Тривожна ситуація із забезпеченням інсулінозалежних хворих складається в Решетилівському районі.

забезпечення інсуліном

Проблема безплатного забезпечення інсуліном хворих на діабет, про яку з початку 2018 року начебто призабули, знову вголос заявляє про себе. Через те, що вже незабаром не всім інсулінозалежним хворим полтавцям може не вистачити безплатного інсуліну, яким забезпечувати діабетиків зобов’язалася держава.

А таких хворих дедалі більшає. Приміром, 2012 року на Полтавщині хворих на діабет було 366 осіб на 10 тисяч полтавців. Через рік їх побільшало до 388… Лише в Полтаві кількість таких хворих коливається в межах 11 тисяч чоловік. 2017 року на Полтавщині на обліку у медичних закладах перебувало майже 8,5 тисяч інсулінозалежних хворих.

Проте, торік держава в рамках програми безплатного забезпечення інсуліном діабетиків регіону виділила лише половину від потреби. Через що наприкінці 2017 року в області склалася дуже складна ситуація щодо забезпечення інсуліном тих, чиє здоров’я підточує невиліковна недуга. А придбати інсулін власним коштом більшість хворих не можуть, бо в аптеках він коштує дуже дорого.

Схоже, вже найближчим часом на Полтавщині проблема забезпечення інсуліном діабетиків, може знову загостритися

Так, коментуючи ситуацію про забезпечення інсуліном у Решетилівському районі, голова Решетилівської райради Сергій Колотій відверто заявив журналістам, що занепокоєний ситуацією. І якщо вчасно її не виправити, то вже незабаром діабетикам, яким щодня потрібна доза інсуліну, буде дуже сутужно…

«Держава з нами не зовсім чесно поводиться. Приміром, на препарати інсуліну, закупку якого фінансують з державного бюджету, Решетилівський район профінансовано всього на 40%. У нас діабетиків 140 осіб, з яких шестеро дітей…, – розповідає С. Колотій. – На жаль, фінансування закупок інсуліну перекладається на місцевий бюджет. О тут і є проблема, адже у місцевому бюджеті й без того багато «дірок». Це проблема. Про яку необхідно вголос говорити. Адже дуже багато держава перекладає на наші плечі своїх проблем…».

Схоже, децентралізація, про яку так багато говорять, «розхолодила» центральні державні органи, які дедалі частіше перекладають фінансування державних програм на місцеві бюджети. Через що виникає багато непорозумінь і зростає соціальна напруга. Органи влади на місцях вимушені буквально викручуватися, щоб забезпечити фінансування державних програм і не знизити стандартів життя населення на своїх територіях. Так само і з проблемою забезпечення інсуліном. Районним чиновникам доводиться йти на уклін і просити «децентралізовані» сільради і ОТГ профінансувати «інсулінову» програму.

«Звичайно, сільради та ОТГ нам допомагають у закупці інсуліну, коли ми до них звертаємося, – констатує С. Колотій. Так, на наш Решетилівський район потрібно 1,2 млн. грн. на закупку інсуліну для «наших» хворих. Але держава виділила трохи менше півмільйону гривень… А решту – 700 тис. грн, треба десь шукати. Тож, доводиться звертатися по допомогу до сільрад, ОТГ. Звичайно, вони допомагають: хтось – найбагатший, одразу дає гроші, хтось трішки пізніше. Але керівники сільрад ставляться до цієї проблеми з розумінням, бо мова іде про життя та здоров’я наших громадян. На найближчий час державних грошей на закупку інсуліну вистачить, а далі…».

Невчасне забезпечення інсуліном може коштувати комусь життя

Що буде далі, не важко спрогнозувати на прикладі минулого року. Коли ситуація щодо забезпечення інсуліном діабетиків дійде краю, в області і в районах почнуть поспіхом шукати гроші. А тим часом тривога поміж діабетиків, які без ін’єкції інсуліну приречені на вимирання, зростатиме. Гроші, очевидно, таки знайдуть. Але чи не буде запізно для декого із так званих «інсулінозалежних»…

Довідка «ПП»: Інструкцію МОЗ про те, як отримати інсулін пацієнтам, які потребують інсулінотерапії, можна дізнатися на сайті Кабміну www.kmu.gov.ua.

Нині діабет займає четверте місце серед хвороб, які стають причинами летальних випадків. На сьогоднішній день в усьому світі зареєстровано 422 мільйони людей хворих на цукровий діабет. Майже половина хворих – це люди у віковій категорій 40-59 років.

Олександр Брусенський

На фото С. Колотій.

Фото автора.