Ветерани відзначили радянське свято – День авіації

День авіації

18 серпня в Полтаві відзначали вже призабуте радянське свято – День авіації. Причетних до цього свята 85-річної давнини в обласному центрі ще чимало. Передусім це колишні воїни-авіатори вже колишньої гвардійської авіадивізії, штаб якої півстоліття дислокувався в Полтаві. Тут же, на військовому аеродромі, що межує з селищем Рибці (воно вже увійшло до меж міста), дислокувалися й два авіаційні полки.

День авіації

Тож Полтава має усталені авіаційні традиції, які ветерани військової авіації прагнуть зберегти. Як і все, що пов’язане з їхньою молодістю, що пройшла на військовому летовищі. Більшість ветеранів віддали авіації по 25–30 років свого життя.

Варто зазначити, що обласний центр і нині має чимало згадок про своє авіаційне минуле. Приміром, два роки тому на занедбане після розформування авіадивізії летовище «посадили» 18-ту окрему бригаду армійської авіації, чиї гвинтокрили час від часу гуркотять над містом. Рік тому в обласному центрі створено філію Національного військово-історичного музею України – Музей важкої бомбардувальної авіації. Це унікальний музейний заклад, де можна не лише ознайомитися з документами й цікавими експонатами, але й наочно роздивитися грізні літаки-ракетоносії, зокрема, єдиний в Україні літак Ту-160…

На День авіації ветерани зібралися на звичному місці

День авіації

Відсвяткувати давнє радянське свято День авіації ветерани авіадивізії зібралися біля свого «культового» місця – Пам’ятного знаку на честь загиблих авіаторів, що на території колишнього авіамістечка. Близько сотні льотчиків, штурманів, інженерів і техніків, спеціалістів зв’язку та тилу традиційно вишикувалися біля пам’ятника, де вдень і вночі палає Вічний вогонь. Після офіційних вітань та поздоровлень групі ветеранів вручили ювілейні медалі «70 років Перемоги на нацизмом». Її почали вручати ще 2015 року, але донині нагорода ще не знайшла всіх своїх героїв.

Чому ветерани й досі святкують радянський День авіації

Розбившись на купки, ветерани ще деякий час спілкувалися між собою, згадували роки служби та молодість. І те, що вони не хочуть розставатися з радянським святом, пояснювали по-різному. Одним він усе ще дорогий, бо вони в ті роки були молодими та здоровими, служили Батьківщини, щиро вірили в світле майбутнє, забезпечену старість тощо. Інші пов’язують свято з державою СРСР, якої вже немає. А от замість «тоталітарної» держави нинішні керманичі так і не спромоглися побудувати країну, з якою б рахувалися в світі і в якій добре жилося б усім, а не лише купці багатії та їхніх нащадків. Треті не хочуть розставатися зі святом, бо їх лякає їхнє майбутнє, адже вони – літні люди, й уже на собі відчули, що непотрібні державі, в якій руйнується пенсійна система, система охорони здоров’я, підміняються моральні цінності й принципи.

День авіації

Після закінчення офіційної церемонії колишні авіатори, продовжили зустріч в одному з найближчих кафе. А деякі вмостилися на лавках у сквері, де і випили святкові сто грамів…

Довідка «ПП»

В Україні День авіації – професійне свято військових і цивільних авіаторів, працівників авіаційної промисловості і транспорту –відзначають в останню суботу серпня. Свято запроваджене Указом Президента України від 16 серпня 1993 року, до якого внесли зміни 10 лютого 1996 року.

У 2018 році День авіації України припадає на 25 серпня.

Олександр Брусенський
Так святкували День авіації СРСР у Полтаві. Фото автора.