У справі про зараження вірусом АЧС свиней у Оржицькому районі з’явився «російський слід»?

Про так званий сумнозвісний «російській слід», начебто через що в Оржицькому районі в фермерському господарстві «Плехів-Агро» почали масово хворіти свині на африканську чуму (АЧС), сьогодні говорили на апаратній нараді в Полтавській ОДА.

Про те, що занесення смертельного вірусу АЧС на підприємство, де утримується понад п’ять тисяч голів одвічних годувальниць українців, можна пояснити «російським впливом» заявив з трибуни начальник обласного управління з питань надзвичайних ситуацій Віктор Стеблянко. Чиновник, інформуючи про випадок захворювання свиней у згаданому фермерському господарстві, розповів, що на «Плехів-Агро» дотримувалися всіх необхідних заходів безпеки, аби вірус АЧС не потрапив на територію свиновод чеського комплексу. Тому, констатував В. Стеблянко, можна припустити, що вірус навмисно занесли ззовні. І не виключив, що в даному випадку можна говорити про «російський вплив». Про що вже повідомлено правоохоронним органам з проханням розібратися з причиною захворювання свиней на АЧС.

Більш помірковано оцінює ситуацію на фермерському господарстві «Плехів-Агро» начальник головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Геннадій Пікуль. В коментарі для «ПП» він розповів, що причини, через які сталося зараження свиней вірусом АЧС, ще шукають і досліджують всі варіанти. У тому числі, – занесення вірусу дикими тваринами на територію свинокомплексу, де, хоча підприємство і працювало в закритому режимі, не можна цього виключити. Так само досліджують корми, які на свинокомплекс постачало одне з підприємств Чернігівщини, де теж лютує пошесть, що косить свиней. Є у спеціалістів питання до керівництва господарства і щодо дотримання правил біологічної безпеки тощо, не приховує Г. Пікуль. За інформацією керівника Держпродспоживслужби Полтавщини, після виявлення випадку захворювання свиней на АЧС, у «Плехів-Агро» почали їхнє масове знищення. Знищать всіх без винятку 5120 голів, які на час появи вірусу АЧС були на обліку на свинокомплексі. На сьогодні вже знищено і спалено 3200 тварин. Цим займаються ветеринари і спеціалісти обласної служби з надзвичайних ситуацій.

Власник фермерського господарства, підрахував Г. Пікуль, через це понесе дуже великі збитки – не менше 34 млн. грн. Проте, на відміну від приватних селянських господарств, де за знищених свиней, які захворіли на АЧС, їхнім власникам відшкодовують збитки з бюджету, відшкодування збитків для господарств, як ФГ «Плехів-Агро» не передбачено Кабміном, констатував Г. Пікуль.

Ситуація на ФГ «Плехів-Агро» викликало чималу стурбованість обласної влади. Так, заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло навіть зазначив, що з вірусом АЧС в області «необхідно щось робити», бо якщо захворювання безперешкодно поширюватиметься й далі, то Полтавщина» вже незабаром перетвориться на мусульманську країну, де не буде свинини, а люди їстимуть лише баранину».

Олександр Брусенський