки може. Я б сам з радістю платив би! Аби тільки бути впевненим, що ті гроші справді допоможуть «братам нашим меншим»…

Колись на мене напала зграя собак: я йшов пішки на кладовище, у Розсошенцях. А вони місцеву свалку облюбували й жили там. Як я злякався, що тільки пережив – це просто жах! Мене в житті ніколи жодна собака не кусала. А тут біжить назустріч зграя розлючених псів, сховатись ніде, кругом нікого немає. Ну все, думаю, зараз розірвуть на шматки. Головне, не подавати вигляду, що я злякався. І тікати теж немає сенсу, доженуть. Вони оточили мене, гарчать, гавкають і намагаються наскочити ззаду. Я підібрав якусь гілляку, що була поруч, не підпускаю близько і намагаюся не дати їм зайти ззаду. Як я від них одбився, просто дивом! Вони вигавкалися й відступили… І це, зважте, на дорослу людину нападають, а як на дитину, не дай Бог!

Світлана Євгенівна:

Знищувати не можна – Але ж ці тварини не винуваті, що опинилися без господаря, на вулиці! У нашому під’їзді мешканці підкормлюють бездоглядних котів, їх уже з десяток, мабуть, розвелося. Багатьох кішечок мешканці стерилізували. А бездомні собаки наших котів розривають. У мене псина здорова, то я особисто його з повідка не спускаю.

Коли я зустрічаю бездомних собак, я обходжу їх стороною. Але отой випадок, що трапився на Браїлках, коли цілком мирних, нешкідливих собак, яких люди самі стерилізували, хтось потруїв – це просто звірство, Бог за це карає! Це було прямо на зупинці транспорту, де м’ясний магазин. Там чотири собачки жили, абсолютно незлобні, їх підгодовували люди, (наш депутат, Майя Кадирівна ними теж опікувалася). В результаті з чотирьох дві загинуло у страшних муках, одна кудись забігла, мабуть теж померла, а одна жива, мабуть просто не з’їла тієї отрути… Я, звичайно, боюся зграї собак, але… я б їх ніколи не скривдила. І проти нашої кошарні у під’їзді я теж обурююся: якщо ти заводиш тварин, ти за них маєш відповідати!Знищувати не можна … Що робити з бездоглядними тваринами? Треба створювати притулки. В Полтаві є два притулки, один у Майї Кадирівни, другий – на Нижньомлинській. Там тварин передержують, а потім, якщо їх ніхто не забирає – їх усипляють. Це більш гуманно. Чим іще можна зарадити в цій ситуації – не знаю…

Леонід:

Знищувати не можна – Та що там бродячі! Тут на домашніх собак (а точніше, їхніх господарів) управи немає! Ви подивіться, що робиться у дворі 28-ї школи. Вийдіть о п’ятій-шостій ранку і подивіться. Скільки там собачників гуляє! А потім ступнути ніде – стільки посліду залишається! А вдень діти бігають по тих гімнах, у футбол грають… В Києві як зробили? Кожен власник собаки носить пакетик, совочок і убирає за своєю собакою. Треба і в нас це запровадити… А про бездомних я вже не кажу. Чули, що в Житомирі трапилося? Зграя диких собак (кажуть це помісь вовків із собаками) витягли вівчарку з будки і загризли! Бо голодні були. Залишили ошійник, голову і дві передніх лапи. Не потягли з двору тільки тому, що вона була на ціпку. От до чого дійшло! Скоро і в нас таке буде… Що робити? Знищувати не можна,питомники треба будувати. Виловлювати тих собак – і в питомник. Хай наше «бідне» керівництво подбає про це: трошки грошенят кине на добре діло…

Володимир:

Знищувати не можна – Мені здається, безпритульних собак зараз поменшало. Вони самі гинуть від холоду, хвороб… Я часто ходжу повз кінотеатру «Алмаз», від якого залишилися одні руїни – жахливе місце. Отам вони і плодяться. Аби влада навела порядок з таким неподобством (а його чимало по місту), можливо і собак бродячих поменшало б…

Мені по роботі доводилося часто бувати за межами міста, по околицях. Так отам у заростях живуть здичавілі собаки, вони бояться людини, а часом і нападають на людей. Знищувати не можна. Як їх можна виловити, я не уявляю, вони ж в руки не даються! Може в поліції, де працюють хлопці-кінологи, краще знають, як їх виловити? Я собак люблю, і не боюся їх, раніше навіть ротвейлера тримав. Це бійцівська порода, потужна така, сильніше вівчарки: перекусить руку запросто! Вона дітей дуже любила, бігала з ними, у футбол грала… Потім померла: ротвелери довго не живуть, років 14, не більше…

Людмила Володимирівна (фотографуватися відмовилася):

Знищувати не можна – Як боротися з бездоглядними тваринами? Перш за все, треба боротися з людьми, які їх розводять, а потім викидають на вулицю. Якщо не буде таких людей – не буде і бездоглядних котів і собак. І розмножуються вони саме тому, що бездомні. Якщо вони у хазяїна живуть, хазяїн сам регулює їхнє розмноження, стерилізує при потребі… Якщо в Кривому Розі перед мерією крисятник розплодився в туї, то про що тут говорити? Це наша культура, наша охайність. Те саме і про Полтаву можна сказати. Нехай не перед мерією, але згадайте, скільки у нас по місту таких місць, куди і вдень страшно потикнутися! Отам і плодяться і криси, і миші, і собаки бездомні.

Я живу за інститутом зв’язку, за переїздом. Скільки разів спостерігала картину: їде крутелик на дорогій іномарці. Зупиняється на дорозі, відчиняє двері й викидає пакет зі сміттям на узбіччя біля баків. Ну підніми ж свій зад, підійди до баків та викинь його! Оце така в нас культура, і саме в ній усі наші біди! Не буде бездоглядних собак, якщо будуть люди культурними… А на Алмазному в мене кума живе, так вона всіх, кого бачить на вулиці, годує. Тільки-но виходить з під’їзду, до неї відразу п’ять-шість котів біжать! Як їх не погодувати! Шкода ж бідолашних… Можна, звичайно, їх повиловлювати, постріляти, але ж люди знову їх повикидають на вулицю.Знищувати не можна. Треба виховувати людину з дитинства! Воно хоч і тварина, але жива, і якщо ти її взяв – відповідай за нього! Пам’ятаєте Екзюпері: «Ми відповідальні за тих, кого приручили»? Золоті слова!

Марина:

Знищувати не можна – Я думаю, треба будувати притулки. Знищувати не можна і обов’язково стерилізувати тих тварин, які вже на вулиці. І взагалі: повинна бути якась державна програма, щоб і люди були захищені від бродячих тварин, і тваринам жилося добре. Уявить: я прогулююсь зі своїм песиком, і раптом на мене біжить зграя з 4-5 здоровенних собак. Я не знаю, як малюка свого захистити, та й за себе страшно!

Хочеться, звичайно, щоб усі тваринки були здорові і щасливі, але без допомоги держави ми не обійдемося. Я згодна здавати гроші, платити податок на собаку, аби лишень навести лад у цьому питанні. В Києві є притулки для домашніх тварин, у Львові є. Не треба вигадувати велосипед, треба переймати позитивний досвід… Сестра була у Франції і розповідає, що там біля Ейфелевої вежі дуже багато розплодилося пацюків. Вони почуваються там в цілковитій безпеці, бігають, як білочки по газонах. А чому? Тому що влада прибрала з вулиць бездомних котів і собак, порушила цим самим природну рівновагу, тож у пацюків тепер ворогів немає, вони там розмножилися і шикують! Звичайно, треба і з пацюками боротися як із розносниками хвороб. Але факт красномовний, говорить сам за себе!

Тему досліджував Сергій МИКОЛЕНКО.