Скільки має коштувати газ, щоб і вовки наїлися, й вівці вціліли…

ціна на газ в Україні

Україна – дивна держава! Начебто цілком цивілізована, декларує європейські цінності, але якщо заглибитися в аналіз деяких вітчизняних трендів, цілком нагадує якусь латиноамериканську чи африканську республіку. Взяти хоча б так званий середній клас і проаналізувати як впливає на їх матеріальне становище завищена ціна на газ.

За словами експертів, більшість населення України – або багаті й дуже багаті, або ж бідні і зовсім жебраки. Основна частина доходів цієї частини населення йде на базові потреби: харчування, одяг, комунальні платежі.

ціна на газ та структура населення в Україні

Середній клас, який є запорукою стабільності й рушійною силою демократії будь-якої цивілізованої країни, ніяк не сформується. Та і як він може сформуватися, коли за 27 років незалежності в Україні змінилося 5 президентів, 18 урядів, і сталося щонайменше дві революції! Тож дивно, що при такій соціально-економічній колотнечі паростки середнього класу таки укорінилися: соціологи стверджують, що «середняків» у нас налічується близько 14% від усього населення.

Хто ці люди?

Це не лише ті, що мають малий та середній бізнес. Це управлінці середньої та нижньої ланок, кваліфіковані фахівці, творчі працівники, журналісти, освітяни, науковці, лікарі, адвокати. Усі вони – найактивніша і прогнозована частина суспільства. Саме ці люди є самодостатніми, вони найвимогливіші до влади й у цивілізованих країнах змушують владу працювати на них, а не навпаки.

В Європі середній клас становить більшість населення. Наприклад, у Великій Британії, Німеччині і Франції його 55–60% населення, у США – понад 60%. Кожен парламент і уряд будь-якої цивілізованої країни старається різними способами сприяти середньому класу як у його чисельному зростанні, так і в заможності.

Збільшена ціна на газ в Україні має ліквідувати корупцію?..

Але парадокс: українська влада, яка теж начебто виступає за підтримку «середняка», найбільше з ним бореться! Наприклад, реформами в газовій сфері. Вам не подобається, що зростає ціна на газ? Та ви просто не хочете бачити далі свого носа! Адже парламент, адміністрація Президента і Кабмін, навпаки, ставлять газову реформу собі в заслугу, оскільки, на їх думку, збільшена ціна на газ ліквідувала підстави для корупції у цій царині. І пояснюють громадянам: раніше той чи інший олігарх купував газ у держави за низькою ціною начебто для постачання населенню.

ціна на газ в Україні буде збільшуватися

Проте значна частина цього газу продавалася промисловим підприємствам за значно вищою ціною й різниця в ціні приносила величезні прибутки. І дарма, що Державне підприємство «Нафтогаз» було чомусь збитковим. Зараз воно показує мільйонні прибутки. А у глави НАК “Нафтогаз” Андрія Коболєва місячний оклад становить близько 1 млн 600 тис. грн!

Принагідно зазначимо: він не один такий «дорогий» трудівник. У топ-п’ятірці високооплачуваних службовців розмістилися глави “Укрзалізниці” (461 тис. грн) та “Укрпошти” (333440 грн) і двоє банківських чиновників: керівники Ощадбанку (200 тис. грн) і НБУ (161646 грн). От і маємо, що переважна більшість громадян шукають можливість просто вижити, а на вулицях Києва їздить більше Porsche, Ferrari і Lamborghini, ніж у Римі, Парижі чи Берліні. Чим не бананова республіка?

Для кого ціна на газ завищена?

Прибічники газової «реформи» акцентують увагу на тому, що зараз у зв’язку із шаленими тарифами для населення, яке має значні за площею будинки, квартири, басейни, встановлена реальна ціна за газ. Натомість бідна частина населення, яка неспроможна оплачувати вартість послуг, отримує субсидії. Таким чином, інтереси держави загалом й усіх верств населення начебто враховано. Однак погодитися з цим украй важко.

як формується ціна на газ

Перш за все наголосимо: держава (парламент, Кабмін, ради всіх рівнів) не мають своїх зароблених коштів. Вони їх не заробляють апріорі, вони лише розпоряджаються коштами платників податків! Тому мільйони гривень, які спрямовуються на погашення субсидій – це наші з вами кошти.

Більше того, декларуючи європейський вибір, Україна погіршує економічний стан середнього класу. Зважте самі: ціна на газ підвищується і підприємства України змушені платити за нього більше, ніж раніше. Проте вони порахували витрати й стали продавати вироблену продукцію населенню за значно вищою ціною.

Ви десь чули повідомлення, що якесь підприємство збанкрутувало через те, що збільшилася ціна на газ? І не почуєте! Підприємства та їх власники нічого не втратили і продовжують отримувати прибутки. Витрати вони переклали на споживачів – на нас із вами. Не втратили (хіба що, крім моральних переживань) й «бідняки». Бо їм надали субсидії або збільшили їхній розмір.

Підвищена ціна на газ найбільше “вдарила” по гаманцю середній клас

А тепер погляньмо на становище «середняка». Він добросовісно сплачує податки, значна частина з яких витрачається державою не на школу, в якій навчаються його діти, не на лікарню, де лікуються його престарілі батьки, а на субсидії (ціна ж на газ підвищалася!).

ціна на газ та субсидія

Тобто фактично «середняк» (а не депутати Верховної Ради, не Кабмін, не адміністрація Президента) платить «Нафтогазу» за те, щоб «бідняк» міг користуватися дорогим газом. Крім того, для представників середнього класу ціна на газ стала значно більше, ніж раніше. А субсидія їм «не положена» – тільки тому, що їхні зарплати вищі від мінімальних.

За товари й послуги вони теж платять більше, ніж це було раніше, адже ціни зросли! Отже, виходить, що для «середняка» ціна на гази зросла втричі. Середній клас платить:

  • по-перше, за себе;
  • по-друге, купуючи собі товари й послуги за значно вищою ціною;
  • по-третє, оплачуючи дорогий газ бідняку через виплату зі своєї кишені податків, які підуть на субсидії.

Тож і не дивно, що матеріальне становище «середняка» за останні роки значно погіршилося. «Бытие определяет сознание», – говорив свого часу Карл Маркс. І з цим важко сперечатися. Адже яку свідомість матиме людина, яка фактично платить за користування газом не лише за себе, а й «за того парня»? А ще забезпечує процвітання великому бізнесу! Чи вважатиме вона таку систему справедливою? Чи буде в неї бажання підтримувати таку державну владу? І чи буде вона патріотом країни, в якій створена і підтримується несправедлива щодо неї система?

Як альтернативу дорогому газу дехто пропонує альтернативні джерела енергії. Сонячні батареї, наприклад. Але їхня вартість не всім співгромадянам по кишені. Залишаються дрова. І наслідки такої «альтернативної» енергетики уже помітні: скрізь по Україні, в тому числі в степовій її частині та на Півдні масово спилюють дерева в лісосмугах між полями.

ціна на газ

Адже якщо ліси й гаї ще хоч якось контролюють, то лісосмуги – ні. Таким чином ліквідується науково розроблена, створена протягом багатьох років екологічна система захисту полів від ерозії та суховіїв. Фактичне знищення лісосмуг, у тому числі і в Полтавській області, має місце у той час, коли вчені обґрунтовано прогнозують підвищення температури на Землі. Чи не стане згодом Україна зоною лиха – пустелею? Як дії сьогоднішньої влади та її конкретних представників оцінять нащадки через якихось 50–100 років?

А додайте сюди такий соціальний аспект, як наявність вільного часу для культурного розвитку людини, для виховання своїх дітей. Якщо витрачати цей час на забезпечення елементарного виживання (заготівлю дров, опалення будинку, приготування їжі на печі, очищення груби), коли людина читатиме книжку? Коли спілкуватиметься з дітьми, відвідуватиме культурно-освітні заходи? Сидячи перед грубою і підкидаючи в неї дрова? Але ж надворі ХХ! століття, а ми з вами – начебто частинка європейської спільноти! То чи не тому з сіл і селищ, на жителів яких передусім і розрахована агітація опалювати житло дровами, масово виїжджає молодь? А з карти України постійно зникають населені пункти…

Завищена ціна на газ: хто відповідатиме за помилки уряду?

ціна на газНаостанок зазначимо: боротися з корупцією, безумовно, потрібно. Та чомусь у газовій сфері ця боротьба нагадує палицю з двома кінцями: б’ємо корупціонера, але водночас вбиваємо середній клас, який тільки-но створюється в Україні і ледве тримається на ногах. Начебто боремося з корупцією, а насправді знищуємо той прошарок населення, який розбудовує економіку країни і гарантує державі процвітання.

Здається, назріла нагальна потреба, щоб із залученням фахових експертів ціна на газ була всебічно і об’єктивно проаналізована, врахувані всі побічні наслідки такої цінової політики для держави та її громадян. Інакше помилки у прийнятті непродуманих рішень коштуватимуть Україні занадто дорого…

Юрій МОТОРНИЙ,

адвокат.

Фото з інтернету