Суддя без повноважень Лариса Гольник: «Я опинилася в унікальній ситуації…»

У Полтаві триває реалізація проекту Комітету виборців України (КВУ) щодо інформування громадян про головні аспекти судової реформи. Координатор програм КВУ на Полтавщині Євген Янкевич 3 серпня запросив представників ЗМІ на черговий прес-сніданок, під час якого з журналістами спілкувалася суддя Октябрського райсуду Полтави Лариса Гольник.

«ПП» вже розповідала своїм читачам про непросту ситуацію, в якій опинилася ця суддя після того, як взялася за розгляд справи щодо Полтавського міського голови Олександра Мамая, якого правоохоронці запідозрили у корупційному правопорушенні. Ця резонансна справа, як відомо, скінчилася для градоначальника практично нічим. Але Лариса Гольник, яка зайняла принципову позицію, в цій історії постраждала найбільше. Пов’язані її митарства, чи – ні, із справою очільника обласного центру, сказати однозначно важко. Але відомо одне: саме після цього в її житті почалися суцільні чорні смуги. З 16 квітня 2015 року і понині Лариса Гольник перебуває у статусі судді без повноважень. Тобт, вона не має права розглядати судові справи, але зобов’язана щодня ходити на роботу. До речі, зарплату судді без повноважень держава платить справно. Торік у листопаді Л. Гольник та її чоловіка побили незнайомці. Лариса Гольник тоді прилюдно заявила, що пов’язує напад на себе із помстою за її принциповість у справі полтавського градоначальника.

Лариса Гольник відчула на собі проблеми не лише суддів, а й простих громадян

Після нападу суддя Лариса Гольник опинилася у дуже складній ситуації. Через те, що нападників і досі не знайшли і справа «зависла», їй надали цілодобову охорону. Користується жінка нею й сьогодні.

«Охорона в мене ще є. Бачите, що відбувається по всій країні? Будь-яка людина може стати об’єктом нападу, тим більше, якщо вона трохи вибивається із загалу. Вони хочуть, щоб я замовкла, – відповіла Лариса Гольник на запитання «ПП». – Я буду рухатися далі. Навіть не для себе. Те, що я роблю зараз, це не моя необхідність – це мій обов’язок перед іншими. Можливо, мій прецедент призведе до змін у законодавстві щодо захисту викривачів».

Більше того, позбавлена повноважень суддя нині сама ходить по судах, бо має статус потерпілої в справі про спробу дати їй хабара одним із колишніх заступників О. Мамая. Лариса Гольник відмовилася від пропозиції отримати п’ять тисяч «зелених» і сама заявила про прецедент в її кабінеті правоохоронцям. Проте справа, яку розглядають у Київському райсуді, не зрушила з місця. Що дало їй підстави сьогодні заявити, що вона розчарована судовою реформою і не бачить будь-яких суттєвих змін.

«Як громадянка не бачу змін. Так, я визнана потерпілою у справі про надання неправомірної вигоди в рамках кримінального провадження. Щодо причетності до цієї справи міського голови розслідування проводить НАБУ. Зараз, коли сама беру участь у справах як звичайна громадянка, бачу не лише проблему судів, бачу роботу прокуратури, правоохоронних органів. Адже без якісної роботи з їхнього боку і суди не будуть змінюватися», – констатувала Лариса Гольник.

Усі спроби Л. Гольник повернути собі суддівські повноваження поки скінчуються нічим. Хоча Вища Рада правосуддя таки рекомендувала призначити її суддею пожиттєво, президент України вже шість місяців після цього рішення не підписує відповідний указ. Хоча мав би це зробити протягом місяця, констатує Лариса Гольник. Ситуація для неї може далі ускладнитися через те, що 2 серпня 2018 року Вища Рада правосуддя відмовилася скасувати дисциплінарне стягнення – догану, яку цей орган виніс їй 23 травня 2018 року. Такою стала плата за пости у Фейсбуці, які розміщує у соціальній мережі Лариса Гольник, критикуючи голову Октябрського райсуду Полтави Олександра Струкова та своїх колег, які нібито слухняно виконують його волю.

«Це називається «патріархальний спосіб управління», – охарактеризувала перед журналістами методи роботи свого шефа Лариса Гольник. – Коли все залежить від керівника. Феодальний. Я не знаю, як ще назвати. Далекий від демократичного стилю, абсолютно недемократичний стиль управління судом».

Лариса Гольник братиме участь у конкурсі на посаду судді Антикорупційного суду

Дисциплінарне стягнення може покласти край прагненням Л. Гольник працювати в складі новоствореного Антикорупційного суду, конкурс до якого можуть оголосити вже незабаром.

«Конкурс ще не оголошений, коли він буде оголошений, подам документи. Поки що не можу бути впевнена, чи на етапі прийняття документів мені заборонять брати участь, чи, може, допустять до якогось конкурсу і потім скажуть, що не зможу продовжувати, – прогнозує жінка. – Я все рівно подам документи, а там може підоспіти розгляд у Верховному суді. Побачимо…»

Лариса Гольник не приховує, що вона розчарована діями Вищої Ради правосуддя, де, на її думку, вибірково підходять до оцінки дій суддів і не хочуть підтримувати дух оновлення, який мав би заполонити суддівські колективи після проведення реформи. Але вона не збирається здаватися і боротиметься надалі…

Олександр Брусенський

Фото автора.