Уряд знову змінив «правила гри» при призначенні субсидій

надання субсидії

Схоже, «закручування гайок» та тотальне позбавлення субсидій українців, особливо тих, які не мають постійного джерела доходу, налякало не лише самих субсидантів, а й владу. Нарешті вона зрозуміла: переважна більшість родин, які отримують допомогу від держави – це не нахабні обманщики, які без жодних на те підстав хочуть отримати від держави кілька сотень гривень, а справжні злидарі. Самотужки вони просто не в змозі оплатити комунальні послуги й будуть хіба що обростати боргами. А борги аж ніяк не сприятимуть нормальній роботі комунальних підприємств.

Тож уряд зробив крок назад і дещо пом’якшив суворі правила надання субсидії. Вони набули чинності з 1 жовтня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №329.

Нові, пом’якщені правила надання субсидії

Як інформує Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, з 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік складає до 2500 гривень за голову.

надання субсидії

Субсидію на загальних умовах можуть отримати й ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця.

Право на надання субсидії тепер мають ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку.

Крім того, якщо родина перебуває у складних життєвих обставинах, відтепер її долю вирішуватимуть члени комісії з питань призначення житлових субсидій. Такі органи створені при рай- та міськвиконкомах саме для того, щоб допомогти родинам, які не підпадають під загальні критерії надання субсидії.

Так, комісія має право призначити субсидію родині, якщо її член не має доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛКК).

На понаднормову площу (але не більш як 30% від норми) мають право громадяни, які отримують пенсію у зв’язку зі втратою годувальника, хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Зміни в правилах надання субсидії стосуються й сплати обов’язкового платежу. З 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша від обсягу обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги.

Наприклад, якщо розмір обов’язкового платежу за певну послуг становить 200 гривень на місяць, але домогосподарство реально її спожило тільки на 120 гривень, сплаті підлягатиме фактичний обсяг споживання, тобто 120 грн.

Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:

  • безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення;
  • безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;
  • громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально. Тоді субсидію в Україні домогоподарство, де зареєстрована така особа, може отримати на загальних умовах.

Якщо субсидію на новий опалювальний сезон 2018-2019 рр уже призначено, то її розмір управління соціального захисту населення у жовтні розрахує автоматично, без повторного звернення з документами. Розмір надання субсидії можна дізнатися он-лайн – на сайті subsidii.ioc.gov.ua.

Зінаїда МАТЯШОВА