Із 1 квітня держава не фінансуватиме стоматологів

Стоматологи не будуть фінансуватися державою

Стоматологи не будуть фінансуватися державою. Ця новина призвела до того, що черги біля кабінетів у державних поліклініках зросли в кілька разів.

Від цілих відділень може залишитися по одному лікарю, який надаватиме невідкладну допомогу тим, у кого біль нестерпний, дітям і вагітним жінкам тощо.

Прості люди, які не мають за що лікуватися у приватників, збирають підписи, звертаються до місцевої влади, керівників медичних закладів. Які шляхи збереження стоматології існують, ми розглянемо на прикладі Лохвицького району. В кожному районі проблему вирішують по-своєму.

Полтавщина із самісінького початку медичної реформи стала пілотною – себто на нас перевіряють і випробовують реформаторські ідеї. Пам’ятається, пальму першості ухопили наші чиновники з десяток років тому. Медичні заклади почали масово скорочувати за правління «регіоналів». Стоматологи не стали виключенням.

Як проходить медична реформа в Лохвицькому районі

Так, 2011-го у селі Пісках Лохвицького району, оголошуючи про закриття дільничної лікарні, головний лікар разом із головою РДА обіцяли людям, що можна буде користуватися лікарнею Червонозаводського, до якого кілька кілометрів. 2012-го Червонозаводську лікарню ледь не закрили зовсім, спільними зусиллями району й міста вдалося зберегти її як філію, скоротивши кількість ліжок стаціонару.

Стоматологи Лохвиця

Поряд із вимогами реформи загострювалися проблеми фінансування, браку кадрів. Кількість населення зменшувалася, сільські дільничні лікарні перетворилися на зимовий прихисток для самотніх літніх людей, які не могли опалювати житло. Перетворилася на амбулаторію з денним стаціонаром Сенчанська дільнична лікарня, років 40 тому – чи не краща за районну. Стала амбулаторією й лікарня у Їсківцях, як і майже всі сільські лікарні області. Постійно скорочували і відправляли на пенсію медсестер, лікарів бракує і досі, випускники вузів у райони не поспішають.

При цьому очільники медицини постійно обіцяли, що «реорганізація» (а не закриття!) принесе користь: краще фінансуватимуться інші заклади, закуповуватиметься сучасне обладнання…

Влада змінилася, але медична реформа продовжується: як почувають себе стоматологи в Лохвиці

Тільки восени 2016-го у Лохвицькій ЦРЛ скоротили 51 ліжко і 12 медпрацівників. Правда, 2011-го прогнози були ще гіршими. Наприклад, лохвичанам про­рокували, що від ЦРЛ може залишитися всього одне–два відділення, а до інших лікарів доведеться їздити до Гадяча. Стоматологи також потрапляли під скорочення.

Стоматологи Лохвиця

У Лохвиці особливо не пощастило стоматвідділенню ЦРЛ. 10 років тому воно містилося на 1 поверсі житлової п’ятиповерхівки неподалік медмістечка, було ніби окремою медичною одиницею. Але після відкриття нового триповерхового Центру матері й дитини місце у лікарні вивільнилося. Тодішня влада придумала переселити стоматологів до ЦРЛ, а у приміщенні зробити квартири для лікарів, щоб привабити випускників вишів.

Виселення лікарів із обладнанням до основного корпусу ЦРЛ пройшло «на ура», тільки зубопротезний відділ лишився на старому місці. Влада витратила на проект переобладнання чималі гроші, а тепер каже, що він нереальний та дороговартісний. Лікарям, яких дуже важко заманити, наймали квартири, купували навіть будинки коштом району…

Стоматологи переселяються з місця на місце

Стоматологи Лохвиця

Ну а зубопротезний відділ змушений був зимувати в приміщенні без опалення, яке відключили. Тим часом чиновники виношували нові плани. Ось бравурне повідомлення ІА «Новини Полтавщини» від 7 лютого 2014 р.:

«Під стоматологічне відділення планують реконструювати третій поверх поліклінічного відділення ЦРЛ. Ремонтні роботи проведуть за рахунок коштів цільового фонду районної ради. Про це повідомили у Лохвицькій РДА. Наразі на реконструкцію відділення із районного бюджету вже передбачили 125 тис. грн. Проте цих грошей вистачить тільки на розробку проекту та реконструкцію приміщення стоматологічної лабораторії.
За словами першого заступника голови Лохвицької РДА Миколи Шияна, в районі сприятимуть і надалі, аби проект реконструкції стоматвідділення вдало завершити».

Після того у ЦРЛ і справді красиво відремонтували терапевтичне відділення. А зубників перекидали по лікарні з місця на місце, де особливого ремонту і комфорту не було. На третій поверх поліклініки стоматологи так і не потрапили.

У Національній службі здоров’я грошей на стоматологію не передбачено

Стоматологи Лохвиця

Уже з квітня 2019 р. фінансування вторинної ланки медицини, тобто вузьких спеціалістів, відбуватиметься через Національну службу здоров’я, а там грошей на стоматологію не передбачено. Тож у кожному районі й кожній ОТГ по-своєму вирішують, чи утримувати далі державну стоматологію, чи ні. Якщо так – на неї виділятимуть гроші з місцевих бюджетів. Можливий і варіант, коли частку оплати вноситимуть пацієнти, а решту – районний бюджет, бюджети ОТГ. Отже, послуги можуть стати якщо не безкоштовними, то значно дешевшими, ніж у приватників.

– Інформація змінюється щоденно, – говорить головний лікар Пирятинської ЦРЛ Олександр Гаркавенко. – Не сподіваючись на фінансування, ми за два місяці попередили людей про можливе скорочення.

Головний лікар Кобеляцької ЦРЛ Володимир Казирод розповів, що зараз адміністрація лікарні проводить реорганізацію задля перетворення закладу в неприбуткове підприємство. Ніяких скорочень штату, за винятком стоматологів і лаборантів у деяких селах, не відбувається.

– Держава не має змоги забезпечувати всім необхідним стоматологів, більшість із яких, до речі, має власну приватну практику, – говорить Володимир Казирод. – У лікарні ці фахівці працюють на половину або чверть ставки. Тому зараз ми залишаємо три повні робочі місця. Це – дитячий стоматолог, лікар загальної практики і хірург, який надаватиме невідкладну допомогу. Щоправда, хірургів буде таки двоє, вони прийматимуть пацієнтів по черзі. Решті стоматологів ми пропонуємо створити на базі ЦРЛ своє комунальне підприємство. Ми їм залишаємо як кабінети, так і устаткування. Але податки вони сплачуватимуть самостійно. Як і платитимуть за комунальні послуги.

Стоматологи все ж таки потрапили під скорочення

Стоматологи Лохвиця

За словами головного лікаря Лохвицької ЦРЛ Віктора Бурлея, улітку, коли лікарня укладе угоду з Національною службою здоров’я, стане остаточно зрозуміло, яке фінансування отримають стоматологи і як існуватиме відділення далі. У Кабміні зареєстрований лише проект постанови, за якою безкоштовно надається невідкладна стоматологічна допомога (гострий біль, травма), вагітним жінкам та дітям до 16 р. Якщо вдасться створити госпрозрахункове відділення (яким, давайте скажемо чесно, давно є зубопротезний відділ), стоматологічні послуги стоматологи надаватимуть за фіксованими тарифами.

Хоча зараз у державного стоматолога полікуватися нелегко (деталі – нижче), хвиля народного обурення змусила владу району, голів сіл і ОТГ обміркувати можливості утримання відділення зі своїх бюджетів.

У місті 4 приватні стоматологічні заклади. До «державних» лікарів ідуть не лише через те, що лікування безкоштовне. У черзі один із пацієнтів розповів авторові, як в одному приватному кабінеті Лохвиці йому тричі (!) переробляли пломбу. Після третього випадання чоловік пішов до іншого лікаря. Той розповів, що перший працював непрофесійно: «ліпив» наступну пломбу, не видаливши рештки попередньої. «Приватниця» установила пацієнтові якісну постійну пломбу на невилікуваний зуб. Інший лікар ледве висвердлив матеріал, як виникло запалення зуба. Таких прикладів можна навести чимало.

У Лохвицькому районі 9 державних стоматологів

У районі 9 державних стоматологів, по одному працюють у м. Заводському й у селах Лука, Токарі, Гамаліївка, Вирішальне та Безсали, 5 – у Лохвиці (2 у декретних відпустках).

Графік роботи стоматологічного відділення дуже зручний: перша зміна з 8 до 14 і друга зміна з 14 до 20 години. Але потрапити на прийом нелегко, можна згаяти не один день у черзі, яку деякі пацієнти займають удосвіта. До одного лікаря, всенародного улюбленця, можна кілька днів стояти і не потрапити: має високий професіоналізм, використовує якісні матеріали, відмовляється від матеріальних подяк, не може відмовити страждаючим пацієнтам у неробочий час…

Зайнявши чергу о 8 ранку, можна стояти до 20-ї й не потрапити на прийом або як працюють лохвицькі стоматологи

14 березня Лохвицька районна рада прийняла рішення «Про створення госпрозрахункового стоматологічного відділення Комунального некомерційного підприємства Лохвицька районна лікарня Лохвицької районної ради».

Стоматологи Лохвиця

– Стоматологи не зароблять достатньо грошей, щоб покрити витрати на енергоносії та медпрепарати, лише на зарплату, – говорить Віктор Бурлей. – Адже тарифи будуть значно нижчими, ніж у приватників, гадаю, один візит обійдеться пацієновіу в 70–80 грн. Для успішного функціонування потрібно 600–700 тис. грн на рік. Лохвицька міськрада орієнтовно має внести 374 тис. грн на рік (хоча й лікуються в Лохвиці жителі всього району), Лука – 23, Заводське – 73.

Якими насправді будуть ціни і чи всі сільські та міські ради погодяться підтримувати стоматологів, побачимо. Нині це найлегше робити тим громадам, які отримують відсотки від рентних платежів.

Можливо, така форма надання послуг зробить донедавна державну стоматологію доступнішою. Бо зараз, щоб полікуватися безкоштовно, треба займати чергу в 2 зміну раніше 8 ранку, о 14 годині отримувати талончик і чекати до вечора. А о 20 годині може виявитися, що черга все одно не дійшла. Або ж свідомо записуватися до «напівплатного» державного стоматолога, який користується власним обладнанням і матеріалами та приймає в державному кабінеті за помірну плату. Це якщо не згадувати про «добровільні подяки», від яких відмовляються стоматологи-одиниці…

За останньою інформацією, після 25 березня лохвицьке стоматвідділення працюватиме лише в першу зміну. Отже, як людина, яка працює, зможе потрапити на прийом, – її проблеми.

Тим часом стоматологи-приватники підняли тарифи на 20–30%.

Олег ДОЛЕНКО.

Фото з інтернету