У Розсошенцях люди повстали проти індивідуального опалення

Розсошенці

Реформа децентралізації була покликана зробити так, щоб проблеми людей вирішувалися на місцевому рівні. Насправді ж місцева влада не завжди здатна це зробити. Більше того, інколи сама створює для людей зайві труднощі… Наприклад, як в с. Розсошенці.

22 лютого в приміському селищі Розсошенці в актовій залі СУГРЕ зібралися мешканці багатоквартирних будинків. Координатор проєкту HOUSES Алла Лимар розповідала присутнім про проблеми створення та функціонування ОСББ.

Та людей хвилювало інше. В селищі вже третій рік триває колотнеча з приводу переведення мешканців багатоповерхівок на індивідуальне опалення. Три котельні, які постачають тепло в житлові будинки, через зношенність більше ніж на 70%, виявилися невигідними для Щербанівської ОТГ, тож мешканців змушують переходити на автономне опалення свої квартир.

Ціна питання – 50-65 тисяч гривень. Для багатьох сімей ця сума непід’ємна. Хоча дехто з мешканців уже відмовився від послуг котельні і не жаліє, бо економія в грошах за витратами газу виявилася суттєвою.

Розсошенці
На збори прийшли переважно пенсіонери.

Жителі п’ятиповерхівки № 16 по вулиці Кременчуцькій категорично проти індивідуального опалення. Активістка спротиву Людмила Анатолівна розповідає:

– Наш будинок 43 роки тому здавався з колонками і централізованим опаленням, нехай так би й залишалося. Котельня тут поряд, прекрасно працює, нас це задовольняє. Але ж одну котельню вже ліквідували. Хто мав можливість, підключилися до індивідуального опалення, а в кого коштів немає – живуть у холоді, мерзнуть.

Її підтримує Марина, багатодітна мати-одиначка:

– Вони дають кредит на котел на три роки під 3%. Але що це за кредит – 15 тисяч! У мене троє дітей, получаю копійки по втраті годувальника, і мама пенсіонерка, в якої 2000 пенсії. Мені навіть субсидії не вистачає, щоб оплатити за газ, за свєт… Піти працювати не можу, бо меншій дитині немає ще 3-х років. Хай прийдуть до мене додому, подивляться, чим я годую дітей, в яких обносках вони ходять!

77-річна пенсіонерка Лідія Єлисеївна, яка живе з 80-літнім чоловіком, розповідає:

– У мене пенсія 2000 грн, у діда – 2500 грн. Хто дасть нам той кредит? І хто буде його віддавати? Є в нас дочка, але вона – інвалід ІІ групи, живе окремо. Торік в одному 5-поверховому будинку два місяці не було газу. А в двоповерховому газ відключили в червні, а включили тільки в грудні! Одна думка в голові: якщо не вмремо до наступної зими, як будемо обігріватися?

Розсошенці
Пенсіонерка Лідія Єлісеївна показує будинок, який хочуть відключити від централізованого опалення.

Голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик помітно нервує, коли запитую його про ліквідацію котельні.

– Хто вам таке казав? Подивіться: он одна котельня димить, он друга… Ніхто нікого не збирається відрізати від газу!

Потім переходить у наступ:

– Скажіть, де Ви мешкаєте? У Полтаві? В якому районі? Якби я Вас спитав: «Чи правда, що в Полтаві будуть обрізати газ?», що б Ви мені сказали?… Ви не отримаєте зараз відповіді! Я не хочу Вам нічого казати!

Зрештою, трохи заспокоївшись, заявляє:

– Як голова сільської ради я звик фахово працювати… Я такого не чув, щоб у Розсошенцях обрізали людям газ. У нас в Розсошенцях газу не обрізають!…

Сільський голова І. С. Процик.

Однак збурені мешканці спростовують слова голови і показують мені копію рішення Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17 квітня 2018 року, де чорним по білому написано: «1). Перевести на індивідуальне опалення багатоквартирні житлові будинки в с. Розсошенці. 2). Поетапно зупинити роботу котелень №1, №3, №4 в с. Розсошенці». Внизу підпис: сільський голова І. С. Процик.

Своїм рішенням голова, фактично, вивертає людям кишені, щоб ті оплачували його новації. Чому ж він не спитав згоди людей на такі дії? Виходить, «гнись, не гнись, а в голоблі становись»? На це питання у Процика відповідь уже заготовлена:

– Шановні мешканці, – звертається він до обуреного натовпу. – Я не бачив жодної вашої заяви!

Люди потрясають копією колективного звернення проти індивідуального опалення з підписами 38 мешканців будинку, яке вони начебто передали в сільраду ще торік. Та це очільника громади не бентежить:

– Всі заяви повинні бути зареєстровані в установленому порядку! Де на цій заяві дата реєстрації?

На запитання кореспондента, чи будуть людям компенсовані витрати на перехід на індивідуальне опалення, Процик відповідає:

– Ви бачите, люди не хочуть індивідуального опалення, то про яку компенсацію можна говорити?

Через деякий час на камеру телебачення І. С. Процик зізнається у своїх страхах:

Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» мешканці багатоквартирних будинків повинні визначитись із формою управління будинком. Це можуть бути або ОСББ, або управляюча компанія. У нас зараз є діючий ЖЕК. Гарний він чи поганий, але він працює. І ми з острахом чекаємо 1 червня, коли всі ЖЕКи будуть ліквідовані…

Начальник управління ЖКК Щербанівської сільради В’ячеслав Макаренко пояснює:

– Ми повинні закрити ЖЕК. Але на ньому «висять» котельні. На кого ми їх повісимо? Однозначно, що в цьому році будуть відключені від котелень 6-й і 7-й будинки. І тоді гігакалорії для будинків, що залишилися приєднаними до централізованого опалення, виростуть у ціні. Тому що собівартість вироблення тепла зросте.

Та чи обізнані посадовці, що після того, як у травні 2018 року Щербанівська сільрада затвердила Програму переведення на індивідуальне (поквартирне) опалення житлових будинків у селі Розсошенці як начебто незворотний процес, законодавство змінилося? По-перше, з 17.09.2019 року набрав чинності Наказ Мінрегіонбуду № 169 від 26.07.2019. В ньому чітко прописано, що «Рішення щодо відключення співвласників житлових будинків від централізованого опалення приймається органом місцевого самоврядування… за письмовою заявою співвласників житлового будинку…». А по-друге, з 01 липня 2019 року набрав чинності новий ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання» (на заміну ДБН В.2.5-20-2001). В ньому посилені вимоги безпеки. Зокрема прописано, що встановлення газових теплогенераторів сумарною тепловою потужністю до 30 кВт, що забезпечують потреби опалення та гарячого водопостачання, дозволяється лише в індивідуальних житлових будинках та багатоквартирних житлових будинках поверховістю не більше 3 поверхів.

То, може, пора заспокоїти громаду й шукати інші шляхи вирішення проблеми зі зношеними котельними?

Сергій МИКОЛЕНКО.

Фото, відео автора