«Рибний день – 2» в Полтавській ОДА: браконьєри під прикриттям і чиновники-донкіхоти?

рибний день

У Полтавській ОДА знову обговорювали питання збереження біоресурсів. Зокрема, захист від браконьєрів риби в місцевих водоймах під час нересту. “Рибний день” 30 липня чиновники присвятили аналізу результатів операції «Нерест-2018», яка на Полтавщині тривала три місяці – з травня по липень 2018 року.

Цього разу «рибний день» в ОДА майже нічим не відрізнявся від попереднього обговорення цієї теми (https://panoram.com.ua/2018/02/19/news-923/). Правда, учасники апаратної наради дізналися про офіційну «таксу» за незаконно спійману рибу під час нересту. Теоретично плата за браконьєрство мала б відчутно вдарити по кишенях тих, хто попри заборону все одне закидає сітки та електровудки у водойми під час нересту. Приміром, за одного незаконно упійманого судака доведеться заплатити 903 грн; сом обійдеться в 752 грн; за щуку рибінспектори стягнуть 602 грн; за товстолобика – 451 грн; ляща – 301 грн тощо.

Рибний день: стала відома такса за браконьєрство

З огляду на «таксу» та кількість вилученої у браконьєрів під час нересту незаконно виловленої риби (майже 11 тонн) може здатися, що держава отримала гідну компенсацію за самоуправство полтавців на річках та ставках. Але в житті виходить зовсім по-іншому. Як розповів присутнім директор департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА Ігор Піддубний,у більшості випадків браконьєри відбуваються символічним штрафом у сумі 340 грн. Більше того, непоодинокі випадки, коли судді, які розглядають їхні справи, ухвалюють рішення про… повернення браконьєрам вилученої у них правоохоронцями риби.

Голова Полтавської ОДА Валерій Головко, який завжди дуже чутливо реагує на «рибну» тему з огляду на безплідність зусиль своїх підлеглих покласти край браконьєрству в області, почувши ці слова, не приховував свого роздратування. По-перше, очільнику регіону не сподобалося слово «такса», хоча, як зазначив І. Піддубний, воно вживається в офіційних документах. По-друге, В. Головко знову обурювався мізерними штрафами, якими карають браконьєрів.

«Виловив незаконно 10 тонн риби і відбувся штрафом у 340 грн? – риторично запитував у зали він. – Чи це адекватна відповідь браконьєрам? Час уже порушувати питання про проведення парламентських слухань щодо протидії браконьєрству».

Щодо рішень суддів, які ухвалюють рішення про повернення браконьєрам вилученої у них риби, то В. Головко слів не добирав: «Це хвора людина приймає такі рішення». І запропонував проаналізувати практику судових рішень з «браконьєрських» питань і передати до Вищої Ради юстиції справи тих полтавських суддів, які приймають такі дивні рішення, ніби заохочуючи браконьєрів до подальших протиправних дій.

“Рибний день” у Полтавській ОДА: звітувала О. Кулинич

рибний деньУ свою чергу начальник управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області Оксана Кулинич розповіла з трибуни засідання про роботу своїх підлеглих, спрямовану на попередження браконьєрства в області. У «агентів» своя статистика, яка ілюструє їхню роботу. Зокрема, рибінспектори зафіксували і припинили 267 грубих порушень рибної ловлі із застосуванням заборонених знарядь – сіток, раколовок, електровудок тощо. Навіть і законослухняні любителі рибної ловлі, очевидно на тлі масової безкарності, так само, як і браконьєри, допустили майже дві сотні порушень правил риболовлі. Із вищезгаданих майже 11 тонн вилученої на Полтавщині у браконьєрів риби шість тонн припадає на рибінспекторів Державного агентства рибного господарства у Полтавській області тощо.

рибний деньЦікаво, що за весь час операції «Нерест-2018», яка тривала три місяці, рибоохоронними органами області на браконьєрів було накладено штрафів на суму 16728 грн. А сума збитків від їхніх дій становить 1 235 418 грн. Почувши це, В. Головко знову критично зазначив про невідповідність суми штрафів і розміру збитків, які завдали рибному господарству Полтавщини браконьєри.

«Ми схожі на донкіхотів. Ніби й боремося, а результатів не бачимо…», – образно висловився на адресу всіх, хто має пильнувати за порядком на водоймах та боротися з браконьєрами, В. Головко.

“Рибний день” завершився тим, що В. Головко доручив звернутися до Верховної Ради України з пропозицією провести парламентські слухання щодо посилення відповідальності за браконьєрство.

Олександр Брусенський
На фото: О. Кулинич; В. Головко. Фото автора.