«Свиняча» справа: на Полтавщині від африканської чуми свиней продовжують гинути тисячі п’ятачків і хрюшок

Африканська чума свиней

Попри заходи, які начебто вживають відповідні служби, Полтавщиною продовжує переможно крокувати смертельна для одвічної годувальниці українців – свині, хвороба – африканська чума свиней. 2018 року в регіоні вже зафіксували шість спалахів цього невиліковного захворювання, яке буквально викошує свиней.

Лише у серпні на території Полтавщини зафіксовано три випадки АЧС. Зокрема, 7 серпня в дослідному господарстві імені «Декабристів» поблизу селища Декабристи Миргородського району, 18 серпня – в селі Деревки Котелевського району на території свиноферми СТОВ «Промінь», а наступного дня,19 серпня, – в селі Карпилівка Лубенського району на території свинотоварної ферми «Перлина».

Хвороба африканська чума завдає величезних матеріальних збитків не лише селянам, які утримують на подвір’ях одну-три свині, але й фермерським та сільгосппідприємствам, де займаються промисловим вирощуванням свиней та виробництвом свинини. Держава про людське око ще компенсує селянам збитки від АЧС, але в обсягах, значно нижчих від ринкової ціни на свинину.

Власники великих сільгосппідприємств компенсації від держави не отримують. Про масштаби лиха свідчать сумні дані. Приміром, у Пирятинському районі 2015 року через спалах АЧС довелося умертвити кілька тисяч свиней лише в одному господарстві. Півтори тисячі хворих на АЧС тварин туди крадькома вночі завезли з одного із підприємств Київщини, що й спровокувало поширення хвороби. У березні 2018 року на території «Дослідного господарства «Степне», де загинули дві свині, довелося знищити 1126 свиней. У Лубенському та Котелевському районах уже умертвили та спалили ще понад тисячу свиней…

Африканська чума свиней: хто винний – люди чи свині?

У владних кабінетах Полтавщини раз у раз говорять про заходи щодо попередження АЧС в області та розробляють заходи для попередження хвороби. Правда, їх небагато. Переважно встановлення 40-денних карантинів у радіусі 5-10 кілометрів від зони спалаху АЧС, евтаназія ще живих тварин, які опинилися в зоні ризику, та відстріл диких кабанів.

Через те, що зусилля чиновників подолати поширення африканської чуми в області виявляються марними, посадовці останнім часом лише констатують чергові факти виявлення АЧС. Справді, державних або комунальних свинокомплексів на території регіону вже давно немає, тож переймаються проблемою радше власники приватних сільгосппідприємств, ніж чиновники. Уберегти свиней від хвороби – їхня справа, кажуть посадовці. У кращому випадку надають рекомендації та констатують причини, через які на Полтавщину насувається чергова пошесть АЧС.

Приміром, останні випадки захворювань свиней на африканську чуму у Лубенському, Котелевському та Миргородському районах керівник головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Геннадій Пікуль у ЗМІ пояснив тим, що наразі тривають жнива і до господарств селяни, фермери та власники великих сільгосппідприємств звозять з ланів зерно, солому тощо, яке може бути заражене вірусом АЧС (його на поля заносять хворі дикі кабани).

А тим часом, як у нас заведено, від наслідків африканської чуми погано всім. Якщо хрюшки та п’ятачки платять своїм життям, то українці за поширення АЧС платять з власного гаманця. Так, економісти підрахували, що через епідемії АЧС ціни на свинину і сало в Україні зростають рекордними темпами. Приміром, за рік свинина здорожчала в ціні майже на 40%, а сало – на понад 70%…

Чи залишаться в Україні свині після африканської чуми?

Африканська чума свиней

Прогнози щодо наслідків безконтрольного поширення АЧС в Україні не викликають оптимізму. За повідомленням, зокрема, агентства UNN (Українських національних новин» https://www.unn.com.ua), 2017 року обсяги вирощування свиней у сільськогосподарських підприємствах скоротилися на 3,3%. Разом з тим, за останніми даними, українські сільгоспвиробники утримують 3,4 млн. свиней. Тож відхилення від показника роком раніше становить 1,3%, або менше, ніж 50 тис. голів. Але свині в Україні і надалі гинуть від АЧС.

Цими днями фахівці ветеринарної медицини України зареєстрували нові випадки захворювання на африканську чуму свиней в Полтавській, Сумській та Черкаській областях. Зокрема, з 16 по 22 серпня на території цих областей зареєстровано п’ять випадків захворювання. Діагноз АЧС підтверджено лабораторними дослідженнями. Як повідомляв УНН, з початку 2018 року в Україні вже було зареєстровано майже 100 випадків африканської чуми свиней.

Поширення АЧС в країні не йде на спад вже третій рік поспіль, що свідчить про неефективність контролю поширення хвороби. За останні 5 років африканська чума завдала збитків фермерам через АЧС на понад 170 млн. грн. Отже, далі буде…

Олександр Брусенський