Україна – лідер серед країн Європи за… бідністю! В інших рейтингах пасе задніх

рейтинг України

Згілно із загальноприйнятим поняттям, коли йдеться про рейтинг найбідніших держав (в тому числі і рейтинг України), маються на увазі голодні діти, які проживають у африканських країнах, або жителі Південної Америки й Середньої Азії. Адже ЗМІ постіно повідомляють про проблеми цих держав у економічному і соціальному плані і як наслідок, зростання злочинності, різного роду труднощі в соціумі.

Однак проблема бідності торкнулася й країн Європи. Страйки жовтих жилетів у Франції – це протести найбідніших жителів глибинки, які змушені шукати роботу далеко від дому. А те, що їх підхопили в інших країнах, свідчить, що цим країнам теж притаманна проблема безробіття, бідності. Наскільки глибокою вона є, можна судити, виходячи з соціального і життєвого рівня європейських держав.

Яким чином складається рейтинг найбідніших європейських країн?

Дуже просто: величина валового внутрішнього продукту (ВВП) держави за попередній рік ділиться на кількість людей, які в ній проживають. У результаті виходить цифра, яка є показником, приблизно рівним сумі доходів на одного жителя країни. Причому літні люди й діти не є винятком.

Рейтинг України в Європі: «Україна є найбіднішою країною Європи згідно з даними нового звіту Міжнародного валютного фонду», – повідомив економіст, керуючий приватним інвестиційним фондом на фондовому ринку США Володимир Компанієць на своїй сторінці у Facebook. «У новому звіті МВФ за показником ВВП на душу населення нас обійшла Молдова, а ми обійшли Папуа Нову Гвінею», – написав економіст. Тепер Молдова посідає 133 місце в світі з 2695 дол. ВВП на душу населення, а Україна – 134 місце з 2656 дол. на кожного громадянина.

рейтинг України в Європі

Рейтинг України по розміру середньої зарплати

За розміром офіційної середньої зарплати Україна також посідає останнє місце в Європі. Офіційна зарплата в тій же Молдові істотно вища, ніж в Україні. Так, у другому кварталі 2018 року молдавани заробляли в середньому 375,82 дол. (6369,8 леїв), а українці – 325,53 дол. (8529 грн). А житель Гондурасу, приміром, отримує зарплату в середньому майже в півтора раза більшу (в доларовому еквіваленті), ніж пересічний українець! Як не згадати тут їдкий гумор: не ту країну назвали Гондурасом…

«Країна багата землею і ресурсами і могла би бути в числі лідерів на Європейському континенті, але на ділі відстає за доходами навіть від таких країн, як Сербія і Болгарія», – пише про Україну американський Forbes в одному зі своїх досліджень, присвячених розвитку економік різних держав. Незрозуміло, чому ж соціально-економічний рейтинг України постійно падає?

Рейтинг України в галузі освіти

Україна має один із найвищих у Європі показник із освіченості населення. Так, за даними Bloomberg, за рівнем освіти наша країна займає 6-е місце в світі, тобто входить у десятку лідерів. За патентною активністю (тобто за кількістю винаходів) Україна потрапляє в двадцятку – посідає 17-е місце. Майже 90% наших випускників шкіл продовжують навчання в університетах.

рейтинг України в Галузі освіти

Однак візьмемо для порівняння Швецію – країну, де проводяться церемонії вручення Нобелівських премій. У Швеції висока якість медичного обслуговування, високі стандарти підтримки екології, а за впровадженням інноваційних технологій і ефективністю виробництва ця держава вважається одним зі світових лідерів. Проте фахівців із вищою освітою там не більше третини від загального працездатного населення!

…Експерти дивуються: навіщо Україні стільки людей з вищою освітою, якщо держава не в змозі працевлаштувати всіх за фахом? Якщо ці випускники не в змозі підняти економіку країни? Навіщо утримувати таку кількість вишів і розпорошувати державне фінансування? Для розуміння масштабу: в звичайному українському виші навчається близько 6 тисяч студентів, а в середньому університеті ЄС – понад 12 тисяч. При цьому щорічно рейтинги українських університетів у світі падають, диплом усе менше котирується, а кількість іноземних студентів – скорочується.

Погляньмо на престижний рейтинг «World University Rankings 2018», який містить 1000 ВНЗ з усього світу. Він враховує всі сфери діяльності дослідницьких вищих навчальних закладів: викладання, наукову діяльність, передачу знань та міжнародну співпрацю. У ньому – виші з 77 країн.

У 2018 році в рейтинг «World University Rankings» вдалося «вповзти» лише Київському національному університету імені Т. Шевченка, та й то – в найменш престижну рейтингову групу (місця з 801 по 1000). Решта наших університетів – за межами рейтингової тисячі, причому їх розташування порівняно з попереднім рейтингом погіршилося. А на початок нинішнього навчального року в Україні налічувалося ні багато, ні мало – 652 вищихнавчальних закладів!

Туристичний рейтинг України

…А ще експерти зазначають, що у нашої країни величезний туристичний потенціал. Але за 20 років держава не спромоглася створити навіть більш-менш зрозумілу карту для туриста – зв’язати логістикою найпривабливіші пам’ятки, створити умови для збереження таких об’єктів. «І чужому научайтесь…» – казав Тарас Григорович.

Але в нас і це не проходить: за даними Київського міжнародного інституту соціології, майже 40% українців ніколи не виїжджали за межі свого регіону. Research and Branding Group вказує, що 77% українців не були за кордоном жодного разу. І навіть запровадження безвізу не допомогло підняти рейтинг України!

До багатьох цікавих визначних як з архітектурної, так і з історичної точки зору пам’яток немає не те що нормальних під’їзних, а взагалі ніяких доріг!

Може, це тому, що 1 км ремонту та будівництва дороги в нашій країні обходиться майже вдвічі дорожче, ніж у тому ж ЄС. Рейтинг України за якістю дорожнього покриття – одне з останніх місць у світі. Цей рядок у рейтингу ми ділимо з Мавританією, Мозамбіком і М’янмою…

Маємо невтішні дані про рейтинг України в Європі на міжнародній арені. Хто ж ми такі? Невже європейці?

Сергій МИКОЛЕНКО.