В музеї історії органів внутрішніх справ Полтавщини прощаються з чекістами

музей історії органів внутрішніх справ

Поява в Україні поліції, яка прийшла на зміну звичній українцям міліції, наклала відбиток і на діяльність установ, котрі зберігають для нащадків історію правоохоронного відомства. Зокрема, серед відомчих музеїв МВС, є такий музей – історії органів внутрішніх справ, і в Полтаві, який засновано 1967 року. Тоді він став одним із перших музеїв міліції Радянського Союзу. 23 вересня 1989 року з нагоди 46-ї річниці визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників музей отримав окреме приміщення – особняк 1890 року на вулиці Лідова, який віднесено до архітектурних пам’яток обласного центру. У травні 1992 року музею присвоєно звання народного.

Унікальний заклад важко назвати відомчим музеєм, адже його експозиції із оригінальними експонатами розповідають не лише про історію полтавської міліції, але й історію органів ВМС України. Як радянської, так і сучасної. Цими днями працівники музею, який музей історії органів внутрішніх справ очолює полковник у відставці Володимир Захарович Плиско, підготували до відкриття нову експозицію. Документи та експонати, які відвідувачі музею зможуть побачити незабаром, розповідають про становлення на Полтавщині поліції. У тому числі – патрульної, управління якої створені у Полтаві і Кременчуку. Крім документів та фото, в експозиції представлені й інші експонати. Зокрема, зразки зброї, яка перебуває на озброєнні поліції, відомчі значки тощо. В. Плиско розповів кореспонденту «ПП», що нова експозиція продовжує поповнюватися новими експонатами. А от про ї існування ще не знають навіть самі поліцейські. Презентація виставки відбудеться незабаром.

Політичні вітри нинішнього часу не оминули і «міліцейсько-поліцейський» музей. Наразі там готуються до демонтажу діорами, присвяченої бойовому шляху 10-їдивізії військ НКВС, чиї бійці і командири – прикордонники, чекісти і працівники міліції, у роки Великої Вітчизняної війни мужньо стримували натиск гітлерівців на підступах до Сталінграду. Воювали у складі дивізії і вихідці з Полтавщини. Діорама, яка багато років знайомила відвідувачів музею з історією дивізії, відтворює пам’ятний знак на честь воїнів з’єднання, який встановлено на одному з майданів нинішнього Волгограду. Тепер, за планом декомунізації, діораму вирішили розібрати, а на її місці зробити нову. Яка відтворює історію подій в зоні АТО, де з перших днів антитерористичної операції проходять службу полтавські поліцейські. Нову діораму вже виготовляють полтавські художники. Її вартість оцінюють у 7-8 тисяч гривень, які керівництву музею необхідно ще відшукати…

Олександр Брусенський
На фото: 1. – директор музею В. Плиско розповідає про нову експозицію.
На фото:2 – цю діораму, присвячену чекістам, відправлять до запасників.
Фото автора.
Для збільшення зображення –
натисніть на фото