У Полтаві відкрили «пробний» обласний фестиваль меду

На початку останнього літнього місяця полтавці вже двічі мали чудову нагоду взяти участь у двох незвичних обласних заходах: 3-5 серпня відбулося свято меду, а 10-12 серпня у сквері біля обласного театру імені М. Гоголя вируватиме фестиваль меду. Цілющу солодку продукцію городянам та гостям міста традиційно пропонували пасічники з усієї Полтавщини.

Правда, дехто із полтавців, дізнавшись, що фестивалю меду відбудеться всього лише через тиждень після того, як закінчилося традиційне щорічне обласне свято меду, трохи здивувалися таким щільним «виставковим» графіком тих, хто присвятив себе бджолярству. З цього приводу голова обласної Спілки пасічників Полтавщини Наталя Сенчук пояснила читачам «ПП»:

фестиваль меду«Так, у нас уже є традиційне свято меду. А тепер ми хочемо ще й започаткувати фестиваль меду. Проводитимемо його на Маковія. Цього року це свято припадає на 14 серпня, але ми організували фестиваль напередодні. Ми переконалися, що свята меду, яке ми проводимо раз на рік протягом трьох днів, полтавцям замало, адже чимало з них перебувають у відпустках, на дачах тощо. Тож не завжди можуть потрапити на свято меду й придбати солодку продукцію. Тому ми вирішили, що проводитимемо як свято, так і фестиваль меду… Зазначу, що нинішній фестиваль меду – пробне свято. Якщо воно вдасться й сподобається полтавцям , то ми запрошуватимемо на фестиваль не лише бджолярів, а й кондитерів, виробників різноманітних солодощів тощо. Наступного року ми, можливо, цей захід назвемо фестивалем солодощів або меду і солодощів».

«Пробний» фестиваль меду, схоже, сподобався полтавцям, які вже зранку поспішали до місця його проведення. Як годиться, попереду були пенсіонери, які давно повірили у цілющі властивості справжнього меду і всі ці роки, відколи у Полтаві проводять свята цієї солодкої продукції, стають першими покупцями. Звісно, що поціновувачів цілющої продукції полтавських бджолярів цікавили окрім якості меду ще й його ціна. Щоб там не казали, а за останні два-три роки народ збіднів і добре подумає, перш ніж викласти далеко не зайву гривню. На першому обласному фестивалі меду пасічники правили за свій товар, як вони самі кажуть, справедливу ціну. Приміром, вартість трилітрової банки запашного меду не перевищувала 390 грн. А за літрову банку меду просили 100-180 грн. Найдешевшим на фестивалі виявився соняшниковий» мед – 100 грн за літрову банку. Найдорожчим – мед із липи, який продавали по 180 грн за літрову банку. Гречаний мед коштував 150 грн , мед з різнотрав’я – 130 грн, коріандру – 140 грн. Але, як кажуть, на кожен товар завжди знайдеться свій покупець…

Фестиваль меду – солодке свято з гірким присмаком

фестиваль медуЖурналісти підмітили, що в цьогорічних святі та фестивалі меду брали участь значно менше пасічників, ніж у попередні роки. Переважно ті, хто традиційно вже кілька років поспіль привозить свою продукцію до Полтави на «свої» свята. Приміром, як пасічник із Полтавського району Петро Михайлович Деркач. Ветеран бджолярництва – володар багатьох дипломів та нагород – підрахував, що вже вдвадцяте бере участь у щорічних святах меду. Але поряд із такими досвідченими пасічниками у торговому ряду на фестивалі можна було зустріти й новачків, які зовсім недавно почали опановувати мистецтво бджолярництва.

«Справді, участь у цьогорічних святі та фестивалі меду беруть участь менше пасічників, ніж торік, – погоджується Н. Сенчук. – А все через те, що у багатьох пасічників загинули бджолині сімї через отруєння. Торік таких випадків було менше й переважно в Полтавському районі. Але цього року бджоли гинули від отруєння як у Полтавському районі, так і в Лубенському, Миргородському, Чутівському, Кременчуцькому… Нині полтавські бджолярі переходять до так би мовити промислового видобутку меду. Для чого збільшують пасіки, бо це головний дохід для їхніх сімей. А через те, що навколишні поля стали скрізь обробляти пестицидами, гине льотна бджола, яка заносить отруєний нектар до вулика і там теж заражаються і гинуть цілі молоді бджолині сімї. Тож пасічникам доводиться докладати дуже багато зусиль, щоб зберегти бодай кілька бджолиних сімей і наступної весни відродити пасіку. Це дуже затратно… Тому пасічники, які потрапили у біду через отруєння бджіл, не брали участі ані в святі меду, ані у сьогоднішньому фестивалі».

Фестиваль меду: полтавці без меду не залишаться

фестиваль медуОрганізатори першого в історії обласного фестивалю меду потурбувалися й про те, щоб його програма була насиченою і змістовною, щоб полтавці та гості обласного центру не відчували себе звичайними покупцями, як на ринку, а ставали учасниками справжнього свята. Н. Сенчук розповіла з цієї нагоди, що організатори подбали, навіть про те, чим зайняти найменших відвідувачів свята – малечу, яку привели з собою батьки на фестиваль меду. Поки дорослі ходять між торговельних рядів, з дітьми займаються волонтери «Ігроленду», «Дитячої планети» тощо.

До речі, пасічникивже розмірковують над тим, як вигідніше продати свою солодку продукцію і на традиційному Сорочинському ярмарку, який відбудеться у селі Великі Сорочинці на Миргородщині 21-26 серпня. Тож полтавці без меду не залишаться. Принаймні, цього року…

Олександр Брусенський

Фото автора