Реформа децентралізації була покликана зробити так, щоб проблеми людей вирішувалися на місцевому рівні. Насправді ж місцева влада не завжди здатна це зробити. Більше того, інколи сама створює для людей зайві труднощі… Наприклад, як в с. Розсошенці.
22 лютого в приміському селищі Розсошенці в актовій залі СУГРЕ зібралися мешканці багатоквартирних будинків. Координатор проєкту HOUSES Алла Лимар розповідала присутнім про проблеми створення та функціонування ОСББ.
Та людей хвилювало інше. В селищі вже третій рік триває колотнеча з приводу переведення мешканців багатоповерхівок на індивідуальне опалення. Три котельні, які постачають тепло в житлові будинки, через зношенність більше ніж на 70%, виявилися невигідними для Щербанівської ОТГ, тож мешканців змушують переходити на автономне опалення свої квартир.
Ціна питання – 50-65 тисяч гривень. Для багатьох сімей ця сума непід’ємна. Хоча дехто з мешканців уже відмовився від послуг котельні і не жаліє, бо економія в грошах за витратами газу виявилася суттєвою.
Жителі п’ятиповерхівки № 16 по вулиці Кременчуцькій категорично проти індивідуального опалення. Активістка спротиву Людмила Анатолівна розповідає:
– Наш будинок 43 роки тому здавався з колонками і централізованим опаленням, нехай так би й залишалося. Котельня тут поряд, прекрасно працює, нас це задовольняє. Але ж одну котельню вже ліквідували. Хто мав можливість, підключилися до індивідуального опалення, а в кого коштів немає – живуть у холоді, мерзнуть.
Її підтримує Марина, багатодітна мати-одиначка:
– Вони дають кредит на котел на три роки під 3%. Але що це за кредит – 15 тисяч! У мене троє дітей, получаю копійки по втраті годувальника, і мама пенсіонерка, в якої 2000 пенсії. Мені навіть субсидії не вистачає, щоб оплатити за газ, за свєт… Піти працювати не можу, бо меншій дитині немає ще 3-х років. Хай прийдуть до мене додому, подивляться, чим я годую дітей, в яких обносках вони ходять!
77-річна пенсіонерка Лідія Єлисеївна, яка живе з 80-літнім чоловіком, розповідає:
– У мене пенсія 2000 грн, у діда – 2500 грн. Хто дасть нам той кредит? І хто буде його віддавати? Є в нас дочка, але вона – інвалід ІІ групи, живе окремо. Торік в одному 5-поверховому будинку два місяці не було газу. А в двоповерховому газ відключили в червні, а включили тільки в грудні! Одна думка в голові: якщо не вмремо до наступної зими, як будемо обігріватися?
Голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик помітно нервує, коли запитую його про ліквідацію котельні.
– Хто вам таке казав? Подивіться: он одна котельня димить, он друга… Ніхто нікого не збирається відрізати від газу!
Потім переходить у наступ:
– Скажіть, де Ви мешкаєте? У Полтаві? В якому районі? Якби я Вас спитав: «Чи правда, що в Полтаві будуть обрізати газ?», що б Ви мені сказали?… Ви не отримаєте зараз відповіді! Я не хочу Вам нічого казати!
Зрештою, трохи заспокоївшись, заявляє:
– Як голова сільської ради я звик фахово працювати… Я такого не чув, щоб у Розсошенцях обрізали людям газ. У нас в Розсошенцях газу не обрізають!…
Однак збурені мешканці спростовують слова голови і показують мені копію рішення Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17 квітня 2018 року, де чорним по білому написано: «1). Перевести на індивідуальне опалення багатоквартирні житлові будинки в с. Розсошенці. 2). Поетапно зупинити роботу котелень №1, №3, №4 в с. Розсошенці». Внизу підпис: сільський голова І. С. Процик.
Своїм рішенням голова, фактично, вивертає людям кишені, щоб ті оплачували його новації. Чому ж він не спитав згоди людей на такі дії? Виходить, «гнись, не гнись, а в голоблі становись»? На це питання у Процика відповідь уже заготовлена:
– Шановні мешканці, – звертається він до обуреного натовпу. – Я не бачив жодної вашої заяви!
Люди потрясають копією колективного звернення проти індивідуального опалення з підписами 38 мешканців будинку, яке вони начебто передали в сільраду ще торік. Та це очільника громади не бентежить:
– Всі заяви повинні бути зареєстровані в установленому порядку! Де на цій заяві дата реєстрації?
На запитання кореспондента, чи будуть людям компенсовані витрати на перехід на індивідуальне опалення, Процик відповідає:
– Ви бачите, люди не хочуть індивідуального опалення, то про яку компенсацію можна говорити?
Через деякий час на камеру телебачення І. С. Процик зізнається у своїх страхах:
– Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» мешканці багатоквартирних будинків повинні визначитись із формою управління будинком. Це можуть бути або ОСББ, або управляюча компанія. У нас зараз є діючий ЖЕК. Гарний він чи поганий, але він працює. І ми з острахом чекаємо 1 червня, коли всі ЖЕКи будуть ліквідовані…
Начальник управління ЖКК Щербанівської сільради В’ячеслав Макаренко пояснює:
– Ми повинні закрити ЖЕК. Але на ньому «висять» котельні. На кого ми їх повісимо? Однозначно, що в цьому році будуть відключені від котелень 6-й і 7-й будинки. І тоді гігакалорії для будинків, що залишилися приєднаними до централізованого опалення, виростуть у ціні. Тому що собівартість вироблення тепла зросте.
Та чи обізнані посадовці, що після того, як у травні 2018 року Щербанівська сільрада затвердила Програму переведення на індивідуальне (поквартирне) опалення житлових будинків у селі Розсошенці як начебто незворотний процес, законодавство змінилося? По-перше, з 17.09.2019 року набрав чинності Наказ Мінрегіонбуду № 169 від 26.07.2019. В ньому чітко прописано, що «Рішення щодо відключення співвласників житлових будинків від централізованого опалення приймається органом місцевого самоврядування… за письмовою заявою співвласників житлового будинку…». А по-друге, з 01 липня 2019 року набрав чинності новий ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання» (на заміну ДБН В.2.5-20-2001). В ньому посилені вимоги безпеки. Зокрема прописано, що встановлення газових теплогенераторів сумарною тепловою потужністю до 30 кВт, що забезпечують потреби опалення та гарячого водопостачання, дозволяється лише в індивідуальних житлових будинках та багатоквартирних житлових будинках поверховістю не більше 3 поверхів.
То, може, пора заспокоїти громаду й шукати інші шляхи вирішення проблеми зі зношеними котельними?
Сергій МИКОЛЕНКО.
Фото, відео автора