Свято писанки: нумо, пензлю, потанцюй, гарно писанку малюй…

писанки

Підмічено, що у більшості полтавських шкіл, попри весняні канікули, сьогодні все так же гамірно і велелюдно. Школярі, та їхні вірні наставники вчителі, наче у звичні дні занять зранку збираються у навчальних закладах, де під час відпочинку активізувалася позашкільна робота у різноманітних гуртках. Хлопчики та дівчатка, відклавши подалі підручники, під керівництвом класних керівників присвячують вільний час заняттям «для душі». Дітлахи опановують секрети техніки малювання, шиття, ліплення, конструювання тощо, готують свої творчі доробки до показу на різноманітних шкільних виставках. Перед Великоднем, до якого вже почали готуватися в полтавських родинах, зазвичай підвищується інтерес і до виготовлення одного з головних атрибутів Великоднього свята – писанки, історія якої сягає сивої давнини…

Наші предки щиро вірили, що писанки наділені магічною силою

Писанкарство беззаперечно можна назвати справжнім видом власне українського мистецтва. Писанки в Україні завжди шанувалися, а у кожному регіоні були свої елементи орнаменту, кольори, а у кожного майстра або господині – свої секрети розпису Великоднього яєчка. Малюнки на якому мають символічне значення. Приміром, зірка і хрест – символи сонця, рослини – юності, краси, здоров’я, колосся – врожаю… А саме яйце символізує сонце і відродження. Наші предки щиро вірили, що писанки, які символізують велич весняного відродження життя, наділені магічною силою приносити в дім добро, щастя, захищати від усього злого.

З такої розповіді про історію писанкарства на Україні сьогодні почали заняття в гуртку «Умілі руки» в 6 «в» класі Полтавської загальноосвітній середній школі №11, де класним керівником Ніна Миколаївна Рева.

писанки
На заняттях з писанкарства керівник шкільного гуртку «Умілі руки» Н. Рева з учнями 6»в» класу Ярославом Печурою, Катериною Сидельниковою, Назаром Борисюком, Микитою Сипком та Русланом Пальщиковим.

Із 22 років педагогічного стажу понад половину вона присвятила трудовому навчанню учнів школи. До традиційних видів творчого захоплення учнів, приміром, як в’язання гачком, тепер додалися і нові поняття – техніка декупажу, квілінгу, бісероплетіння тощо. Роботи вихованців гуртку щороку демонструють на виставках у Полтавському обласному центрі естетичного виховання молоді, обласному конкурсі учнівських робіт «Дивосвіт», де вони отримують заслужені нагороди.

писанки
Заняття в гутрку

«Напередодні Великодня ми традиційно присвячуємо заняття в гуртку навичкам писанкарства, розповідає Н. Рева. – І зазначу, що діти з інтересом опановують техніку розпису яєць, самі виготовляють ескізи орнаментів, які притаманні писанкарству на Полтавщині. Старанно добирають фарби, використовують оригінальні техніки малювання тощо. Хлопці та дівчатка залюбки виготовляють писанки із паперу, полімерної глини, пап’є-маше… Їх цікавить не тільки процес розпису писанки, але й історія цього самобутнього мистецтва, яка коренями сягає в давню історію України…».

У кабінеті директора школи Валентини Олександрівни Олійниченко цими днями можна побачити півтораметрову писанку, яку виготовили вчителі і учні школи.

писанки

Виготовлена вмілими руками педагогів та їхніх вихованців із сотень штучних паперових троянд вона не лише знаменує символ Великодня, але й свідчить про любов до Батьківщини, де зростає нове покоління українців. Яке виховують педагоги полтавської школи…

Олександр Брусенський

Фото автора