У Європі конфіскують паспорти громадян з країн колишнього СРСР

паспорт

Нещодавно в Україні неофіційно відзначали річницю надання нашій країні безвізового режиму, завдяки якому Українці можуть без віз подорожувати по країнах Євросоюзу, маючи при собі паспорт. Цій події було присвячено чимало передач, а провладні політики наводили безвіз як приклад вдалих реформ нинішнього президента.

Безперечно, подорожувати без віз набагато простіше й зручніше, ніж попередньо отримувати візи. Українці думали, що вони нарешті стали частиною цивілізованого світу. Але не всі й не скрізь, як виявилося.

Нещодавно одна молода полтавка, назвемо її Ельвірою, вирішила провести відпуску в подорожі на круїзному лайнері по Середземному морі. Цей престижний і комфортний вид відпочинку, який раніше вважався доступним тільки багатим іноземцям, стає все популярнішим і серед наших співгромадян.

Паспорт забирають у всіх, хто не є громадянином Євросоюзу

Але у перший день подорожі трапився інцидент, який зіпсував Ельвірі настрій на увесь круїзний тиждень. У Венеції під час посадки на лайнер «Costa Delilioza», що належить італійській компанії «Costa cruises», співробітники лайнера перевіряють посадкові талони і паспорти. Коли працівник-індус взяв до рук Ельвірин паспорт, він на весь вестибюль закричав: «Ukraine!», наче впіймав злочинця, що давно знаходився у міжнародному розшуку. Всі присутні – громадяни різних країн світу (круїзний лайнер – це завжди інтернаціонал) почали підозріло озиратися на Ельвіру, а вона сама не могла зрозуміти, в чому, власне, справа, адже нічого нібито ж не порушувала.

Тим часом індус відніс її закордонний біометричний паспорт іншому, старшому за званням співробітнику. Той у свою чергу повідомив, що її паспорт залишиться в адміністрації судна до кінця туру. На запитання Ельвіри, чому у неї відібрали документ, він знехотя відповів, що «відповідно до італійських міграційних правил паспорт забирають у всіх, хто не є громадянином Євросоюзу».

Ельвіра заперечила, адже перед нею безперешкодно зайшли на корабель і пішли в свої каюти цілі групи японців, китайців, канадців, американців, котрі не є громадянами Євросоюзу. Та й бойфренд нашої українки – американець – резонно зауважив, що США теж не член ЄС, але в нього паспорт не конфіскували. Однак сперечатися було марно, тим більше, коли на корабель за невеликий проміжок часу заходить кілька тисяч пасажирів.

Утім, ближче до вечора Ельвіра пішла на рецепшин з твердим наміром повернути свій український паспорт, тим більше, що в каюті лежали правила подорожі, в яких було чітко вазано, що при сходженні на берег на екскурсії (майже щодня лайнер зупинявся в новому місті Італії чи навіть в інших країнах) кожен круїзер повинен мати при собі паспорт.

Коли дійшла її черга, вона почала вимагати зустрічі з менежером по роботі з пасажирами. Їй сказали, що його робочий день закінчився. Натомість відвели до молодої працівниці бек-офісу. Це була румунка, яка вислухала претензії Ельвіри, однак не мала повноважень віддати паспорт. Лише сказала, що паспорти забрали у 44 пасажирів, які є громадянами колишніх країн СРСР, але чомусь 43 інших гостя з цим змирилися, а тільки одна українка «качає права». Ельвіра досконало знає англійську. І я подумала: а що б робили в подібній ситуації ті українці, які англійською не володіють?..

Як українка повертала паспорт

Наступного ранку Ельвіру запросили до адміністративного директора лайнера «Costa Delilioza». Італієць був ввічливим, але невмолимим: паспорт віддадуть в останній день подорожі. Чому? Ну щоб пасажири з країн колишнього Радянського Союзу не залишилися в Італії нелегальними мігрантами, мовляв, такі державні міграційні правила. Але відмовився їх показати, тож швидше за все відповідних письмових циркулярів не існує.

Ельвіра парирувала: «Ці ваші правила, які дискримінують громадян за ознакою національності чи громадянства, існують до першого судового позову, де за приниження мене, громадянки України, перед сотнями людей з усього світу поза сумнівом буде стягнута й кругленька сума моральної компенсації. Якщо не віддасте зараз мені мій паспорт, я викличу поліцію».

Можливо, чиновник і справді зрозумів, що дівчина не жартує. А можливо, подіяв той аргумент, що Ельвіра вже тричі плавала на круїзних лайнерах, в тому числі й по Європі (щоправда, на інших круїзних лініях), але ніколи в неї паспорт не відбирали, не принижували й не ставилися як до людини третього гатунку. Тож дав команду своєму асистенту і той приніс Ельвірин паспорт.

Висновок з цієї історії не вельми втішний. Так, громадяни України тепер без візи можуть відвідувати 96 країн світу. Але окремі європейські компанії з якихось міркувань порушують і міжнародні угоди, і основоположні права людини. А це прикро…

Людмила Стельмах (Кучеренко),

президент правозахисної ГО «Полтавський медіаклуб»