Тендерні закупівлі і чиновники: невичерпне джерело збагачення

проведення тендерів

Пару днів тому в прокуратурі Полтавської області повідомили про те, що там розпочато кримінальне провадження за фактом зловживання службовими особами Полтавської міської ради під час проведення ремонтних робіт доріг у центрі міста. Справу порушили за наслідками моніторингу державних закупівель після проведення тендерів у місті Полтаві міським управлінням ЖКГ.

Проведення тендерів у Полтаві або «Золота» тротуарна плитка для прокурорів

Цікаво, що у виднокіл прокурорів потрапили ремонтні роботи – замощування тротуарною плиткою, які проводять біля самої прокуратури. Досудове розслідування почате за фактом можливого зловживання владою або службовим становищем зі сторони службових осіб управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради під час виконання робіт по капітальному ремонту тротуару по вул. 1100-річчя Полтави.

проведення тендерів

У той же час, поки в прокурорських кабінетах думають, як підступитися до справи, журналісти місцевих ЗМІ, зокрема «Новини Полтавщини», вже порахували, що тротуар на вулиці 1100-річчя Полтави, де і розташована будівля обласної прокуратури, облаштовують плиткою, втричі(!) дорожчою від ринкової ціни. Причому, за роботи підряднику вже виплатили мільйон гривень з бюджету міста.

Дивно, але це не поодинокий випадок проведення тендерів, які нібито покликані знайти найдешевші пропозиції, і які навпаки виявляються найдорожчими для бюджету. Скандал у Полтаві з ремонтом тротуару біля обласної прокуратури, який обійдеться полтавцям втричі дорожче, чим мало б бути при доброму хазяїні, розпалюється на тлі іншого «тендерного» скандалу, пов’язаного з проведення тендерів на капітальний ремонт скверу на Леваді, що по провулку Рибальському. Його учасники так само втричі завищили вартість тротуарної плитки, а урни для сміття планували закупити за… 7000 гривень кожну. Після того, як «пропозиції» набули огласки, тендер в управлінні ЖКГ скасували…

Про те, що бюджет стає невичерпним джерелом надприбутків для тих, хто має доступ, зокрема, до проведення тендерів та тендерних закупівель, говорять і пишуть майже щодня. Процедура, яка мала б на конкурсній основі відібрати найвигідніші пропозиції поміж учасників тендерів і заощадити для бюджету гроші, насправді майже у кожному випадку необґрунтовано спустошують казну.

Іноді навіть всупереч здоровому глузду. Приміром, депутати одної з комісій Полтавської райради недавно розбиралися з проведення тендерів щодо закупівель у районному управлінні освіти. Зокрема, продуктів для шкільних їдалень району. Депутати дуже здивувалися, що чиновники управління закупили, приміром, яйця по 6 гривень за штуку, у той час, коли на ринку та в магазинах вони коштували не дорожче 18 грн. за десяток. Банани для школярів закупали по 120 гривень за кілограм. Хоча, тоді цей екзотичний делікатес у Полтаві коштував 25-27 гривень за кілограм. М’ясом, як виявилося, школяриків годували теж не дешевим – по 200 гривень за кілограм… Пояснень, звідки чиновники від освіти при тендерних закупках взяли такі ціни, депутатам не надали. Тож вони передали справу правоохоронцям…

Є у тендерів початок…

Цікаво й те, що на шляху любителів розтринькування бюджетних грошей у чиновників стоїть сила-силенна контролюючих органів, які раз у раз звітують про результативність своєї роботи. Але, як бачимо, а мудрий їсть собі й їсть…

проведення тендерів
Ірина Сологуб

Чому не можна навести лад у проведенні тендерів та тендерних закупках і зробити їх справді економними для бюджету? Про це «ПП» запитала керівника Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Ірину Сологуб.

Чи знають в управлінні про випадок із закупівлею тротуарної плитки на ремонт біля обласної прокуратури, і чи звертають працівники управління увагу на публікацію ЗМІ щодо можливих зловживань під час проведення тендерів?

-Цим випадком ми поки що не займаємося… Операцій дуже багато. Але якщо надходить якесь звернення, ми обов’язково перевіряємо і направляємо акт на підприємство. Публікації в засобах ЗМІ ми обов’язково досліджуємо. Тож, будь-яка інформація про можливі зловживання з бюджетними грішми повз нас не пройде. Ми обов’язково перевіримо і це питання…

Чому процедури проведення тендерів мають безліч шпарин для сумнівних операцій із закупівлями?

З проведенням тендерів справді є проблеми… На мій погляд державні особи, посадовці мають внести зміни до законодавства що тендерних закупівель. Приміром, ввести чітке обмеження щодо придбання в першу чергу товарів виробника. Тільки товаровиробника! А вже потім допускати до торгів посередників. А замовник торгів повинен пред’явити документи про те, що не було учасника від товаровиробника, тому довелося працювати з посередниками. Після чого самі товаровиробники мають надати ґрунтовну відповідь, чому вони не беруть участь у проведенні тендерних процедур…

-Працівникам вашого управління часто доводиться стикатися з так званим «нецільовим» використанням бюджетних грошей, що в народі просто називають їхнім привласненням?

-Щодо нецільового використання бюджетних грошей… Розумієте, якщо його розглядати з точки зору бюджетного законодавства, то не завжди воно призводить до втрат бюджетних коштів. Тому, що нецільове використання бюджетних коштів чітко регламентоване бюджетним законодавством. А є поняття, які сьогодні використовують суспільство і громадськість. Ми регулярно публікуємо результати наших перевірок, тож полтавці можуть завжди дізнатися про масштаб проблеми…

Проведення тендерів: статистика для допитливих

Прес-служба Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області справді днями розповсюдило таку інформацію:проведення тендерів

«Фахівці Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області за січень-серпень 2018 року забезпечили відшкодування втрат фінансових і матеріальних ресурсів на суму 23,6 млн. грн.

За результатами ревізій, перевірок та державних фінансових аудитів керівники місцевих органів влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій прийняли 59 управлінських рішень. За підсумками державних фінансових аудитів взято до виконання 106 пропозицій.

Правоохоронним органам передано матеріали 20 контрольних заходів, за результатами яких розпочато 11 досудових розслідувань та вручено 3 письмових повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. До підприємств, установ та організацій, в яких під час ревізій виявлені порушення, у 58 випадках застосовано заходи впливу у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами, призупинення та зменшення бюджетних асигнувань, попереджено керівників про неналежне виконання бюджетного законодавства.

За недотримання законодавства 156 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, 22 – до дисциплінарної і матеріальної, три особи звільнено з посад. Для запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, до Державної служби фінансового моніторингу України надіслано відомості про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, на загальну суму 23,9 млн. грн…».

До речі, новий заступник з питань ЖКГ Полтавського міського голови Олексій Чепурко, обіймаючи днями посаду, заявив, що переш за все займеться вивченням процедури проведення тендерів та тендерних закупівель.

Можливо, полтавці вже незабаром дізнаються ще чимало цікавих прикладів того, як процедури проведення тендерів не здешевлюють, а роблять непомірно дорожчими закупівлі, які проводять чиновники коштом платників податків. Почекаємо…

Олександр Брусенський

Фото з Інтернету

Для збільшення зображення натисніть на фото