«Україна колядує, колядує вся земля…»

«Різдвяна феєрія» 2019 в Полтаві

8 січня на Театральній площі у Полтаві відбувся традиційний обласний фестиваль театрального вертепного дійства «Різдвяна феєрія», організований Департаментом культури і туризму Полтавської ОДА спільно з Полтавською єпархією УПЦ Київського патріархату й обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи.

Уперше подібний захід у обласному центрі організували понад 10 років тому. А 2017 року після кількарічної перерви «Різдвяна феєрія» відродилася й відтоді проводяться щорічно.
У цьогорічному фестивалі «Різдвяна феєрія» взяли участь 22 аматорські колективи та колядні гурти з усієї області, попередньо відібрані журі. Після святкового богослужіння в Свято-Успенському соборі та виконання колядки «Добрий вечір тобі, пане господарю» всі колективи врочистою ходою рушили до Театральної площі.

«Різдвяна феєрія»,
Артисти з Білоцерківської ОТГ.

«Різдвяна феєрія» відбувалася на сцені біля головної ялинки міста

Треба віддати належне і самодіяльним артистам, і ведучій Оксані Іноземцевій, які за температури мінус 10 дарували полтавцям своє мистецтво: запальні народні пісні та танці, колядки, духовну музику, сценки з вертепу.

«Різдвяна феєрія», в Полтаві
Так проходила «Різдвяна феєрія» в Полтаві

Глядачів було небагато, десятка зо три: завадив мороз. Люди довго не витримували і йшли геть. Дошкуляв морозець і самодіяльним артистам. У очікуванні своєї черги вони пританцьовували й бігали грітися в хол театру. Там їх завбачливо пригощали гарячим чаєм із пиріжками.

Різдвяна Феєрія
Не лише мороз, а й щирі емоції змушували глядачів танцювати.

Найбільше розігрів змерзлу публіку виступ колективу «Сонцедари» Козельщинского будинку культури (художній керівник Тетяна Власенко). Їхня пісня «Чарка на посошок» змусила танцювати і старого, й малого.

Різдвяна феєрія в Полтаві
Запальний виступ колективу «Сонцедари» Козельщинского будинку культури.

Розчулив виступ дитячого колективу з Кременчука «Духовна застава». Ці дітки віком від 5 до 15 років — парафіяни православної церкви на честь ікони «Всіх скорботних радість». Вони самі написали сценарій та виготовили костюми під керівництвом отця Анатолія (Куліша), який супроводжував виступ своїх вихованців грою на баяні. Владика Федір під схвальні оплески глядачів вручив отцю Анатолію грамоту, а дітям — солодощі.

Різдвяна феєрія
На сцені – гурт «Коляда» Оржицької ОТГ.

Якби в рамках фестивалю «Різдвяна феєрія» вручали приз за найкращу роль, то його слід було б віддати артистці з Оржицької громади – виконавиці ролі Кози. Вона була просто неперевершеною!

Різдвяна феєрія в Полтаві 2019
Нерозлучні Коза й Господар із Оржиці – щирі, веселі й майстерні артисти.

Не залишив глядачів байдужими й майстерний виступ учасників народного аматорського фольклорного ансамблю «Яснозір’я» Білоцерківської ОТГ (художній керівник – заслужений працівник культури України Василь Моспан).

Усі виступи дійства «Різдвяна феєрія» були яскравими й оригінальними

Василь Моспан. на Різдвяній феєрії
Заслужений працівник культури України Василь Моспан.

І шкода, що їх побачило так мало полтавців. Морозець таки брав своє: глядачі надовго не затримувалися біля сцени і, трохи потанцювавши разом із артистами, розходилися. А про обігрів публіки (хоча б у спорудженому нашвидкуруч наметі) організатори не подумали. Додав незручностей і один-єдиний туалет (причому чоловічий), який відкрили для артистів у приміщенні театру. До нього одразу вишикувалася довжелезна черга… жінок. Чоловікам потрібно було демонструвати джентльменську поступливість і пропускати у власну вбиральню жінок поперед себе.

Хотілося б побажати, щоб фестиваль «Різдвяна феєрія», який популяризує народні традиції й мистецтво, в подальшому проводили в приміщенні.

Сергій МИКОЛЕНКО.

Фото автора.