«Собача» справа або скільки заплатять «Барбоскини» за пам’ять дворняги Жасмін?

«Барбоскини»

«Не роби добра – не отримаєш зла» кажуть у народі у випадках, коли добрий вчинок обертається для тих, хто його зробив, поганими наслідками. У схожій ситуації днями опинилися полтавські активісти ГО захисту бездомних тварин «Барбоскини», котрі тепер у суді мають доводити, що їхні звинувачення на адресу одного з відомих полтавських підприємців щодо жорстокого поводження з тваринами, не пустопорожні слова…

В пунктах тимчасової перетримки тварин «Барбоскиних» для бездомних тварин от вже кілька років поспіль рятують не лише від голоду та холоду нещасних собак і котів. Тут буквально ставлять «на лапи» безпритульних тварин, котрі потрапляють до добрих рук волонтерів після ДТП, жорстокого поводження, тяжких хвороб тощо. Сьогодні у притулку мають дах над головою майже півтори сотні собак. Ще три десятки котів чекають на «усиновлення» в будинку волонтерки Наталії Лебединської. І жодна з тварин не обділена увагою: всі щеплені від хвороб, стерилізовані, вилікувані, нагодовані. А за так званими тваринами – «спинальниками», котрі через страшні травми втратили можливість рухатися, особливий догляд. Кожній тварині волонтери-«барбоскінці» намагаються підшукати хазяїв.

Усе у притулку ішло начебто добре, поки чорна кішка не пробігла між волонтерами та керівником полтавського ПП «Сігма-кабель» Віктором Шаховим. Після того, як Н. Лебединська прилюдно, із своєї сторінці у Фейсбуці та інтерв’ю для місцевого телебачення звинуватила підприємця у жорстокому поводженні з тваринами, що призвело до загибелі собаки, яку пестували «барбоскинці». Хоча початок налагодження стосунків між волонтерами та підприємцем не віщували нічого поганого. 2015 року керівництво «Сігма-кабель» звернулося до них з проханням підібрати двох собак для охорони своєї виробничої бази. За собаками Ельзою та Жасмін приїхали автомобілем і відвезли до себе на базу, що на вулиці Комарова. Але служити новим хазяям собакам судилося не довго: Жасмін незабаром захворіла і сконала, а Ельзу, від якої залишилися самі шкіра та кістки, працівники підприємства привезли назад до «Барбоскиних». Волонтери, зважаючи на стан Ельзи, зробили висновок про те, що собак на підприємстві не годували. Не повірили вони й у версію щодо смерті Жасмін від хвороби, запідозривши, що та сконала від голоду.

«Доказів у мене є чимало: фото, відео і, головне, – люди, котрі знали собак, бачили їх «до» і «після», знають точний вік Жасмін, яка померла. Вона народилася в листопаді 2013 року, нині їй було б всього чотири роки… А не так, як кажуть у Шахова, що вона померла від старості і хвороби…», заявила в своєму інтерв’ю представникам ЗМІ Н. Лебединська.

«Барбоскини» у суді мають доводити, що їхні звинувачення щодо жорстокого поводження з тваринами не порожні слова

Жінка й досі картає себе, що за півтора роки, відколи «Барбоскини» віддала собак для охорони ПП «Сігма-кабель», вона не знайшла часу, аби провідати їх та подивитися на умови утримання. Смерть Жасмін та виснаженість Ельзи, яку наче мішок з кістками повернули волонтерам, настільки обурила Н. Лебединську, що вона, не стримуючи емоцій, звинуватила керівника підприємства В. Шахова у жорстокому поводженні з собаками. Словесна перепалка між волонтеркою та керівництвом «Сігма-кабель» набула огласки і, врешті-решт, вилилася у судовий позов, який В. Шахов пред’явив Н. Лебединській. Звинувативши волонтерку у підриві його, та його підприємства, ділової репутації, завданні моральної шкоди своєму іміджу тощо. Підприємець оцінив свої моральні страждання від прямолінійних, та необґрунтованих, як вважає позивач, звинувачень щодо жорстокого поводження з тваринами у 32 тисячі гривень. 6 грудня в Октябрському райсуді Полтави відбулося перше судове засідання за позовом В. Шахова до Н. Лебединської. Сам позивач до суду не прибув. Його інтереси представляв адвокат. Волонтерка до зали суду прийшла разом із своїми однодумцями. Засідання закінчилося тим, що за клопотанням представника керівника ПП «Сігма-кабель» тексти з висловлюваннями відповідачки відправили на експертизу до одного із столичних інститутів, де мають зробити висновок: чи справді висловлювання Н. Лебединської могли завдати моральної школи В. Шахову.

Свою позицію щодо судової тяганини, яку він ініціював, керівник ПП «Сігма-кабель» пояснив кореспонденту «ПП». За його словами, собаки вже давно охороняють виробничу базу «Сігма-кабель», що на вулиці Комарова у Полтаві. Проте, зазначив В. Шахов, він особисто не вникає в умови утримання собак. Бо, як у керівника підприємства, у нього є ще чимало надважливих виробничих справ. За тваринами доглядають сторожа та прибиральниця. А от про те, щоб собаки не були голодними, він дбає особисто: «На утримання кожної нашої собаки у бюджеті підприємства передбачені витрати. Ми дбаємо про тварин. Я особисто у ТЦ «Метро» регулярно купую для них корм. На підприємстві навіть є спеціальна 200-літрова морозильна камера, яка постійно забита кістками для собак…», – розповів В. Шахов.

Директор пригадав і історію появи на підприємстві собак Жасмін і Ельзи. До них базу охороняли дві вівчарки. Одній вже виповнилося 16 років, іншій 12-13. Коли вони померли від старості, волонтерів – «барбоскинців» попросили підібрати двох собак-охоронців. Як жест доброї волі і визнання нелегкої діяльності волонтерів, каже В. Шахов, він особисто відвіз до притулку «Барбоскини» дві машини дощок та ДСП, з яких тваринам там зробили будки. Але з собаками підприємству не повезло, каже директор. Жасмін незабаром захворіла: почала линяти, схуднула тощо. А потім сконала… Ельза проявила себе, як поганий сторож, бо гавкала на всіх, крім тих, хто заходив на підприємство. Після скарг сторожів, її повернули до притулку.

«Лебединська розгорнула проти мене компанію-травлю. Наче я живодер… Підключила телебачення, ЗМІ, почала всіляко ображати… Обнародувала адресу квартири, де живуть мої діти. І їм почали надходити погрози… Через що? Я не вникаю в питання кормління собак. Я директор підприємства і у мене дуже багато інших турбот. Кормлінням собак опікуються сторожа і прибиральниці. Моє завдання – виділяти гроші на утримання тварин. Що я роблю, – резюмує В. Шахов. – Звинувачення, які поширюються в ЗМІ, завдають шкоди не лише моєму авторитету, і виставляють мене, як керівника, в негарному світлі в очах громадськості, але й діловій репутації нашого підприємства «Сігма-кабель». Через те, що Н. Лебединська не припиняє образливу компанію проти мене, я і подав позов для захисту своєї честі і ділової репутації. Якщо я виграю у суді, навіть одну гривню моральної шкоди, ці гроші передам волонтерам на утримання тварин…».

Сама відповідачка по «собачій» справі Н. Лебединська у розмові з журналістом жодного разу не пошкодувала про те, що доволі безапеляційно відзивається про керівника ПП «Сігма-кабель» через скандал з собаками.

«Спростовувати я нічого не буду, бо все, що я виклала у своєму пості у Фейсбуці – правда. Щось перекручувати і зводити наклеп – не мої життєві правила, – наголосила волонтерка. – До суду я ходитиму і не ховатимуся. Більш того, планую подати зустрічний позов про компенсацію моральної шкоди, яку мені завдано як людині, як волонтеру, що особисто опікувалася цими тваринами, і яка сприйняла смерть собаки як трагедію. Я не сама, мене підтримують чимало небайдужих людей. Я піду до кінця…».

Так, визнає вона, директор підприємства, де сконала Жасмін і ледь вижила Ельза, особисто не знущався тварин. Але, переконана Н. Лебединська, він мав цікавитися тим, як дбають про собак, яких вже одного разу зрадили і викинули на вулицю. Тим більше, що на базі «Сігма-кабель» собаки прожили півтора року. Тому, переконана волонтерка, з власника підприємства не можна знімати провини за трагедію з собаками, яких врятували волонтери, і одну з яких на підприємстві довели до смерті, а іншу морили голодом .

«Підтримайте мене, – звернулася у переддень суду Н. Лебединська до полтавців. – Якщо ми мовчатиме, тварини й надалі гинутимуть від рук жорстоких хазяїв, під колесами автомобілів, від отрути… Поки в нас не працюють закони, розраховувати нещасним тваринам більше не має на кого. Люди не хочуть писати заяви до поліції щодо жорстокого поводження з тваринами, вважаючи, що там не займатимуться цими справами…».

Наступне засідання щодо «собачої» справи відбудеться в Октябрському райсуді Полтави 26 грудня.

Довідка «ПП»:

4 серпня 2017 року в Україні набув чинності закон про посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. Відповідно до прийнятого закону, жорстоке поводження визначається як «знущання над тваринами, в тому числі бездомними, що спричинило муки, що завдало їм фізичні страждання, тілесні ушкодження, каліцтва або призвело до загибелі». Також мова йде про нацьковування тварин одна на одну і на інших тварин, залишення домашніх і сільськогосподарських тварин напризволяще, в тому числі порушення правил утримання тварин.

Побої, знущання над тваринами тягнуть за собою штраф від 3400 до 5100 грн з конфіскацією тварини, якщо її життю є загроза. У разі колективних знущань, повторного випадку знущання – штраф збільшується від 5100 грн до 8500 грн або адмінарешт до 15 діб з конфіскацією тварини в разі потреби.

Якщо поліція кваліфікує жорстоке поводження з твариною за статтею Кримінального кодексу, винуватцю в залежності від наслідків (загибель тварини) загрожує обмеження позбавлення волі від шести місяців до 3 років. За вбивство тварини в присутності дитини – обмеження позбавлення волі строком 3-5 років. Передбачено також покарання до 8 років позбавлення волі, якщо зловмисник зробив це з особливою жорстокістю (повторно, колективні знущання, стосовно двох і більше тварин)…

Олександр Брусенський

На фото: 1. Н. Лебединська.

На фото: 2. Собака Ельза після повернення до притулку.

Фото із сторінки Н. Лебединської у Фейсбуці.

Для збільшення зображення –
натисніть на фото