Спека: як зберегти працездатність і гарне самопочуття

спека

«Ох, лето красное! любил бы я тебя,

Когда б не зной, да пыль, да комары, да мухи.

Ты, все душевные способности губя,

Нас мучишь…» —

писав О. С. Пушкін, від дня народження якого, до речі, 6 червня виповнилося 220 років.

Справді, нинішня спека не щадить ні старого, ні малого. А ще випробовує нас періодичними коливаннями тиску: після спекотного дня циклон несподівано приносить грозову зливу.

Як зберегти працездатність і гарне самопочуття при таких складних погодних умовах? Як пережити спеку? Про це «ПП» розповіла лікар вищої категорії Наталія Михайлівна Моргун.:

— Звичайно, насамперед слід уникати перебування на сонці в період його найбільшої активності — з 11 до 16 годин. Обов’язково захищати голову головним убором. Намагатися проводити час в тіні, уникаючи прямих сонячних променів. Уранці слід прийняти контрастний душ, але закінчити процедуру обливанням гарячою водою. Це налаштує ваше тіло і судини на спеку. Одяг улітку слід використовувати з натуральних тканин (льон, бавовна, віскоза, крепдешин), які не перешкоджають теплообміну.

— Спека і рідина. Який режим пиття має бути?

— Води, зрозуміло, треба пити більше, ніж зазвичай: тіло пітніє. Не менше, ніж 1,5–2 літри. Це не беручи до уваги інших рідин, які ми зазвичай вживаємо: чай, каву, компоти. До речі, я б не рекомендувала вживати солодкі газовані напої: в них міститься штучний підсолоджувач — аспартам. Такі напої не гамують спрагу, а навпаки, викликають потребу пити ще й ще. Краще пити звичайну мінеральну воду без газу: «Лужанську», «Поляну квасову», «Миргородську». Наша «Полтавська джерельна» теж непогана, хоча й не вважається мінеральною.спека

Мінеральна — це та, в якій міститься понад 1 г мінеральних солей у 1 літрі води, на етикетці виробник це обов’язково позначає. Справа в тому, що наш організм у спеку втрачає багато мінеральних солей, які треба поповнювати, щоб поновити електролітний баланс. Можна пити квас, якщо у вас не підвищена кислотність і ваш організм його сприймає. Можна вживати сироватку з-під кисляку, пити узвар. Ці напої не стільки відновлюють втрату води, скільки електролітів (солей калію, кальцію, магнію, натрію, хлору) в крові. Підходить і холодний зелений чай, правда, його небажано пити тим, у кого підвищений тиск. Головне правило: пити треба невеликими ковточками, потроху, але часто, щоб не кидало в піт. Тож коли йдете з дому, візьміть із собою пляшечку з водою, це неважко і зручно.

Нестерпна спека: як “охолонути”

— Влітку на кожному кроці нам пропонують морозиво. Воно допомагає нам «охолонути»?

— Не думаю. В усякому разі, спрагу воно вам не вгамує, це точно. Звичайно, можна побалувати себе морозивом, якщо вже дуже хочеться й у вас відсутні протипоказання до солодкого (діабет, приміром). Але пам’ятайте заради здешевлення продукту виробники додають туди різноманітні шкідливі інгредієнти: пальмове масло, підсилювачі смаку, штучні підсолоджувачі, ароматизатори, консерванти. Сучасне морозиво — це зовсім не той продукт, який ми споживали в дитинстві. Тож захоплюватися ним не слід.

— Деякі фахівці радять у спекотну пору року поповнювати втрату мінералів вживанням лікарських засобів із калієм, магнієм тощо. Наприклад, таблетки «Аспаркам», порошок «Регідрон»…

спека

— Так, «Аспаркам» — це солі магнію і калію, «Регідрон» теж — хлориди калію і натрію разом із глюкозою. Але їх призначають лише за показаннями: «Регідрон» — при діареї, «Аспаркам» — при порушеннях серцевого ритму або в комплексі з сечогінними препаратами. Я б не рекомендувала просто так, з доброго дива їх вживати. «Не нашкодь» — головний принцип лікаря. Тому, якщо ви хочете убезпечити себе від порушення електролітного балансу, краще купіть морську сіль і підсолюйте звичайну воду для пиття двома-трьома кристаликами солі на 1 літр води. До речі, за радянських часів у гарячих цехах на підприємствах стояли автомати для видачі працівниками підсоленої води… Тільки не перестарайтеся з сіллю, бо підніметься тиск і розболиться голова.

— У деяких середземноморських країнах зі спекотним кліматом традиційно в найспекотніший час доби запроваджується так звана сієста — пообідній короткий відпочинок. Чи доречно й нам перейняти їхній досвід, хоча б на літній період, коли особливо нестерпна спека?

спека

— Якщо ви хочете освіжити голову і підбадьоритися, спробуйте спати вдень не більше 30 хвилин. Така тривалість не дозволить вам зануритися в глибоку стадію сну. Як відомо, наш сон — це чергування двох фаз, які змінюють одна одну. Приблизно через 30–35 хвилин після засипання настає стадія глибокого сну, тривалість якої становить 30-45 хвилин. Якщо ви прокинетеся до закінчення цієї стадії, це може обернутися поганим самопочуттям, головним болем, зниженням працездатності. Тому щоб просто збадьоритися, позбутися сонливості достатньо буде півгодинного сну. Якщо ви дуже втомилися і точно знаєте, що півгодини на відновлення сил вам не вистачить, тоді дозвольте собі півторагодинний сон. Спати більше двох годин я б не рекомендувала: порушиться нормальний нічний сон.

Спека або кондиціонер – що небезпечніше?

— Багато хто рятується від спеки вдома, під кондиціонером. Чи корисно так «охолоджуватися»?

— У жодному разі! Я розумію, технічний прогрес не зупинити, зараз кондиціонери стоять у кожному офісі, багато хто обладнує ними свої квартири. Але ж кондиціонерами слід користуватися дуже обережно: вони можуть спровокувати застудні захворювання. До того ж тепле й вологе середовище всередині кондиціонерів — рай для різноманітних патогенних мікроорганізмів, які з потоком повітря потрапляють у приміщення.

Кондиціонер інтенсивно висушує повітря: бачили, як капає з трубочок апарату, виведених назовні? Охолоджене повітря стає дуже сухим, пересихають слизові оболонки носової порожнини. А це полегшує потрапляння в організм вірусів, які викликають застуду та грип. Якщо вже несила терпіти, то поставте в себе вдома простий вентилятор. Якщо ваша квартира розташована на сонячній стороні й сильно нагрівається за день — використовуйте жалюзі. Або наклейте на вікна фольгу, яка відбиватиме сонце, чи просто білий папір з прорізами.

Спека особливо небезпечна для літніх людей

— Що ви можете порекомендувати літнім людям, які страждають від спеки?

спека

— У будь-якому разі не займатися самолікуванням і звернутися до свого лікаря за конкретними рекомендаціями. Розумієте, при перегріванні відбувається розширення судин шкіри, уповільнюється кровоток, підвищується кровопостачання внутрішніх органів, порушується водно-електролітна рівновага, мікроциркуляція крові. У деяких пацієнтів улітку набрякають ноги. Це може бути від серцевої недостатності і від венозної, а також при захворюваннях нирок і печінки.

Коротше: спека всіх нас випробовує на міцність. Загострюються всі хронічні захворювання, проявляються «слабкі місця» в організмі. Тому конкретні рекомендації можна давати лише конкретній людині після її обстеження. А щодо загальних рекомендацій… Якщо у вас розболілася голова — треба поміряти тиск, можливо прийняти гіпотензивні препарати, сечогінні, якщо тиск високий. Якщо заболіло сердечко — можна прийняти корвалмент, якщо людина страждає на серцево-судинні захворювання — валідол обов’язково під язик, нітрогліцерин… У кардіологічних хворих може знижуватися або «стрибати» тиск, згущуватися кров, тому треба обов’язково відкоригувати дози ліків. Для метеозалежних людей зі зниженим чи нормальним тиском є низка ефективних натуральних препаратів, які теж потрібно підбирати індивідуально. Тож звертайтеся до нас — ми завжди раді вам допомогти!

Розмовляв Сергій МИКОЛЕНКО.

На фото 1: Лікар вищої категорії Наталія Михайлівна Моргун (ліворуч) і медсестра Ольга Василівна Кацюба ведуть прийом хворих.

Фото автора.