Трудова міграція за кордон: відсутність патріотизму чи вимушена необхідність?

міграція за кордон

Як стверджує «Радіо НВ», у найближчі роки міграція за кордон в Україні посилиться за рахунок високого попиту в Європі на кваліфіковану робочу силу. А через кілька десятків років дефіцит кадрів в Україні загрожуватиме економічній безпеці держави.

Рік тому Петро Порошенко під час церемонії з нагоди впровадження безвізового режиму казав: «Сьогодні кожен українець має можливість випити фантастичну каву у Братиславі чи полетіти лоукостом до Варшави, чи відвідати Віденську оперу».

Та вже через рік відкриті двері в Європу спричинили такий потік бажаючих виїхати з України, що це стало несподіванкою для наших можновладців.

Міграція за кордон очима українських посадовців

міграція за кордон

Нещодавно очільник Міністерства іноземних справ Павло Клімкін зізнався, що з України щомісяця виїжджають близько 100 тисяч осіб.

«Тільки торік нашу країну залишило близько мільйона земляків. …Коли 100 тисяч українців покидає Україну щомісяця, це проблема вже не тільки в тому, що там вищі зарплати. Це взагалі розуміння майбутнього і якості життя», – сказав міністр.

Як заявив голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, в Україні нестача кадрів уже загрожує економічній безпеці.

«Ми як роботодавці вважаємо, що підняття зарплат, звичайно, це хороший стимул для того, щоб працівник залишався в Україні. Але мотивація з розрахунку “на раз–два підняли заробітну плату” не працює, – переконаний Олійник. – Працює система сполучених судин: піднімається економіка, продуктивність праці збільшується, відповідно, є можливості для бізнесу піднімати оплату праці».

Отже, не каву пити в Братиславі їдуть наші співвітчизники, і не Віденську оперу дивитися. Основний потік мігрантів – це заробітчани, яких життя змусило покинути родини і наважитися на важкий і ризикований пошук на чужині хліба насущного.

Трудова міграція за кордон українців піднімає економіку європейських держав

Скористалися ситуацією і європейські країни, які вже почали конкурувати між собою за залучення працівників. Попит на українських робітників найбільше зростає в Польщі, Словаччині, Литві й Хорватії. Наш найближчий сусід Польща, приміром, розраховує на 5 млн трудових емігрантів для підтримки зростання економіки своєї країни. А загальна кількість виданих поляками запрошень на роботу складе цього року для українців 3 млн.

Словаки офіційно повідомили український уряд, що у зв’язку з розвитком виробництва та будівництва нових заводів і фабрик на найближчі 3…6 місяці у Словаччині очікують дефіцит робочої сили на рівні 70…100 тис. осіб. Вирішення цієї проблеми вони бачать за рахунок залучення працівників, зокрема з України. Цим країнам міграція за кордон українців тільки на користь.

Трудова міграція: теперішня ситуація та подальші прогнози

міграція за кордон
У 2016/2017 навчальному році 72000 студентів виїхали за кордон.

Нині за підрахунками експертів за межами України працюють до 5 млн українців. Найбільше від’їжджають до Польщі, Чехії та Угорщини.

Міжнародна організація з міграції прогнозує збільшення кількості трудових мігрантів найближчим часом в 1,4 раз. Серед потенційних шукачів кращого життя майже 50% – віком від 18 до 29 років. Причому більшість із них в Україну вже не повернуться.

А скільки наших студентів навчається за кордоном! За оцінками аналітичного центру CEDOS у 2016/2017 навчальному році їх було щонайменше 72000. Знаючи іноземну мову і побачивши на власні очі всі принади європейського життя, після завершення навчання вони навряд чи керуватимуться патріотичними почуттями, щоб зробити вибір на користь України.

Чи є можливість зупинити міграцію за кордон?

Чи можливо повернути трудових мігрантів в Україну? Теоретично так. Для цього потрібно працювати в кількох напрямках, заявляє економіст, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. Експерт вважає, що Україні потрібні реформи, які дадуть можливість економіці розвиватися динамічно, що створить високий попит на робочу силу з гідною оплатою. Міграція за кордон буде призупинена.

Також потрібно на законодавчому рівні створити можливості для трудових мігрантів, які планують повернутися на батьківщину і вкладати кошти в економіку. Мають бути фінансові гарантії для такої категорії. Це задача не тільки держави, але й українського бізнесу, якому треба стати прозорим і не таким ризикованим.

Для Петра Порошенко міграція за кордон – позитивний момент: це крок до інтеграції з ЄС

«Уже нема проблеми безробіття. Проблема є з точністю до навпаки, – вважає Президент України. – Зрозуміло, що це є середня температура по палаті, десь людям нема де працювати, а десь на кваліфіковану робочу силу полюють рекрутери, в тому числі іноземні, бо підписання Угоди про асоціацію (з ЄС) означає, що у нас вільний рух товарів, послуг, капіталів і робочої сили».

Міграція за кордон очима українців – 92% хочуть виїхати за кордон

Сучасні можливості не обмежуть пошук роботи місцем проживання. Відкритий інформаційний простів дозволяє ознайомитися з вакансіями в інших містах або країнах. Все залежить від бажання працювати і отримувати гідну зарплату.

Дослідницький центр Міжнародного кадрового «Head Hunter Україа» у лютому–березні 2018 року провів опитування, в якому взяло участь 723 респонденти з різних регіонів України.

міграція за кордон
Результати опитування

92% опитаних заявили про бажання працювати за кордоном, переважно у Німеччині, США, Канаді, Польщі та Чехії. Попри таке бажання, практично кожен шостий не вжив жодних практичниї дій для виїзду за кордон. Найактивніші вивчають мову, займаються підготовкою документів для виїзду і слідкують за пропозиціями роботи.

Зате змінилися цілі трудової міграції. 37% зазначили їдуть за кордон, щоб заробити грошей. Для іншої третини міграція за кордон це спосіб залишитися в іншій країні назавжди. Майже кожен п’ятий заробітчанин розглядає роботу за кордоном як цікавий життєвий досвід. Серед інших цілей були також: можливість подорожувати і забезпечити гарне майбутнє для своїх дітей.

При цьому велика кількість респондентів заявили, що готові йти на поступки: працювати не за фахом, працювати по 12 годин, навчатися, терпіти побутові незручності, відкласти плани зі створення сім’ї тощо.

Президент зазначає, що трудова міграція за кордон буде припинена після підвищення зарплат

міграція за кордон

Тобто Гарант вважає, що міграція за кордон подолала проблему безробіття. Причому в оригінальний спосіб: тисячі «золотих рук» і «мізків» мігрують у наймити до європейського роботодавця, а бездарів і ледацюг, що залишилися, наш вітчизняний роботодавець мусить брати на роботу і збільшувати їм зарплату, щоб не тікали!

Не будемо сперечатися з Президентом, він високо стоїть, йому видніше. Але, як бачимо з соціальних досліджень, міграція за кордон набирає катастрофічних обертів. Замислимося краще над тим, що маємо: щомісяця 100 тисяч українців покидають свою батьківщину. Це рівнозначно зникненню упродовж трьох місяців усього населення Полтави! Чому рідна держава стала для наших громадян злою мачухою? Утім, це вже зовсім інша історія…

Сергій МИКОЛЕНКО

(За матеріалами інтернет)