Спеціальна комісія «підвела під розстріл» диких кабанів на Полтавщині

надзвичайна протиепізоотична комісія

На сьогоднішньому засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Полтавській облдержадміністрації її учасники одноголосно прийняли рішення про повний відстріл диких кабанів на території Оржицького, Семенівського та Глобинського районів.

Сам процес знищення диких тварин в зазначених районах, і доведення їхньої чисельності до гранично мінімальної – одна тварина на тисячу гектарів мисливських угідь, в інших районах Полтавщини, назвали «депопуляцією». Її проводитимуть шляхом відстрілу всіх кабанів, які потраплять під приціл спеціально створених для реалізації рішення комісії бригад мисливців.

Такі крайні заходи щодо «братів наших менших» очільник комісії – заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий обґрунтував необхідністю протистояти пошесті африканської чуми свиней на Полтавщині, яка невпинно викошує не лише свійських тварин, але й представників дикої фауни. Зокрема, диких кабанів.
надзвичайної протиепізоотичної комісії «Ситуація як в цілому по Україні, так і в області складна. Статистика показує, що у приватному секторі й домогосподарствах, зокрема, завдяки профілактичній роботі… ситуація врегульована, – констатував Р. Товстий. – Але викликає турботу дика фауна, бо перед зимою кабан мігрує. Тим паче відбувається збір кукурудзи, й тварини можуть виходити на ці території. Також маємо нещодавно зафіксовані два прикрих випадки у дикій фауні в Карлівському й Оржицькому районах. Залишається складною ситуація у межах Національного природного парку «Нижньосульський» на теренах Оржицького району. Ми маємо жорстко відстоювати позицію щодо безпеки території нашої області. Потрібно максимально унеможливити переміщення диких кабанів…».

Про тривожну ситуацію, яка склалася в області з поширенням вірусу АЧС членів комісії поінформував начальник головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Геннадій Пікуль. За його інформацією, в регіоні 2017 року вже зареєстровано 21 випадок захворювань на цю смертельну для свиней хворобу.

І це при тому, що в Україні таких випадків зафіксовано трохи більше 120-ти. За словами Г. Пікуля, ситуація на Полтавщині набуває загрозливих масштабів через появу АЧС у дикій фауні. Що, за прогнозами спеціалістів Держпродспоживслужби області, може привести до того, що вже взимку вірус АЧС, який начебто вдалося придушити у приватних господарствах, знову повернеться і почне винищувати п’ятачків та хрюшок на приватних подвір’ях та фермах. Уже на сьогодні обласний бюджет зазнає відчутних збитків через необхідність компенсувати населенню вартість знищених та спалених у профілактичних цілях свиней. Уже виплачено понад один мільйон гривень селянам, у господарствах яких знищено свиней. А на свинофермах збитки сягнули майже 19 млн. грн…

«Згідно з прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), збитки державного бюджету України через спалах вірусу АЧС до кінця 2017 року можуть скласти понад 1,5 млрд. гривень., – зазначив Г. Пікуль. – Якщо існуюча тенденція збережеться, то Україна до 2020 року втратить понад 1,2 мільйони свиней, або 4 млрд. гривень…», – резюмував він.

На засіданні комісії говорили, що ситуація з дикими кабанами на Полтавщині, де вже знайшли кілька трупів кнурів, які загинули від вірусу АЧС, трохи дивна. Усе – через сумнівну «бухгалтерію» з боку користувачів мисливських угідь, які, як зазначали учасники засідання, надають неправдиву інформацію щодо кількості диких кабанів. Приміром, у Карлівському районі кілька років поспіль по звітах не було диких кабанів. Але у вересні 2017 року там знайшли три трупи і відстріляли дев’ять тварин. Так само і в Оржицькому районі, де ще два місяці тому за офіційними даними диких кабанів нібито так само не було, а перед початком мисливського сезону на території природного заповідника знайшли одразу два їхніх трупи. Більш того, на відстріл диких кабанів в районі було видано 30 ліцензій…

Рішення про «депопуляцію» диких тварин на території Оржицького, Семенівського та Карлівського районів учасники засідання ухвалювали після нетривалих дебатів. У тому числі, через можливе невдоволення мисливців, у яких не лише відберуть ліцензії на полювання на диких кабанів у неблагополучних районах Полтавщини, але й через заборону полювати з мисливськими собаками. На переконання членів комісії, мисливські собаки, яких залучають для полювання на диких кабанів, можуть самі розповсюджувати вірус АЧС від хворих тварин.

Олександр Брусенський
Фото автора.