Його величність сніг

сніг

«Замість тебе в саду раптом сніг, раптом сніг, сніг, як сум, на зеленому листі»… Пригадуєте? Такі асоціації викликав сніг у автора відомої пісні, нашого земляка Олександра Білаша.

Справді, сніг — це не лише явище природи. Це мінливе, сакральне творіння. Сніг буває сумним і веселим, легким, як пух і важким, як вода. Сніг може стати предметом дитячих розваг, перевтілитися у кумедного сніговика або в дитячу гірку. А може, навпаки, стати серйозною загрозою для нашого життя і здоров’я, накопичуватися на покрівлях і схилах дахів, загрожуючи несподівано впасти «як сніг на голову». Див. ПП: “І знову ці підступні бурульки…”
Народна мудрість говорить: «Добрий той сніг, що вчасно ліг», «Сніг у полі – хліб в коморі», «Буде сніг, буде й білий хліб», «Те, що сніг ховає, сонце відкриває».

20 січня — Всесвітній день снігу

Кілька років тому в світі з’явилося нове й незвичайне свято. Починаючи від 2012 року, в передостанню неділю січня з ініціативи Міжнародної федерації лижного спорту (FIS) відзначається Всесвітній день снігу (World Snow Day).

Мета свята — підвищити інтерес до зимових видів спорту та залучити молодь до активного способу життя. За задумом FIS, цього дня повинні проходити «сніжні фестивалі», під час яких діти та дорослі зможуть узяти участь у змаганнях на ковзанах, лижах або сноубордах. Як замислили організатори, «цей день дозволить усім насолодитися снігом і зануритися в світле майбутнє зимових видів спорту, які сприйматимуться не тільки як змагання, але і як розвага». Однак ми у Всесвітній день снігу вирішили поглянути на сніг не як на розвагу, а дещо з іншого боку.

Сніг в Полтаві в 2019р
До прибирання снігу на вулицях Полтави долучилися не лише комунальники, а й працівники підприємств, установ, організацій.

Чи знаєте ви, що сніг – найскладніший тип опадів? Сніг утворюється, коли мікроскопічні краплинки води в хмарах притягуються і замерзають. Утворені кристалики льоду, що спочатку не перевищують 0,1 мм у діаметрі, падають і ростуть у результаті конденсації на них вологи з повітря. При цьому утворюються сніжинки шестикінечної кристалічної форми.

Діаметр сніжинок сягає від одного до кількох міліметрів. У безвітряну погоду і за температури близько 0°C при зіткненні вони можуть з’єднуватись у більші сніжинки, вже діаметром у декілька сантиметрів. Достовірно зафіксовано максимальний діаметр сніжинки 38 см! Існує щонайменше 130 різних форм сніжинок. Така велика кількість форм сніжних кристалів зумовлена складністю і різноманітністю умов, у яких вони утворюються, зміною цих умов на шляху сніжинки до поверхні землі.

Сніг: він надихає поетів, засмучує комунальників і нерідко загрожує життю й здоров’ю людей

А чи знаєте ви, чому сніг скрипить? При ходінні по снігу скрип чути за температури нижче −5°С. Вище цієї температури скрипу ви не почуєте! На початку XX століття метеорологи навіть пропонували оцінювати температуру снігу за характером скрипу. Скрип — це ламання кристаликів снігу і тертя їх один об одного під тиском.

Посилення морозу робить кристалики твердішими, але й крихкішими. У результаті цього сніжок видає вищі звуки скрипу, і ми знаємо: мороз міцнішає, стає дзвінкішим. Якщо ж мороз слабшає, а температура стає вищою за −6°C, то сніг хрустить глухо, на низькій частоті, а потім хрускіт майже повністю зникає.
Скрип, схожий на скрип снігу, можна отримати, якщо, наприклад, змішати сіль і цукор і стискати їх. Це використовують режисери, коли треба імітувати морозну, сніжну погоду. Так було, приміром, при озвучуванні фільму «Олександр Невський».

сніг в центрі Полтави
Нерідко в Полтаві кучугури снігу вищі за зріст людини.

А ще зі снігу можна будувати житло. Завдяки своїй невисокій щільності (пухнастості) сніг є гарним теплоізоляційним матеріалом і за відсутності інших будівельних матеріалів використовується ескімосами в будівництві зимового житла — іглу. Це такі куполоподібні хижі зі снігу. Вони невисокі – до двох метрів, а діаметром — 3-4 метри й більше. Повітря в іглу нагрівається до кімнатної температури, стіни оплавляються, але конструкція не тане, оскільки сніжні стіни в мороз відводять зайве тепло із середини назовні. Складається така хижа у вигляді «равлика». Ескімоси вміють будувати й великі іглу, які мають до п’яти кімнат, в них можуть проживати 20 і більше осіб.

Підступний і небезпечний сніг

Сніг є одним із неодмінних атрибутів зими. І часто стає не лише предметом радості для дітвори а й загрозою для нормальної життєдіяльності міст і селищ. Сніг може бути підступним, трагічним, аварійним. У результаті сильних снігопадів під величезним сніговим навантаженням руйнуються покрівлі будівель, застряють у снігових заносах автомобілі, паралізується транспортне сполучення…

сніг в Полтаві
Це «добро» колись розтане й перетвориться на річки та озера.

Сувора статистика аварій і катастроф містить багато описів розгулу снігової стихії. Трагічно відома «снігова буря 1888» в Америці, коли загинуло понад 400 осіб. Одна з найжорстокіших зим на пам’яті людства скувала весь Європейський континент у січні й лютому 1956 року. Тоді в результаті тривалих холодів і сніжних буревіїв загинули близько 1000 людей. Бурі налітали з Сибіру і огорнули Європу від Норвегії до Середземного моря частими, паралізуючими життя сніговими буранами. Вперше за багато років Французька Рив’єра побачила сніг, уперше за всю історію людської цивілізації сніг випав у Північній Африці.

Навесні 2013 року в багатьох містах планети випав небувалий, небачений за всю історію спостережень сніг. Був побитий столітній рекорд. У Києві під кучугурами звалилася одна із залізничних платформ. На місто впало 40 мільйонів тон снігу: по два самоскиди на кожного жителя. У 2013 році на сніг «списали» навіть обвалення покрівлі на Чорнобильській АЕС. У Москві згорів знаменитий ГІТІС, причиною пожежі назвали «таянье снега», який просочився в будівлю і замкнув електродроти…

сніг на радість дітям
Комунальники не поспішають вивозити сніг – на радість дітлахам.

Парадоксально, але взимку холодно, головним чином, від народженого холодом снігу. Сніжне покривало, яке рятує від морозів рослини і тварин, насправді – в масштабах усієї Землі – надовго ізолює від сонячних променів великі території. У планетарному масштабі сніг нагадує величезне дзеркало-відбивач енергії Сонця. Змінюється дзеркало – змінюється життя. Снігове навантаження планети впливає на життя в усіх куточках світу.

Як сніг впливав на хід історії

Сніг відіграє особливу роль у нашій історії. Згадаймо повстання декабристів 1825 року. Або перший Майдан 9 січня 1905 року в Петербурзі, відомий як «кривава неділя». Цього дня робітники заводів Санкт-Петербурга пішли до царя шукати справедливості. Для багатьох із них цей день став останнім. У перестрілці, що зав’язалася між провокаторами і військами, загинуло понад 1000, поранено понад 2000 осіб.

Такої кількості пролитої на снігу крові вітчизняна історія не пам’ятала. Кривава розправа підняла всю країну, робітники великих промислових центрів відповіли загальним політичним страйком, у якому взяли участь 440 тисяч робітників. Див ПП: “Памятная дата: кровавый майдан 9 января”.

Узимку 1941 року «сніг і мороз» фактично врятували Москву від захоплення, а в 1943 допомогли здобути перемогу в Сталінградській битві. Два українських майдани 2004 і 2013 року теж відбувалися на снігу й у мороз. А революція Гідності теж залишила на снігу свої криваві сліди…

Та яким би сніг не був гарним і бажаним (особливо у новорічну ніч та на різдвяні свята), на битву з ним одразу виходять комунальники.

Цієї зими перший сніг забарився десь на місяць

Зате випав із подвоєною силою! І подекуди паралізував автомобільні шляхи, поваляв дерева, понівечив авто й будинки, вивів із ладу електромережі. У с. Терешки Полтавського району три дні (!) без струму залишалися жителі багатоквартирних будинків, які опалюються електрикою. На трасі Київ-Харків утворилися багатокілометрові пробки. Із Києва до Полтави автобуси їхали 30 годин!

Стає моторошно, коли читаєш у соцмережах відгуки людей, які понад добу провели в автобусі, застряглому в сніговому полоні: без їжі, води, з маленькими дітьми й у цілковитій невідомості. А рятувальники, посилаючись на величезну зайнятість, лише відмахувалися від них.

Сніг – це велика й грізна сила

І пустопорожні оголошення про те, що вулиці прибираються, його не лякають. Ну не хоче він серед зими самостійно зникати! Бо по-справжньому боїться лише весняних сонячних променів і подекуди створює нам величезні незручності. Тож комунальним службам (а подекуди й ДСНС), місцевій владі доводиться залучати всі ресурси — людські, матеріальні, фінансові — щоб досягти у цій боротьбі хоч якоїсь переваги на свою користь. Хоча результат цього двобою часто не задовольняє наших співвітчизників.

Сергій МИКОЛЕНКО.

Фото автора