У Полтаві виставили унікальну медаль 1898 року, яка належала видатному земляку Івану Шемякіну

Спортивна слава Полтавщини

До Дня фізичної культури і спорту України, який цього року відзначають 8 вересня, в Полтавському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку «Спортивна слава Полтавщини».

У виставковому залі музею виставили унікальні експонати, які наочно ілюструють внесок полтавських спортсменів та їхніх тренерів, як у розвиток Олімпійського руху, так і фізичної культури області. Більшість експонатів виставки “Спортивна слава Полтавщини” належать до унікальної спортивної колекції, яка зберігається в фондах музею. Поміж них – експонати дореволюційного часу, перших років радянської влади, речі і медалі, котрі свідчать про спортивні здобутки полтавських спортсменів у Олімпійських іграх тощо.

Унікальний експонат виставки «Спортивна слава Полтавщини» – медаль, якою було нагороджено атлета І. Шемякіна

Не без гордості працівники музею демонструють унікальну нагороду – медаль розміром з п’ятикопійчану монету, якою 1898 року було нагороджено всесвітньо відомого атлета Івана Шемякіна. Гирьовик і борець з 1916 року і до своєї смерті в 1953 році проживав у Полтаві. Поховано його на Монастирському цвинтарі в обласному центрі. Медаль 21-річний І. Шемякін виборов, завоювавши перше місце «за піднімання гир» у змаганнях, які проводило Товариство велосипедистів-любителів.

виставку «Спортивна слава Полтавщини».
Медаль розміром з п’ятикопійчану монету, якою 1898 року було нагороджено всесвітньо відомого атлета Івана Шемякіна

Серед експонатів чимало як медалей, так і особистих речей відомих полтавських спортсменів. Зокрема й Олімпійських чемпіонів. На виставкових стендах можна ознайомитися з історію спорту Полтавщини.

Спортивна слава Полтавщини
Микола Пилипович Новіков

Перед першими відвідувачами виставки виступив ветеран спорту 79-річний Микола Пилипович Новіков. Свого часу він керував Гадяцьким спорткомітетом, обласним товариством «Динамо», обласним спортклубом «Спартак», Полтавською школою олімпійського резерву по футболу… Навіть серед Олімпійських чемпіонів є його вихованці. Приміром, Заслужений майстер спорту СРСР, чемпіонка ХХ Олімпійських ігор у Мюнхені 1972 року у веслуванні на байдарці-двійці Катерина Нагірна (Куришко), чиє фото можна побачити на стенді. Ветеран, попри поважний вік, і нині не обшиви заняття спортом. Журналістам він розповів, що майже щодня грає у волейбол з молодими спортсменами.

Спортивна слава Полтавщини
Виставка «Спортивна слава Полтавщини».

Виставка «Спортивна слава Полтавщини» дає можливість наочно уявити не лише спортивні здобутки полтавців, але й їхню роль у зміцненні українського спорту загалом.

Олександр Брусенський

Фото автора