Як показний ляпас полтавській владі, численним контролюючим та правоохоронним органам розцінюють місцеві оглядачі демонстрацію широкому загалу полтавців фасаду фактично завершеного будівництва чергової «кафішки», яку приліпили до історичної пам’ятки національного значення – кінотеатру ім. І. Котляревського, що в самісінькому центрі Полтави.
Схоже, затяжна епопея зі зведенням незаконної, як визнали в прокуратурі Полтавщини, прибудови, завершується. Отже, бачимо сплюндрування історичної пам’ятки національного значення – Будинку дворянського зібрання (1810 рік). Орендарі будівлі, яких от уже майже рік звинувачують у нехтуванні законами, таки свого домоглися. Вони не реагували на численні мітинги протесту проти прибудови, які влаштовувала громадськість, не зважали на грізні приписи Державної архітектурної будівельної інспекції, яка визнала будівництво незаконним і навіть наклала штраф у сумі 1,4 млн грн (який ще не сплачено), численні протоколи поліції, чиї представники неодноразово фіксували протиправність будівельних робіт, і навіть на звернення прокуратури до суду з вимогою про знесення цієї «кафішки». І виграли. Кілька днів тому перед очима полтавців постав фасад нової будівлі…
«Ось відповідь тим, хто кричав: «Давайте по закону», – вимушений визнати поразку протестувальників депутат міськради від «Свободи» Юліан Матвійчук. – Скільки протоколів у поліції, справа в прокуратурі, приписи ДАБІ, навіть їздили в Харків, у Інститут Бокаріуса… Це все було проігнороване забудовником. Ми повністю перейшли в «законне русло», й тепер маємо результат: сплюндрування історичної пам’ятки. Подобається ця будівля чи ні, але вона є пам’ятником корупції в Полтаві, показником того, що все можна вирішити за гроші. Гарна картинка боротьби з корупцією в Україні. По суті, це розв’язує руки іншим забудовникам, скажімо, побудувати ряди шаурми чи багатоповерхівки в Корпусному парку. А ще це показало повну неспроможність державних інституцій та утопічний «законний шлях» вирішення проблем в місті».
Цікаво, що показне відкриття фасаду прибудови до колишнього Будинку дворянського зібрання її власниками сталося одразу після того, як Полтавська місцева прокуратура звернулася до суду з позовом щодо її знесення.
«Полтавська місцева прокуратура звернулася до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Полтавської міської ради до ТОВ «Старнайт». У позові йдеться про знесення прибудови на вул. Соборності, 31 у Полтаві до пам’ятки архітектури національного значення – будинку Дворянського зібрання 1810 року, що є складовою комплексу національного значення – Ансамблю Круглої площі, та приведення земельної ділянки у попередній стан, – повідомив 5 квітня 2018 року заступник прокурора Полтавської області Олександр Савенко. – Незважаючи на заборону ДАБІ, за відсутності відповідного дозвільного документа, який надає право на виконання будівельних робіт, товариство здійснює будівництво прибудови до об’єкта культурної спадщини, що є порушенням вимог ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», статей 22, 24 та 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини»».
Отже, обласний центр прикрасила ще одна «кафішка». І, судячи з усього, її приліпили до історичної будівлі «всерйоз і надовго». Не потрібно буди провидцем, щоб передбачити: зносити практично завершену будівлю, в яку її власники вклали мільйони гривень, ніхто вже не візьметься. Сторони продемонстрували свою позицію. Ті, хто зводив «кафішку» – рішучість і наполегливість у відстоюванні своїхбізнесових інтересів, влада – показну принциповість, яка ні до чого не призвела.