Під Сенчею знову розтікається рідина зі шламом

свердловини в Сенчі

Три уже пробурені свердловини в Сенчі Яблунівського нафто­га­зо­кон­денсатного родовища в Лох­ви­ць­кому районі сприяють рекультивації земель.

Підрядні під­приємства виливають рідину, яка нагадує воду з домішками шламу й бурового розчину. За словами представників ГПУ «Полтава­газ­видо­бування» і підрядника, вона нетоксична. Але повністю не вірять у це ні сенчанські активісти, ні навіть очільники сільради.

Жителі Лохвиччини пам’ятають, як навесні 2018 року рідину з домішками бурових реагентів і вибуреної породи виливали під Сенчею й навіть біля Лохвиці. Тоді поліція отримала результат аналізу, який підтвердив, що то – розбавлений токсичний шлам, а не просто водичка. Винні не покарані. Для покарання й попередження наступних злочинів проти довкілля нічого не зробила ні обласна екоінспекція на чолі з Вадимом Осипенком, ні екологічна комісія облради на чолі з Ігорем Горжієм, ні інші органи і служби. Як би інакше могло бути, якщо неофіційно керував вивезенням відходів депутат райради від «Батьківщини» Петро Чорний, який має дружні стосунки зі впливовими БЮТівцями, а ті – з Горжієм? Далі балачок не пішло, а Горжій ще й претендує на посаду голови Державної екологічної інспекції в Полтавській області.

ПДеякі свердловини в Сенчі Яблунівського родовища підпорядковані ГПУ «Полтавагазвидобування»

Схожу рідину зі специфічним запахом 24 листопада перекачували з амбара на поле й вивозили цистернами в лісосмугу біля Сенчі. Свердловина №356 Яблунівського родовища підпорядкована ГПУ «Полтавагазвидобування». Розпо­вісти про це ми попросили буровика-ветерана, нині громадського активіста Михайла Євтодія. Він побував на місці події та виклав свої фото й відеозаписи у «Фейсбуці».

– Хорватська компанія «Crosco» пробурила свердловину №356 два роки тому, – пояснює Михайло Дмитрович. – Хорвати відповідали тільки за буріння і не відповідали за утилізацію відходів. Коли ми давали дозвіл бурити, нам обіцяли, що після завершення утилізації покажуть пусті амбари і змотану в рулони плівку з них. І тільки після цього робитимуть рекультивацію. Натомість я побачив, як буровий розчин тракторами вдавлюють у землю, а воду з нього виливають де заманеться: перекачують у поле, ллють у лісосмузі. Навіщо тоді було відкривати шламопереробний завод?

Виграло тендер на проведення робіт із нейтралізації відходів буріння в шламових амбарах свердловини в Сенчі ТОВ «Сенча». Це сільськогосподарське підприємство, яке обробляє навколишні землі, має ферми, де утримується ВРХ і птиця, виробляє і реалізує навіть за кордон продукцію власної торгової марки (від макаронів до масла й печива).

свердловини в Сенчі
Насос у кузові вантажівки перекачує рідину з амбарасвердловини №356 у поле. Фото Михайла Євтодія.

– На місці робіт я не побачив техніки «Сенчі», там була техніка «Полтавагазвидобування», – продовжує Михайло Дмитрович. – Робітники «Полтава­газвидо­бу­ван­ня» на запитання, хто їм платить, відповіли, що отримують зарплату у себе на підприємстві. Тобто виконують роботу вони, а не «Сенча».

Відеозаписи й фото Михайла Євто­дія переглянули тисячі користувачів «Фейсбуку». Розлючені станом довкілля сенчани наступного дня організували бучні збори за участю депутатів сільради. Начальник Яблунівського цеху ГПУ «Полтавагазвидобування» Віталій Підлісний переконував присутніх, що виливи – проста вода.

свердловини в Сенчі
У лісосмузі й на полях навколо автоцистерною налилиозера рідини, яка має «кислий хімічний» запах і запах, що нагадує випорожнення.Після неї залишається сірий осад. Фото Михайла Євтодія.

– Ми займаємося рекультивацією згідно затверджених і підписаних проектних рішень, – пояснює керівник ТОВ «Сенча» Юрій Колєснік. – У амбарі за 2 роки після завершення буріння накопичилися стічні, дощові води. Воду взяли на аналіз і згідно результатів, які показали вміст шкідливих речовин, додали до неї визначену кількість реактивів для нейтралізації. Аналіз обласної лабораторії показав, що воду можна розливати, використовувати для поливу.

У роботі ми керуємося методикою, планом, затвердженим інститутом громадського здоров’я ім. Р. М. Марзєєва. Із кожним роком технології утилізації вдосконалюються. Тверду частину шламу ми утилізуємо біологічним методом. Змішуємо із гноєм і соломою (1:2 чи 1:3), при розкладі яких шкідливі речовини теж руйнуються. Все разом стає компостом. Тому нашому підприємству й запропонували цю справу – де ще існує в такому обсязі тваринництво, щоб одразу взяти 1000 тонн гною?

Екологи постійно перевіряють якість води, як діють препарати. Ми зацікавлені в тому, щоб процес рекультивації відбувся швидше, земля повернулася до первинного родючого стану, адже працюємо на ній. У попередні роки траплялися випадки неналежно виконаної рекультивації, тож тепер усе робимо «не просто як книжка пише, а вичитуючи її до останньої коми».

Але активісти оглянули й понюхали рідину в налитих серед поля озерах. І переконані, що буровий розчин вона містить. Тим більше, робітники зізналися односельцям, що ніяких речовин-коагулянтв не сипали. Такі самі роботи відбуваються зараз іще на двох свердловинах біля села Лучка за 2–3 км від Сенчі.

Про небезпечні свердловини в Сенчі пишуть журналісти

Про іншу свердловину №353 Яблунівського родовища столична журналістка Марія Жуковина написала статтю «Компания «Укр­газдобыча» устроила экологический геноцид на Полтавщине: ужасающие фото». Марія пише, що державна компанія «Укргазвидобування» створює могильники для захоронення відходів. Біля свердловини №353 візуально знаходиться близько 5 тис. тонн відходів, автоцистерни регулярно підвозять нові. Замість вивезення підрядне підприємство, яке виграло багатомільйонний тендер, створило полігон на землях сільськогосподарського призначення. Рідина протікає у ґрунти.

свердловини в Сенчі
Озера шламу в травні цього року зустріли столичніжурналісти на свердловині №353.

Після звернень журналістів у Полтавську екоінспекцію, Міністерство природних ресурсів, до правоохоронців та до керівництва «Укргазвидобування» відходи екстрено почали вивозити на полігони твердих побутових відходів. На свердловині №358 і на двох сусідніх майданчиках вириті 8 величезних котлованів для складування відходів. У них везуть відходи з бурових вишок, де триває буріння.

свердловини в Сенчі
Cвердловини в Сенчі

– Люди вночі зробили відеозапис, як відходи на 353-й свердловині виливали в поле, – підтверджує Михайло Євтодій. – Але мені навіть цього запису не надають, бо бояться. Зараз рекультивація завершена і «прикопатися» вже дуже складно.

– Це некоректно подана інформація. – коментує начальник Яб­лунівського цеху ГПУ «Полта­вагазвидобування» Віталій Підліс­ний. – Описана свердловина бурилася безамбарним методом, шлам звідти вивезений і утилізований. Комусь подобається розбурхувати населення. На фотографіях зафіксовані робочі моменти. Я особисто контролював процес вивезення від­ходів підрядною організацією. І заявляю, що на 353-й і 355-й свердловинах усе прибрано, вивезено, ідеальний порядок і нічого там не закопано. Із Сенчі вивезено 100% відходів. Усі роботи відбуваються згідно з проектом, затвердженим Мінекології. На підтвердження маю дані лабораторних досліджень.

Сенчани таким переконанням не вірять і готові повірити лише результатам незалежної неупередженої експертизи. Заступник сільського голови Сенчі Сергій Сьомак підозрює, що за добуванням стоять такі «магнати», за вказівкою яких нададуть які завгодно результати аналізів. Сергій Григорович сподівається, що сільрада зможе налагодити моніторинг, створити екологічний паспорт території. Він особисто набрав проби рідини для аналізів.

За словами сільського голови Віктора Лисого, зразки віддадуть у лабораторію. Сільрада подала офіційний запит до ГПУ «Полтавагазвидобування» з проханням повідомити хімічний склад виливів.

Олег ДОЛЕНКО.