Протести в Нових Санжарах і сесія облради

Протести в Нових Санжарах

Останні дні на Полтавщині видалися напрочуд гарячими: 19 лютого стало відомо, що влада збирається помістити евакуйованих із Китаю українців у медцентрі «Нові Санжари», розташованому в центрі селища. Вже ввечері небайдужі новосанжарці вийшли на протест. Протести в Нових Санжарах тривали увесь день 20 лютого, аж поки увечері автобуси з евакуйованими таки заїхали на територію медцентру.

Протести в Нових Санжарах: 24 затриманих, 11 постраждалих

По обіді 20 лютого люди перекрили трасу, щоб не пустити автобус. Декотрі взагалі кидали в автобус камінням. Правоохоронці відтіснили їх, а деяких особливо активних просто брали під руки й відносили з дороги. У сутичках, які спричинили протести в Нових Санжарах, постраждало 11 осіб: 10 нацгвардійців і один протестувальник. Поліція затримала 24-х і на сьогодні відпустила 23-х найактивніших протестувальників.

«Заспокоювати» людей у Нові Санжари прибули міністр МВС Арсен Аваков, прем’єр-міністр Олексій Гончарук, міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька та чимало інших посадовців.

Українці своїх не кидають

Прості українці по-різному оцінюють протести в Нових Санжарах. Чимало засуджують «байдужість» жителів селища та наголошуть: «українці своїх не кидають». Справді, слід віддати належне й екіпажам літака, й медикам, які добровільно погодилися супроводжувати співвітчизників із Уханю в Україну.

А от жителі області здебільшого налякані можливістю поширення коронавірусу. Знайшлося й чимало охочих «попіаритися» на цій темі. Давайте розбиратися, що не так у ситуації, яка склалася.

«Мені зовсім не шкода українців у Китаї, − заявив у телефонній розмові один із наших читачів. – Вони поїхали туди за довгим рублем, отож нехай начуваються». Але серед українців які живуть у Китаї, є не лише «заробітчани». Там багато студентів, молодих людей, які працюють в рамках обміну. Сучасний світ мобільний, і дуже добре, що люди мають можливість мандрувати, вивчати культуру інших народів світу. Отож огульно засуджувати всіх не варто. Ці люди стали заручниками ситуації.

Українці, які живуть в Ухані, ще в грудні 2019 року та на початку січня 2020 року зверталися в в Посольство України, яке розташоване в Пекіні. Просили посприяти повернутися додому. Але їм відповіли, що нічим не можуть допомогти й порадили своїми силами покинути Ухань. Однак вони не встигли: транспортне сполучення припинили.

Інші країни давно вже вивезли своїх співгромадян. Деякі країни пропонували забрати й українців. Але український уряд пообіцяв, що сам вивезе своїх співгромадян. Однак виліт кілька разів відкладали.

У США та Канаді тих, кого вивезли з Уханя, розмістили на військових базах, розташованих окремо. У Австралії взагалі поселили евакуйованих на острові Різдва. Це місце, куди раніше відправляли нелегальних мігрантів до 2018 року, воно розташоване за 1500 км від материка, зараз там залишилися лише закинуті шахти. Отож умови перебування людей в обсервації не надто комфортні…

Небажання влади “напружуватися” спричинило протести в Нових Санжарах

Чому в Україні місцем обсервації обрали санаторій у густонаселеному селищі? Відповідь на це запитання дав на одному з численних брифінгів заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко: із медцентру «Нові Санжари», підпорядкованому Нацгвардії, було найлегше і найшвидше вивезти персонал та підготувати приміщення для евакуйованих.

Тобто посадовці не захотіли «напружуватися» й докладати зайвих зусиль, щоб обладнати, скажімо, санаторій чи базу відпочинку десь у лісі. Тож і не дивно, що це й викликало протести в Нових Санжарах. До речі, самі евакуйовані в соцмережах виклали фото двомісних кімнат у медцентрі з іще радянським інтерєром, показали зламані двері, несправні душові тощо. Отож про те, що до приїзду співвітчизників якось готувалися (хоча часу було більш ніж достатньо), не може бути й мови.

Спілкуючись із пресою, посадовці в один голос запевнили: евакйованим у медцентрі буде зручно й безпечно. А чи безпечно жителям селища? Адже на території самого санаторію розташовані кілька житлових п’ятиповерхових будинків, зведених свого часу для працівників. Переконливої відповіді люди не почули…

Автобус із евакуйованими заїжджає на територію медцентру.

Новосанжарська селищна рада одразу ж (19 лютого) зібралася на позачергове засідання та висловила свою незгоду з рішенням уряду.

Сьогодні, 20 лютого, розпочалася позачергова сесія Полтавської обласної ради. На ній виступив голова Полтавської ОДА та розповів про протести в Нових Санжарах і вжиті заходи. Голова Полтавської облради Олександр Біленький засудив протести в Нових Санжарах, але водночас критично оцінив комунікацію між владою та громадою.