У Полтаві провели виставки до дня авіації та космонавтики

виставки

Всесвітній день авіації і космонавтики (Міжнародний день польоту людини в космос), який відзначають 12 квітня, в Полтаві відзначили кількома «камерними» заходами.

Традиційно, о 12.00 в Корпусному парку сьогодні збиралися полтавці, чиї долі пов’язані із всесвітньовідомим космодромом Байконур, звідки стартував у космос перший радянський космонавт Ю.Гагарін. На жаль тих, хто в різні роки служив або працював на космодромі у далекому Казахстані, з кожним роком меншає.

виставки
Павло Романович Попович

За словами Вероніки Шостак, яка очолює полтавську секцію «байконурців», з року в рік до «орла» приходять все менше і менше полтавців, для кого Байконур став найпамятнішою віхою у біографії. Сьогодні там зібралося всього п’ятеро людей. На зустріч В. Шостак принесла ілюстрований «космічний» календар за 2017 рік, присвячений першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку з його особистим дарчим підписом…

О 14.00 в Полтавському музеї авіації і космонавтики відкрили документальну виставку, присвячену першому українцю, який побував у космосі, двічі Герою радянського Союзу, Почесному громадянину Полтави, генерал-майору Павлу Романовичу Поповичу. Працівники музею, де директором Андрій Пушкарев, доклали багато зусиль, щоб зібрати все, що пов’язане з цією людиною, котра завжди пам’ятала свої українське походження. На виставці представили чимало фотографій і документів, котрі ілюструють життя радянського космонавта з українським корінням.

Виставка триватиме до 26 квітня 2018 року

Поміж них багато унікальних, котрі демонструються вперше. Чимало документів в експозиціях виставки були з особистого архіву полтавця Сильвестра Шуфрича, котрий збирав все, що пов’язано із своїм всесвітньо відомим земляком. Надав допомогу в організації виставки і відомий полтавський колекціонер Сергій Козлов, який теж збирає згадки про космонавта. І, хоча, П. Попович народився в містечку Узин, що на Київщині, але він не однократно відвідував і Полтаву, де 1963 року його занесли до когорти Почесних полтавців.

виставки

Цікавий епізод з життя П. Поповича сьогодні розповіли відвідувачам виставки. Під час першого у світі групового польоту двох космічних кораблів у серпні 1962 року «Восток-4» під керуванням П. Поповича, та «Восток-3», в якому перебував Андріян Ніколаєв, космонавти відпрацьовували перші експерименти з радіозв’язку між екіпажами космічних кораблів. Саме тоді П. Попович на прохання А. Ніколаєва заспівав українську пісню «Дивлюсь я на небо…». Цю українську пісню визнали першою у світі, яка пролунала у космосі. Родзинкою виставки став незвичний експонат – парадний генеральський мундир П. Поповича із всіма регаліями.

виставки

На відкритті виставки своїми спогадами про космонавта ділилися полтавці, котрі мали честь особисто знати П. Поповича. Майже кожен із тих, хто згадував цю унікальну і комунікабельну людину, приніс до музею фотографії, газети або речі, які розповідають про видатного українця, який став радянським космонавтом і ніколи не поривав зв’язків з історичною Батьківщиною.

Олександр Брусенський

Фото автора