Обговорення порятунку Сули переросло у скандал

р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області.

22 жовтня в залі засідань Лохвицької РДА відбулися громадські слухання Звіту з оцінки впливу на довкілля планової діяльності «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту».

Роботи, які мають на меті підняти рівень води в пересихаючій Сулі, тривають із 2016 року. Це розчистка русла і насипання кам’яних перекатів-перемичок. Через те, що ці гідроспоруди не дозволяють регулювати рівень води, у посушливий період вони призводять до такого сповільнення течії, що вода нижче зацвітає.

Цього літа рибалки зробили протоку в камінні біля Заводського, де вода зовсім не протікала нижче. Кам’яну перемичку зі шлюзом-регулятором біля села Лучка почали будувати позаторік, але гроші на продовження не надійшли і на березі просто валяються купи каміння і прорито кілька траншей.

Тендери на виконання робіт на р. Сула постійно вигравало підприємство «Трансгідробуд»

Роботи здійснювалися дивно. Дно поглиблювали там, де й так глибоко. Пульпу, підняту земснарядом, зливали на берег і вона, не відстоявшись, стікала в річку Сула. Купи глею, піднятого із дна, навесні змило з берега назад.

Поліція встановила, що протягом 2016–2017 років службові особи ТОВ «Трансгідробуд» при виконанні робіт на замовлення Управління комунальною власністю територіальних громад Лохвицького району (діє при районній раді, керівник – Юрій Український), зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи бюджетними коштами, призначеними для відновлення гідрологічного режиму р. Сула у Лохвицькому районі на загальну суму понад 8 млн. грн., які використали при здійсненні розрахунків з суб’єктами господарювання, що мають ознаки фіктивності, роботи в повному обсязі не виконали, внаслідок чого спричинили місцевому бюджету збитки. Триває слідство.

Обговорення тривало майже 4 години. Були присутні кілька поліцейських.
Представники Лохвицької РДА, розробники проекту наполягали на необхідності розчистки ділянок русла р. Сула і насипання дамб. Інакше продовжуватимуться пожежі торфовищ, Сула може зникнути зовсім.

Активісти ГО «Громада посулля» навели десятки аргументів проти. Вони вважають, що учені науково-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп» розробили проект, виходячи не з потреб довкілля, а щоб догодити замовникам. Активісти підозрюють, що внаслідок втілення проекту річка перетвориться на каскад ставків зі стоячою водою. А мета проекту – догодити окремим людям та скористатися можливістю «відмити» гроші.

річка Сула
Рибалки зробили протоку в греблі біля Заводського, бо вода не протікала зовсім.

Сула може зникнути зовсім

Хоча проект і пройшов експертизу, «Громада Посулля» залучила низку вчених, ретельно проаналізувала проект. Результати цього викладені в низці розлогих публікацій на сайті «Жити гідно» (https://nashavira.com.ua). Їх активісти озвучили на слухання під оплески однодумців у задніх рядах. Перші ряди аплодували промовам провладних опонентів.

Але після слухань сторони лишилися при своїх думках. І наслідком протистояння може стати те, що робота над річкою Сула припиниться взагалі. Хоча, на думку автора, треба залучити неупереджених учених (наприклад, із інституту екологічних проблем, що в Харкові), які б змінили проект, визначили, як підняти рівень води і не зупинити течію, побудувати шлюзи, а не глухі греблі, де справді треба почистити русло.

Лунали емоційні промови. Дехто критикуючи владу, переходив на лайку.

– Ви самі не розумієте, що говорите, – сказав на адресу проектанта нардеп Максим Березін, підсумовуючи скандальне обговорення. – Щодо співдоповідачів – те саме. В мене такі відчуття: або тут є корупційна складова, або ви виходите із забаганок незрозумілих людей. Доповідачу, встаньте. Незрозуміло, що Ви говорите. Ви говорите про все – про 146 річок і про 69 озер у області. І з 365 км Сули проблема тільки на 11 кілометрах… …Гроші освоєні, нічого не зроблено. Не треба робить далі. Я хочу надати проект більш компетентним людям для аналізу й оцінки.

Сергій НІКОНОВ.

Фото Олександра Прекрасного.