Що треба знати про глаукому?

 Одне з найнебезпечніших захворювань, яке приводить до сліпоти, – глаукома. Про причини, діагностику та лікування цієї хвороби розмовляємо з головним лікарем офтальмологічного центру “Іріс”, офтальмохірургом вищої категорії Тетяною Д’яконовою.

– Тетяно Вікторівно, що це за захворювання – глаукома, які причини її появи?

– Глаукома – захворювання ока, при якому повільно і непомітно відбувається прогресуюча дегенерація здорового нерва, як правило, пов’язана з хронічним підвищенням внутрішньоочного тиску. Завдяки балансу припливу і відпливу рідини здорове око має постійний внутрішньоочний тиск. При глаукомі циркуляція рідини в оці порушується, вона накопичується, і внутрішньоочний тиск починає рости. При цьому в першу чергу страждає кровопостачання здорового нерва.Спочатку людина просто починає гірше бачити, потім порушується периферичний зір, обмежується зона видимості, в підсумку Тетяна Д'яконоваможе настати сліпота. Причому зміни ці незворотні, тому так важливо вчасно почати лікування глаукоми. Можлива також глаукома з практично нормальним внутрішньо очним тиском. Найчастіше в цих випадках тиск тримається в зоні верхньої межі норми, але кровообіг у здоровому нерві різко погіршений, його функції порушуються. Глаукому як процес можна описати наступним чином:

– порушення і погіршення відтоку водянистої вологи з порожнини очного яблука, що може бути обумовлено різними причинами;

– підвищення внутрішньоочного тиску вище рівня, толерантного для конкретного ока;

– гіпоксія (нестача кисню) та ішемія (порушення кровопостачання) тканин у ділянці виходу здорового нерва;

– компресія (здавлення) нервових волокон у зоні їхнього виходу з очного яблука, що призводить до порушення їхньої функції і загибелі;

– дистрофія (порушення живлення), деструкція (руйнування) і атрофія зорових волокон, розпад їхніх материнських гангліозних клітин сітківки;

– розвиток так званої глаукомної оптичної нейропатії та подальшої атрофії (загибелі) зорового нерва.

Зазвичай глаукома розвивається після 40 років. До розвитку цієї недуги призводять хронічні захворювання очей, деякі види катаракти, цукровий діабет, атеросклероз, артеріальна гіпертонія. Встановлена також спадкова схильність до глаукоми.

Глаукома може бути вродженою, первинною, вторинною; відкритокутовою та закритокутовою.

– Які симптоми (ознаки) глаукоми?

– Глаукома є другою за поширеністю причиною сліпоти у світі. Так як ознаки і симптоми глаукоми часто незначні, її називають “тихим крадієм зору”. На жаль, є небезпечні форми глаукоми, які протякають практично непомітно і безболісно. Процес втрати зору може бути тривалим і продовжуватись кілька років. Пацієнт помічає, що із зором щось не так, коли він уже практично осліп. Таку форму на ранніх стадіях можна діагностувати тільки під час офтальмологічного обстеження.

Інші форми зазвичай супроводжуються болем і явними зоровими порушеннями, такими, як періодичні затуманення зору, поява ореолів навколо джерел світла, біль у надбрівній і скроневій ділянках. Саме при цій формі захворювання можливий гострий напад – різке підвищення тиску в оці. Напад може супроводжуватися нудотою і загальним погіршенням стану. Допомога в такому разі повинна бути надана в найближчу добу, інакше може настати сліпота. Саме у запущених випадках глаукома призводить до сліпоти.

– Якщо глаукома може розвиватися непомітно, то як запобігти хворобі?

– У віці після 40 років рекомендується проходити обстеження на глаукому один раз на рік, особливо це актуально для людей, які мають близьких рідних, хворих на глаукому, або страждають на гіпертонію, атеросклероз, катаракту, цукровий діабет та інші хронічні недуги. Зараз ми маємо можливість за допомогою когерентного (лазерного) томографа на мікроскопічному рівні обстежити око і виявити загрозу розвитку глаукоми не менше, ніж за рік до появи симптомів. Чим раніше людина звертається за медичною допомогою, тим успішнішим буде лікування глаукоми. В офтальмологічному центрі “Іріс” є все необхідне комп’ютерне, лазерне і ультразвукове обладнання та досвідчені офтальмологи, які професійно проведуть обстеження на глаукому та інші очні захворювання, поставлять точний діагноз і призначать ефективне лікування.

– Як лікується глаукома?

– Повністю вилікувати глаукому неможливо – хвороба, як правило, переходить у хронічну форму. Однак зберегти хороший зір можна, якщо лікувати її своєчасно, систематично і правильно. Основа лікування глаукоми – препарати, які знижують внутрішньо очний тиск, а також терпіння і відповідальність пацієнта. Адже для підтримання стабільного стану зору лікарські засоби потрібно закапувати щодня протягом багатьох років. На сьогодні виділяють три основні методи лікування глаукоми: медикаментозне, лазерне, хірургічне.

Як правило, лікування починають із призначення очних крапель різного виду, які мають одну властивість – знижують внутрішньо очний тиск і тим самим перешкоджають пошкодженню зорового нерва. Але краплі ці потрібно капати постійно, за розкладом, тому що період їхньої дії в оці обмежений. Деякі краплі можуть викликати відчуття дискомфорту, печіння в оці, але це не привід самостійно відмовлятись від крапель без попередньої консультації з лікарем-офтальмологом про можливість їхньої заміни на інші. Хворі на глаукому повинні перебувати під диспансерним наглядом, проходити обстеження кожні 3-5 місяців залежно від стадії та тяжкості захворювання. Бувають випадки, коли консервативною терапією не вдлається стабілізувати очний тиск, тоді необхідне лазерне або хірургічне лікування. Метою операції є формування нового каналу для відведення рідини з ока. Ми використовуємо розроблений і запатентований мною метод комбінованої операції одномоментного лікування катаракти і глаукоми, де як дренаж використовується капсула кришталика, що гарантує нормалізацію очного тиску.

Отже, повторюю, якщо вчасно не почати лікування хвороби, може виникнути сліпота, тому за найменшої підозри необхідно звертатися до лікаря-офтальмолога. Усі існуючі методи лікування за умов своєчасного і правильного використання дають цілком задовільні результати і забезпечують хворим збереження зорових функцій роками і десятиріччями, хоча й не позбавляють від глаукоми.

– Де можна отримати консультацію й лікування?

– Офтальмологічний центр “Іріс” розташований за адресою: м. Полтава, вул. Миколи Дмітрієва (колишня Володарського), територія Полтавської центральної районної лікарні. Наш центр оснащений найсучаснішим обладнанням для діагностиким і лікування очних захворювань, зокрема глаукоми і катаракти.

Ми приймаємо пацієнтів без направлень, та все ж рекомендую попередньо записатися на консультацію за тел.: 69-71-70 або 066-197-30-31.

Розмовляла Зінаїда МАТЯШОВА