У тенетах монополіста: КП «Полтававодоканал» хоче збільшити плату за воду

Схоже, прогнози аналітиків щодо повільного, але безперешкодного торування шляху олігархами до приватизації комунальних підприємств, які постачають населенню тепло, гарячу та холодну воду, здійснюються. Після приватизації надприбуткових облгазів та обленерго у комунальній власності залишилися лише підприємства з постачання води та тепла населенню.

Формально вони вважаються збитковими, але розмови про спроби їх приватизації не припиняються. Причому, за умов, що перед тим будуть створені всі необхідні умови для ведення бізнесу та отримання прибутку тим, до чиїх рук потраплять ці комунальні підприємства. Перший крок до цього Верховною Радою та президентом уже зроблено. Як відомо, днями підписано Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», яким монополістам дозволено не лише встановлювати загальнобудинкові лічильники води і тепла, але і перекладено оплату втрат їхнього «продукту» на споживачів. Наступним кроком має стати відчутне підвищення тарифів. Зокрема, на холодну воду та водовідведення. Після цього, впевнені аналітики, і почнеться процес приватизації комунальних теплоенерго та водоканалів. Їх чиновники віддадуть у «хороші руки»…

Так це, чи – ні, покаже час. Але деякі наміри монополістів свідчать, що такі плани існують. Принаймні, про це свідчать останні заяви керівництва КП «Полтававодоканал», де виступили з намірами підвищити для полтавців плату за холодну воду та її відведення в 2018 році. Причому, одразу на 25% та 45% відповідно. Якщо ці плани монополіста збудуться, то для мешканців багатоквартирних будинків будуть встановлені такі тарифи: водопостачання – 11,09 грн/м³; водовідведення – 11,72 грн/м³ (разом 22,81 грн/м³ ). Нагадаємо, що сьогодні полтавці за ці послуги платять 14,76 грн/м³. Для решти споживачів плату за холодну воду та водовідведення встановлять трохи нижчу: водопостачання – 8,62 грн/м³; водовідведення – 9,10 грн/м³. (разом 17,71 грн/м³). Але це без врахування ПДВ.

Збільшення тарифів на підприємстві «Полтававодоканал» на 2018 рік пояснюють кількома чинниками. Зокрема, «неповним відшкодуванням (на 64 %) планових економічно-обґрунтованих тарифів на 2018 рік на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), тарифами на ці послуги, що діють із 1.10.2016 року; неповним відшкодуванням (на 57 %) фактичної собівартості послуг із централізованого водопостачання та водовідведення за І півріччя 2017 року чинними з 1.10.2016 року тарифами на ці послуги. Це відбулося через зростання цін у 2017 році на основні ресурси: електроенергію на 18 %, паливо на 27%, зростання вартості виробничих послуг на 12%, також через підвищення мінімального прожиткового рівня на 22%».

Як можна дізнатися на сайті КП «<a “color:#337ab7;” target=”_blank”href=”https://www.vodokanal.poltava.ua/”>Полтававодоканал», ще 15 січня 2017 року ці розрахунки були передані на розгляд та затвердження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Принагідно нагадаємо, що 6 березня 2017 року, попри рішучі протести полтавських активістів, на пленарному засіданні сесії Полтавської облради депутати таки проголосували за призначення на посаду директора КП «Полтававодоканал» Василя Вортинцева, котрий до цього очолював ОКП «Донецьктеплокомуненерго».

Олександр Брусенський