Чергова сесія Полтавської облради: в оновленій залі, але зі старими проблемами

19 липня відбулася 26-та сесія Полтавської облради 7-го скликання.

Депутати, громадськість та журналісти зібралися в сесійній залі вперше після ремонту, що тривав понад рік. Він обійшовся обласному бюджету в 44 млн грн і побив усі рекорди з витрачання (чи, може, «розпилювання») бюджету в Україні. Тож переступивши поріг сесійної зали, і депутати, й громадськість передусім оглядали та оцінювали інтер’єр.

Сесія Полтавської облради: третина коштів пішла на систему голосування

Стіни сесійної зали декорували гіпсокартоном і деревом, а на задній стіні вивісили вирізьблені з дерева герби райцентрів – красиве, але, без сумніву, дороге задоволення. Крім того, встановили нову систему освітлення: на стелі, сцені, бокових стінах. З’явилися навіть підсвітки на східцях. Повністю поміняли меблі. Столи депутатів стали вищими, але вужчими, й це дозволяє вільно пройти за спиною кожного. У працівників апарату обласної ради тепер теж є свої робочі місця.

Робоча зона депутатів відділена від тієї частини зали, де сидять журналісти й громадськість. Для виступів громадськості на «її» території встановили окрему трибуну.Головне ж – робочі місця депутатів обладнали системою електронного голосування. Саме на закупівлю програмно-апаратного комплексу електронного голосування, а також на його монтаж (щоб прокласти кабель, довелося зривати підлогу), за словами голови облради Олександра Біленького, витратили третину коштів.

«Соромно сидіти в цьому залі»

Ми поцікавилися думками депутатів щодо ремонту. Вони виявилися діаметрально протилежними. «Супер! Європа відпочиває! Краса», – не стримували захоплення деякі з депутатів. Інші були дещо стриманішими.

«Звичайно, все нове краще, ніж старе, – говорить голова фракції політичної партії «УКРОП» Сергій Соловей. – Чудова система голосування. Добре, що тепер у кожного депутата є свій мікрофон: якщо треба виступити з місця, не доведеться чекати, коли його піднесуть. Та хотілося б знати, яка реальна ціна і системи голосування, і ремонту в залі. А ще мене трохи вразили білі крісла. Вони повинні бути сірого або темно-бежевого кольору».

А Петро Ворона (позафракційний) не стримував обурення: «Мені ніколи не було так соромно, як зараз. Ремонт у сесійній залі коштував 44 мільйони гривень! І це в той час, коли в країні йде війна, коли до нас, депутатів, постійно звертаються онкохворі з проханням допомогти. Скільки людських життів можна було б урятувати за ці гроші! Скільки закупити для наших хлопців на фронті справді необхідних речей!»

Аналізуючи питання, які були включені до порядку денного, Петро Ворона був іще категоричнішим. «У мене складається враження, що влада, яка «прославилася» на всю Україну своїми корупційними оборудками, просто намагається «допиляти» бюджет, – заявив він. – Бо нам пропонують розглянути низку бюджетних питань, з якими депутати належним чином не були ознайомлені і які не пройшли належної процедури розгляду на комісіях. Добре, що освітянська комісія не погодилася на закупівлю автомобілів. Але ж таких питань чимало.

До нинішньої влади, яка заплямувала себе корупційними скандалами, величезна недовіра. Слідство, до речі, ще не завершене… Питання розподілу коштів треба розглядати пізніше, коли буде вже нова облдержадміністрація».

Сесія Полтавської облради: “свято життя”, на якому не помічали активістів

 

Протестувальники прийшли на сесію з різними проблемами.

Прямуючи до сесійної зали, депутати мусили пройти повз шеренги протестувальників із промовистими плакатами: «Геть продажних депутатів ОДА. Голбана звільніть», «Голбана на нари. Він наражає нас на небезпеку!», «Врятуйте наші будинки! Лубни тріщать. Мер Лубен бреше», «Під прикриттям розробки Перспективного плану облдержадміністрація кришує земельних бариг», «Біленький не бачить порушень законодавства про добровільне об’єднання громад?» та інші. Це з’їхалися до Полтави активісти з усієї області. Їм «болять» різні проблеми, які вони хотіли донести до депутатів. Згодом ці люди зайшли до сесійної зали та стали попід стінами, тримаючи плакати.

Активісти з с. Остап’є.

Проте депутати, здавалося, зовсім не помічають ні людей, ні їхніх проблем. Місцеві вибори через рік, отоді вони й згадають про виборців. Поки що ж вони радісно віталися, обнімалися, жартували, ділилися новинами: веселі, щасливі, пихаті, самовпевнені…

Звучить Гімн України, й депутати в єдиному пориві трепетно прикладають руки до грудей…

Почалася сесія Полтавської облради з оголошення цілої низки заяв про вихід із фракцій. Змінилася політична ситуація в країні, й депутати масово «побігли» з тих партій, завдяки яким потрапили в облраду, але які зараз виявилися їм непотрібними. Найбільше заяв надійшло про вихід із БПП «Солідарність». Схоже, що незабаром депутати укладатимуть нові вигідні політичні союзи з іншими політсилами.

Після цього перейшли до масового нагородження. Нагородили ювілярів та тих, хто має вагомі здобутки в роботі й депутатській діяльності. Невідомо, за якими критеріями голова облради, його заступники та окремі депутати відбирали кандидатів. Серед них було чимало достойних людей, проте траплялися й ті, кого підозрюють у корупції та нечесності. Головне ж – цього разу їх було дуже багато – тих, кого нагороджували подяками, почесними грамотами, іменними годинниками. І це мимоволі перегукувалося зі словами П. Ворони про спробу «допиляти бюджет». Ніби керівництво облради, розуміючи, що скоро доведеться залишити зручні крісла, вирішило максимально використати свої можливості та хоча б щось урвати: хоч іменний годинник для друзяки…

І ось на цьому «святі життя» сумно стояли під новенькими стінами люди з плакатами…

Ні, виявляється, їх таки помітили. Депутат Руслан Ляшко озвучив проблеми, з якими приїхали на сесію активісти. Це капітальний ремонт мосту через Сулу, який триває другий рік. Депутат назвав його «знущанням над жителями Лубен» та «пам’ятником ганьби і безвідповідальності». Ще одна проблема, з якою приїхали люди – підтоплення п’ятиповерхівки на вул. Чкалова, 51 у Лубнах. Через бездіяльність місцевої влади будинок от-от упаде… Жителі с. Остапє Великобагачанського району хочуть приєднатися до Білоцерківської ОТГ, але їх насильно приєднують до Решетилівки. Р. Ляшко заявив, що пропонував внести до порядку денного питання про зміни до Перспективного плану формування територіальних громад, однак не побачив його там.

А депутатка Наталія Макаруша порушила проблему виконання рішень облради. Ще в грудні депутати проголосували за виділення 8 млн. грн на реконструкцію вул. Козацької у Кременчуці, 1,3 млн на облаштування кременчуцького відділення «Спецтравма» для осіб без певного місця проживання… Міська влада розпочала роботи й чекає «обласних» грошей, а їх немає. Тепер депутати знову ділять кошти, а те, що попередні рішення не виконуються, ніхто не контролює.

Сесія Полтавської облради: «розпиляли» бюджет і розбіглися

Зрештою, після виступів депутатів присутні в залі перейшли до ухвалення питань. Цього разу їх було понад 70.

Зокрема, затвердили обласну Програму розвитку комунальних закладів охорони здоров’я, внесли зміни до цілої низки інших обласних програм. Сесія Полтавської облради мала розглянути понад 70 питань.

Коли дійшли до Програми розвитку та підтримки ПОКП «Аеропорт-Полтава», не всі погодилися виділити ще 1,7 млн грн на будівництво огорожі. Наталія Макаруша заявила, що профільна комісія не підтримала це рішення, Андрій Пісоцький заперечив: підтримала. Без огорожі аеропорт не зможе працювати і в нього заберуть ліцензію, сказав він. Петро Ворона заявив, що на тлі жахливого стану доріг виділення коштів на аеропорт – це бенкет під час чуми. Попри це, 44 депутатів усе ж проголосували за це рішення.

Обурені протестувальники з плакатами вишикувалися під сценою та попросили надати їм слово. Олександр Біленький назвав це провокацією і почав періодично вимикати звук у залі. Однак сесія продовжила роботу. Депутати ухвалили ще низку питань, зокрема й зміни до бюджету, проти обговорення яких висловилися Петро Ворона, Іван Сидоренко та інші депутати.

Лише після цього близько 13.00 надали слово громадськості. Люди озвучили свої проблеми, й депутати пішли на перерву – обідати.

На задній стіні сесійної зали розмістили вирізьблені на дереві герби райцентрів.

Після перерви депутатів у залі значно поменшало, а через кілька годин стало взагалі критично мало, тому деякі спірні питання доводилося виносити на голосування повторно. Так, сесія ухвалила нові тарифи для ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» лише з другої спроби – після того, як обурені представники підприємств пригрозили, що звертатимуться до облради за додатковим фінансуванням.

Однак близько 16.00 депутатів у залі майже не лишилося, й О. Біленький запропонував перенести нерозглянуті питання на наступну сесію. Коли вона відбудеться – невідомо.

Зінаїда МАТЯШОВА.

Фото автора