Самозайняті особи, яких поважає увесь світ, нашій владі “до лампочки”

прожитковий мінімум

Пандемія коронавірусу спричинила економічну кризу, яка охопила увесь світ. Фахівці прогнозують, що світова економіка втратить понад 8 трильйонів доларів!

Особливо постраждають найбідніші країни, зокрема Україна. А в самій Україні найболючіші наслідки економічної кризи вже відчувають на собі так звані самозаняті особи.

Якщо в розвинутих країнах уряди намагаються підтримати підприємців (бо розуміють, що самозайняте населення – це основа економіки, адже саме працює й утримує сім’ї та ще й сплачує податки державі), то українська влада одразу ж «бортонула» фізичних осіб-підприємців, які торгують на ринках. Після оголошення в країні карантину в березні 2020 року їм без будь-якого попередження заборонили працювати. Пропозиції дозволити пропрацювати хоча б кілька днів (принаймні щоб урятувати частину закупленого товару) були проігноровані й лишилися без відповіді.

Самозайняті особи зазнали збитків, а чиновники отримували зарплати в повному обсязі…

Разом з тим монополістам торгівлі та надання послуг працювати дозволили. Тож саме з вини Кабміну та депутатів місцевих рад значна частина самозайнятих осіб зазнали значних матеріальних втрат. Майже протягом двох місяців самозайняті особи не працювали, а тому не мали жодного прибутку. Так, їх звільнили від сплати єдиного соціального внеску (який впливає на розмір майбутньої пенсії), але ж ніхто не відмінив податків та орендної плати на наступний період.

Навіть після відкриття ринків самозайняті особи не зможуть у найближчому майбутньому отримувати прибутки. Адже значна частина населення переорієнтувалася на отримання послуг у маркетах, інша просто збідніла чи й взагалі не може приїхати до міста. А підприємцям треба ж за щось ще й утримувати сім’ї. Зважте: вони платять за комунальні послуги в повному обсязі, як і ті особи, з чиєї вини вони стали безробітними, оплачують навчання дітям чи вартість лікування. Однак держчиновники заробітну плату отримували в повному обсязі.

Саме ці обставини штовхнули підприємців на різноманітні акції, які прокотилися всією Україною. Люди вимагали дозволити їм працювати й хотіли отримати відповідь на запитання: які заходи вживатиме держава для підтримки ФОПів?

Із цією метою 27 квітня полтавські підприємці мали зустріч із головою Полтавської ОДА О. Синєгубовим. Оскільки той не озвучив жодних пропозицій, ФОПи передали йому свої: сприяти отримати дозвіл на відновлення роботи й звільнити до 01 січня 2021 року ФОПів, які працюють на ринках, від оплати орендної плати, сплати ЄСВ та ПДФО.

Зверніть увагу: ФОПи не вимагали й не просили жодної допомоги від влади, як це мало місце в європейських країнах (там уряди разом із місцевою владою видали кожному близько однієї тисячі євро). Вони просили дозволити їм працювати та заробляти на життя. І зменшити податковий тиск.

Так «самоізолювалися», що не прийшли на зустріч

Самозайняті особи були вкрай здивовані, отримавши 7 травня відповідь за підписом т. в. о. директора одного з департаментів ОДА. На їхнє переконання, відсутність на листі підпису О. Синєгубова свідчить: проблеми ФОПів, яких на Полтавщині налічується кілька тисяч, очільнику області «до лампочки». Адже свого бачення вирішення проблеми він не виклав, як і оцінки поданих пропозицій. Напевно, як говорять у Полтаві, йому ближче інтереси тих осіб, які причетні до оборудки на кілька мільйонів гривень із придбання автомобілів швидкої допомоги.

Отриманий лист свідчить і про те, що Полтавська ОДА стала таким собі відділом статистики, що лише констатує факти і здатна хіба що переписувати вимоги нормативних актів та «переводити стрілки» на органи місцевого самоврядування.

Свої пропозиції самозайняті особи озвучили й на зустрічі з керівництвом Полтавського міськвиконкому. Однак від міської влади відповідь узагалі не надійшла.

Полтавські ФОПи ініціювали зустріч із депутатами та представниками різних партій. Проте депутати від «Слуги народу» та інших партій на зустріч не прийшли.

Певно, самоізолювалися…

Отже, проблема підтримки тисяч самозайнятих осіб представників влади не цікавить, мабуть, тому й не вирішується. Але ж це проблема не лише підприємців! У разі припинення діяльності ФОПи зареєструються безробітними, й держава змушена буде їм платити грошову допомогу. Крім того в Україні фактично «похоронять» ідею створення середнього класу, який є основою будь-якої демократичної держави.

Самозайняті особи нагадують: незабаром місцеві вибори. На них самозайняті особи, їхні рідні, близькі, друзі й знайомі (загалом сотні тисяч виборців) обиратимуть представників партій не за гаслами чи красивими назвами, а за конкретними діями. Тож усі «Слуги великого бізнесу» нехай не сподіваються на перемогу.

Юрій МОТОРНИЙ,

самозайнята особа.

На фото: полтавські підприємці протестують під стінами міськради .