Профспілки полтавських чиновників визнані одними з кращих в Україні

профспілки

Профспілки в сучасній Україні – тема доволі цікава і, одночасно, суперечлива. Формально вони існують, хоча їхні лави за останні роки помітно порідшали. Але, за умов, коли на країну насунулося масове безробіття, підприємці дуже часто не дотримуються законодавства про працю, її оплату, соціальних стандартів, звільняють робітників на власний розсуд тощо, важко знайти приклад того, як профспілки та їхні лідери зуміли виявити принциповість і протистояти правовому нігілізму роботодавців, успішно захистивши права найнятих працівників. Або вплинули на керівництво держави, захищаючи інтереси членів своїх профспілкових організацій. Приміром, використавши перевірений на Заході метод боротьби за права трудівників – страйки, демонстрації протесту тощо.

Профспілки державних установ, або як чиновники вигадують нові методи оцінки своєї діяльності

Серед галузевих профспілок певний інтерес викликає профспілки державних установ. Сьогодні чиновників і посадовців різного рангу в Україні, як відомо, ледь не найбільше за інші економічно розвинуті країни, де не можуть собі дозволити утримувати розгалужений управлінський апарат. При цьому українські держслужбовці і посадовці органів місцевого самоврядування дедалі виразніше демонструють певну віддаленість від тих, кому нібито служать – платникам податків.

профспілки
Реєстрація учасників засідання перед початком заходу в Полтавській ОДА.

І не лише за рівнем оплати своєї праці. Ми все частіше зустрічаємо повідомлення про те, що чиновники все частіше вигадують нові й нові методи оцінки своєї діяльності, яка часто не збігається з оцінкою простого народу з огляду на низький рівень його життя, змагаються між собою і установами на спортивних майданчиках, борються за звання кращих державних службовців тощо. Природно, що і їхні профспілки мають, очевидно, певні відмінності і, як вважається, більш утаємничені від решти профспілкових організацій.

Так це, чи – ні, сьогодні можна було дізнатися, відвідавши розширене засідання президії Полтавської обласної організації профспілки працівників державних установ. Приводом для зібрання активістів стало підбиття підсумків конкурсу на кращий колективний договір. Так, не на його успішніше виконання, а саме на кращий договір, як документ.

Профспілкова органцізація державних установ Полтавщини доволі потужна

профспілки
Ірина Богуш

З цього приводу кореспондент «ПП» поцікавився у голови обласної організації профспілки державних установ Ірини Богуш її ставленням до деяких питань профспілкової діяльності в нинішніх умовах. За її інформацією, профспілкова організація, яку вона очолює, доволі потужна. 8466 членів профспілки об’єднані у 299 первинних профспілкових організаціях.

«У нас профспілка державних установ, а не державних службовців. Себто, до профспілки входять і державні службовці, і особи органів місцевого самоврядування, і деяких комунальних установ. Тобто, у нас багатогранна профспілка», – пояснила І. Богуш.

Чи відіграє нині колективний договір якусь роль в умовах, коли скрізь панує правовий нігілізм і подекуди керівники державних установ поводяться наче пани із своїми підлеглими – караючи або милуючи, не зважаючи на роль тих, хто має захистити права держслужбовців та посадовців? Подекуди на Полтавщині останніми роками навіть взагалі ліквідовано профспілкові організації при держустановах…

«Випадки різні бувають… Тим паче, що членство у профспілці є добровільним. Ніхто не змушує людину вступати до профспілки, – відповіла І. Богуш. – Вона сама вирішує, чи вступати до профспілок, чи – ні. Щодо відносин профспілки та керівників державних установ та органів місцевого самоврядування… У нас є такий термін, як соціальний діалог. Такий діалог у нас постійно відбувається між керівництвом і профспілкою. Будь якого рівня…».

Колективний договір нині відігріває навіть значно більшу роль, ніж раніше?

А от колективний договір, на думку І. Богуш, нині відігріває навіть значно більшу роль, ніж раніше.

«Раніше було так, що колективний договір десь там лежав на столі. Але тепер колективний договір повинен відповідати всім нормативним документам і законодавству. В кожній установі і організації повинен бути колективний договір, який відповідає законодавству, яке стосується саме цієї галузі, пояснює свою думку голова профспілкової організації. – Так, у нас дещо специфічна профспілка. Ми не об’єднуємо виробників, як на виробництві. Але ж, все одно умови праці – один із основних показників роботи профспілки. Хай ми і державні службовці, але все одне необхідно турбуватися про умови праці…».

профспілки
На засідання президії активісти прибули з гарним настроєм

От така розмова передувала нараді, на якій підбили результати конкурсу на кращий колективний договір Полтавської обласної організації профспілки державних установ України. На засіданні розповіли, що сам конкурс тривав у два етапи.

«Наші чотири організації профспілки державних установ вибороли призові місця. Це перше і друге місце у Всеукраїнському конкурсі на кращий колективний договір», – повідомила присутнім І. Богуш.

Переможці конкурсу отримали не лише визнання, але й грошові премії у сумі 800-2000 гривень. І продемонстрували, що профспілки Полтавщини мають авторитет на загальноукраїнському рівні.

Олександр Брусенський

Фото автора