У Полтаві вдев’яте відбулися липівські читання

Юрій Липа

Ім’я Юрія Липи навряд чи добре відоме широкому загалу, більше – науковцям, історикам. Юрій Липа (1900-1944) – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, редактор, лікар, автор української геополітичної концепції, один з визначних ідеологів українського націоналізму.

Батько Юрія – видатний український письменник, лікар і борець за самостійність України Іван Липа – комісар Одеси від Центральної Ради, міністр культів і віросповідань Директорії УНР та автор проекту її першої Конституції. 17-річним юнаком Юрій Липа бере участь у боях з більшовиками на вулицях Одеси, стає заступником командира одеської «Січі».

Вступає в 1922 році до Познанського університету на медичний факультет, продовжує займатися громадсько-політичною діяльністю. У 1940 році Юрій Липа разом з однодумцями створює у Варшаві Український Чорноморський інститут — науково-дослідну установу вивчення політичних і економічних проблем, які Україна буде вирішувати після здобуття незалежності.

Протягом 1940-1942 років Юрій Липа видає 40 актуальних праць. Після переїзду влітку 1943 року до Яворова (тепер Львівська область) Юрій Липа став одним з активних учасників українського руху Опору. Працюючи як лікар, Юрій Липа організував підпільні курси з підготовки медичних кадрів для Української Повстанської Армії, готував тексти листівок до населення і німецьких солдат.

Діяльність Юрія Липи як найбільшого українського ідеолога-державника помітив сам Гітлер. Йому було запропоновано очолити маріонетковий уряд України. Однак Юрій Липа не погодився на цю пропозицію.

З липня 1944 Юрій Липа – інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах.Та 19 серпня 1944 року він був захоплений підрозділом НКВС в селі Іваники Яворівського району, а наступного дня його було по-звірячому замордовано в с.Шутова.м

Юрій Липа бачив призначення України на багато років уперед

Юрій Липа
Дев’яті липівські читання в Полтаві

Найповніше ідейно-філософські погляди Липи розкриті в його «всеукраїнській трилогії» — «Призначення України» (1938), «Чорноморська доктрина» (1940) та «Розподіл Росії» (1941). У цих працях Юрій Липа виступає як теоретик сучасної української геополітики, що бачив на десятки років наперед. Він стоїть поряд з такими видатними особистостями початку ХХ століття, як Дмитро Донцов та Микола Міхновський.

Радянська влада затаврувала їх як українських буржуазних націоналістів і зробила все, щоб викреслити їх з історії. Ось чому провідною темою щорічної науково-практичної конференції «Липівські читання», що проходить у Полтавському університеті економіки та торгівлі, є збереження імен Івана та Юрія Лип в історичній пам’яті, популяризація життєвого шляху та актуалізація їхньої творчої спадщини.

Організаційний комітет очолив ректор ПУЕТ доктор історичних наук, професор Олексій Нестуля, він же – голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. До складу оргкомітету увійшли, зокрема, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко; книгознавець і книгорозповсюджувач, голова правління Благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип Галина Дольник: історик, біограф і бібліограф Юрія Липи, заступник голови правління фонду Світлана Кучеренко.

Дев’яті липівські читання були присвячені 80-річчю першодруку праці Юрія Липи «Призначення України»

Юрій Липа
Липівські читання, ПУЕТ

На думку Ю.Липи, висловлену ще перед Другою світовою війною, рух України в Європу безперспективний, а життєдайною є вісь північ-південь. Погодьтеся, вельми актуально з огляду на свіжу заяву глави представництва Євросоюзу в Україні Х’юга Мінгареллі про те, що ЄС не готовий надати Україні перспективу вступу до нього. Не менш актуально звучить і інша теза Юрія Липи: «Хто володіє Кримом, той володіє Чорним морем».

В умовах системної кризи сучасної цивілізації теоретична спадщина Ю.Липи набуває особливої актуальності.

Учасники конференції, а це викладачі вишів, аспіранти, сільські голови, краєзнавці, педагоги з різних куточків України, ухвалили звернення до міністра освіти та науки України Лілії Гриневич з приводу того, щоб повернути до шкільних програм літературні твори Івана Липи. Адже включені туди 2005 року вже 2011 року (при Януковичу) були з них виключені.

Мислитель Юрій Липа зробив значний внесок у розробку української національної ідеї. Зокрема, таких важливих її аспектів, як національна ідентичність та національне покликання України. Він теоретично обгрунтував призначення України. Воно полягає в моральній місії щодо утвердження та поширення духовних цінностей в сучасному світі за допомогою практики державного управління.

Людмила Стельмах (Кучеренко)

Фото автора