Сплюндрування історичної пам’ятки в Полтаві: узаконений «безпредєл» чи безпорадність влади, яка імітувала бурхливу діяльність?

Як показний ляпас полтавській владі, численним контролюючим та правоохоронним органам розцінюють місцеві оглядачі демонстрацію широкому загалу полтавців фасаду фактично завершеного будівництва чергової «кафішки», яку приліпили до історичної пам’ятки національного значення – кінотеатру ім. І. Котляревського, що в самісінькому центрі Полтави.

Схоже, затяжна епопея зі зведенням незаконної, як визнали в прокуратурі Полтавщини, прибудови, завершується. Отже, бачимо сплюндрування історичної пам’ятки національного значення – Будинку дворянського зібрання (1810 рік). Орендарі будівлі, яких от уже майже рік звинувачують у нехтуванні законами, таки свого домоглися. Вони не реагували на численні мітинги протесту проти прибудови, які влаштовувала громадськість, не зважали на грізні приписи Державної архітектурної будівельної інспекції, яка визнала будівництво незаконним і навіть наклала штраф у сумі 1,4 млн грн (який ще не сплачено), численні протоколи поліції, чиї представники неодноразово фіксували протиправність будівельних робіт, і навіть на звернення прокуратури до суду з вимогою про знесення цієї «кафішки». І виграли. Кілька днів тому перед очима полтавців постав фасад нової будівлі…

«Ось відповідь тим, хто кричав: «Давайте по закону», – вимушений визнати поразку протестувальників депутат міськради від «Свободи» Юліан Матвійчук. – Скільки протоколів у поліції, справа в прокуратурі, приписи ДАБІ, навіть їздили в Харків, у Інститут Бокаріуса… Це все було проігнороване забудовником. Ми повністю перейшли в «законне русло», й тепер маємо результат: сплюндрування історичної пам’ятки. Подобається ця будівля чи ні, але вона є пам’ятником корупції в Полтаві, показником того, що все можна вирішити за гроші. Гарна картинка боротьби з корупцією в Україні. По суті, це розв’язує руки іншим забудовникам, скажімо, побудувати ряди шаурми чи багатоповерхівки в Корпусному парку. А ще це показало повну неспроможність державних інституцій та утопічний «законний шлях» вирішення проблем в місті».

Цікаво, що показне відкриття фасаду прибудови до колишнього Будинку дворянського зібрання її власниками сталося одразу після того, як Полтавська місцева прокуратура звернулася до суду з позовом щодо її знесення.

«Полтавська місцева прокуратура звернулася до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Полтавської міської ради до ТОВ «Старнайт». У позові йдеться про знесення прибудови на вул. Соборності, 31 у Полтаві до пам’ятки архітектури національного значення – будинку Дворянського зібрання 1810 року, що є складовою комплексу національного значення – Ансамблю Круглої площі, та приведення земельної ділянки у попередній стан, – повідомив 5 квітня 2018 року заступник прокурора Полтавської області Олександр Савенко. – Незважаючи на заборону ДАБІ, за відсутності відповідного дозвільного документа, який надає право на виконання будівельних робіт, товариство здійснює будівництво прибудови до об’єкта культурної спадщини, що є порушенням вимог ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», статей 22, 24 та 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини»».

Отже, обласний центр прикрасила ще одна «кафішка». І, судячи з усього, її приліпили до історичної будівлі «всерйоз і надовго». Не потрібно буди провидцем, щоб передбачити: зносити практично завершену будівлю, в яку її власники вклали мільйони гривень, ніхто вже не візьметься. Сторони продемонстрували свою позицію. Ті, хто зводив «кафішку» – рішучість і наполегливість у відстоюванні своїхбізнесових інтересів, влада – показну принциповість, яка ні до чого не призвела.

Олександр Брусенський
Фото автора