Тут повертають радість життя

У офтальмологічному центрі “Іріс” використовують надсучасне діагностичне лазерне і хірургічне обладнання та найновіші методи лікування. У квітні 2014 року в одній із офтальмологічних клінік Полтави моєму батькові видалили катаракту й замінили кришталик. Однак зір до нього повернувся лише на короткий час. Лікарка, яка робила операцію, рекомендувала капати то одні, то інші краплі…

Вони обійшлися, мабуть, у половину тієї суми, яку довелося віддати за операцію, але так і не допомогли. Як згодом з’ясувалося, виникли проблеми з рогівкою і зір на оперованому оці був втрачений назавжди.

На жаль, друге око теж вразила катаракта, тож невдовзі батько осліп. Життя в суцільній темряві – це неабияке випробування для людини. Позбавлений можливості бачити, читати, самостійно обслуговувати себе, батько впав у глибоку депресію й практично не піднімався з ліжка майже два роки. Полтавські лікарі рекомендували везти батька в Харків, бо тільки там йому могли допомогти. Та в березні 2016 року в Полтаві почав працювати офтальмологічний центр “Іріс”, який створила колишня головний офтальмолог м. Луганськ Тетяна Д’яконова.

За плечима у Тетяни Вікторівни – понад 20 000(!) успішних операцій і 25 років роботи в офтальмології, причому не лише в Україні, а й у клініках Європи. Працюючи головним офтальмологом м. Луганськ, вона активно пропагувала та впроваджувала в практику найсучасніші досягнення медицини.

Тетяна Д’яконова має кілька запатентованих власних технік операцій при катаракті та глаукомі, причому вони принципово відрізняються від традиційних. Так, Тетяна Д'яконовахірургічне лікування катаракти Тетяна Вікторівна виконує методом факоемульсифікації катаракти з імплантацією штучного кришталика через невеликий прокол – усього 1,8 мм. Як результат – значно менша кількість післяопераційних ускладнень і чудові результати з відновлення зорових функцій.

Дізнавшись про все це, мій 84-річний батько наважився на операцію на другому оці й звернувся в “Іріс”. Його враження від перебування у справді європейській клініці, де застосовують найновіше, найсучасніше обладнання, неможливо передати. Та найбільше сподобалося чуйне, уважне ставлення медперсоналу, злагоджена робота під час операції. Не зайве сказати, що операція в “Іріс” тривала всього лише кілька хвилин, після цього батько трохи відпочив та поїхав додому.

Він довго не міг звикнути до того, що тепер бачить навколишній світ, обличчя рідних, що навколо стільки яскравих кольорів! Його життя кардинально змінилося: тепер він ходить на прогулянки, дивиться телепередачі, читає, розгадує кросворди… І хоча хронічні хвороби, яких чимало у літньому віці, не зникли, у нього з’явилося відчуття радості від життя.

За півроку – близько тисячі вдячних пацієнтів

У офтальмологічному центрі “Іріс” випадково познайомилася з Людмилою Петрівною. Жінка страждала на запальне захворювання очей декілька років. Їй ставили абсолютно різні діагнози, призначали різне лікування, яке не допомагало, навіть радили оперативне втручання. Тетяна Д’яконова діагностувала у жінки проблеми зі сльозовими протоками. Не можу сказати точно, які саме, та Людмила Петрівна запевняє, що вже після кількох процедур у центрі “Іріс” відчула значне полегшення.

Ми вирішили розшукати тих, хто вже лікувався в офтальмологічному центрі “Іріс”, та розпитати про їхні враження. 10-річна Софія з Кременчука була однією з перших пацієнток нового центру. У дівчинки змалку виявили вади зору, вона носила окуляри, а це – дуже незручно: при різких рухах дитини вони сповзали, падали, навіть розбивалися. Зрештою, батьки наважилися на нічні лінзи.

– У нас у Кременчуці чимало клінік, багато з них позиціонують себе як суперсучасні, – розповідає батько Сергій Григорович. – Однак справжніх фахівців ми знайшли лише у полтавському центрі “Іріс”. Дуже задоволені роботою тамтешніх лікарів. За моєю порадою туди звернулося кілька наших знайомих, і теж залишилися задоволеними.

54-річному полтавцю Олександрові Борисовичу в “Ірісі” зробили по черзі дві операції, видаливши катаракту та вжививши кришталики на обох зіницях. Чоловік, який нещодавно не бачив далі, ніж за 20 см, тепер не нарадується відновленому зору й своєму повноцінному життю.

У Володимира Васильовича з с. Терешки під Полтавою катаракту виявили ще 20 років тому. Його зір поступово, але невпинно погіршувався, та чоловік ніяк не наважувався на операцію.

– Намагаюся триматися від медичних закладів подалі, – розповідає чоловік. – Та якось після чергового візиту в ЦРЛ побачив вивіску “Іріс” (офтальмологічний центр розташований на території Полтавської центральної районної лікарні – прим. автора) і вирішив зайти подивитися. Я настільки був вражений привітністю, чуйністю колективу центру (всіх без винятку працівників), що у свої 80 років наважився на операцію. І ніскільки про це не шкодую! Мені по черзі (з інтервалом у тиждень) прооперували обидва ока. Тепер повноцінно бачу й раджу звертатися в “Іріс” своїм знайомим.

78-річна Марія Григорівна з Полтави довгий час приховувала від рідних проблеми із зором, бо теж боялася операції. Дізнавшись про новий офтальмологічний центр, що відкрився, донька ледь не силоміць привела її на комп’ютерну лазерну діагностику, а потім умовила зробити операцію (у жінки виявили катаракту). Марія Григорівна й досі дивується, як швидко й безболісно все відбулося! Справді, за методом Тетяни Д’яконової хірургічне видалення катаракти відбувається навіть без наркозу – вона застосовує лише спеціальні краплі.

– Нерідко доводиться виправляти результати ускладнених операцій або наслідки самолікування, – розповідає директор офтальмологічного центру “Іріс” Олексій Онасенко. – Органи зору надзвичайно чутливі та вразливі, й нам буває дуже прикро, коли хвороба задавнена настільки, що вже не можемо нічим допомогти. Тож користуючись нагодою, хотів би звернутися до полтавців: не зволікайте, вчасно проходьте обстеження, зокрема комп’ютерну діагностику органів зору.

Загалом за півроку роботи в Полтаві офтальмологічного центру “Іріс” у ньому побувало близько тисячі наших земляків з різноманітними проблемами зору. Та все ж найпоширеніша причина звернень – це катаракта, глаукома та захворювання сітківки.

Катаракта вражає мало не всіх

– Катаракта – це помутніння кришталика, розташованого всередині ока між райдужкою і склоподібним тілом, – розповідає головний лікар центру Тетяна Д’яконова. – Кришталик переломлює промені на сітківку ока і формує на ній зображення. З віком хімічний склад кришталика змінюється. По суті, після 60 років ті чи інші помутніння кришталика є практично в кожної людини.

Коли хворобу виявляють на ранній стадії, лікар прописує пацієнту вітамінні краплі, які сповільнюють розвиток катаракти. Але вилікувати катаракту неможливо – показане лише оперативне втручання: видалення хворого мутного кришталика та імплантація штучного прозорого. Хочу особливо підкреслити: на сьогодні операція – це єдиний радикальний і ефективний спосіб позбутися катаракти.

Не потрібно чекати (іноді кілька років), поки кришталик повністю помутніє. Адже в процесі розвитку хвороби кришталик набухає, збільшується в розмірах, тканини розкладаються й утворюють токсичні речовини, які є отрутою для ока. Це може привести до різних ускладнень. Хірургічне лікування перезрілої катаракти збільшує ризик ускладнень.

– Отже, операція при катаракті неминуча. Як вона відбувається?

– У нашій клініці ми застосовуємо сучасний метод хірургічного лікування – ультразвукову факоемульсифікацію катаракти з імплантацією штучного кришталика. Це крихітні лінзи діаметром усього 5-6 мм. Вони призначені виконувати функцію природного кришталика ока, тобто формувати чітке зображення на сітківці. Операція виконується під мікроскопом на мікрохірургічному рівні за допомогою спеціального приладу. Спеціальним мікроінструментом хірург робить прокол у оці розміром до 2,0 мм. На такий розтин не потрібно накладати шви. У передню камеру ока вводиться мікрозонд. Після низки підготовчих маніпуляцій катаракта подрібнюється ультразвуком до емульсії, яка, в свою чергу, відсмоктується з порожнини ока вакуумною установкою хірургічної системи. Усі етапи операції контролює комп’ютер. Гнучкий штучний кришталик (по іншому – гнучка інтраокулярна лінза) в складеному стані, через спеціальний інжектор вводиться в порожнину ока. Там він розправляється і поміщається в капсулу на місце видаленого помутнілого кришталика. До речі, операція проводиться під місцевим знеболенням без уколів, використовуються лише спеціальні краплі. Після операції шви не накладаються. При не ускладненій катаракті вся процедура займає 10-15 хвилин. Після короткого відпочинку пацієнт іде додому.

– Тетяно Вікторівно, розкажіть, будь ласка, докладніше про штучні кришталики.

– Ми використовуємо інтраокулярні асферичні лінзи останнього покоління, які імплантуються в око через прокол усього 1,8 мм. Крім того, ці лінзи мають асферичну оптику, що практично виключає спотворення зображення і, на відміну від інших лінз, забезпечують контрастний, чіткий зір навіть при поганому освітленні. За весь час використання цих лінз у нас не було жодного ускладнення.

– Cхоже на фантастику! Якби не переконалася на прикладі батька, то не повірила б. Де можна отримати консультацію й лікування?

Офтальмологічний центр “Іріс” розташований за адресою: м. Полтава, вул. Миколи Дмітрієва (колишня Володарського), 6-Д. Це на території Полтавської центральної районної лікарні. Наш центр оснащений найсучаснішим обладнанням для діагностики і лікування очних захворювань, зокрема і катаракти. Ми приймаємо пацієнтів без направлень, та все ж рекомендую попередньо записатися на консультацію за тел.: 69-71-70 або 066-197- 30-31.

– Дякую за розмову.

Зінаїда МАТЯШОВА