Чому людям відключають газ. Три реальні історії з різним фіналом

Відомо: незнання законів не звільняє від відповідальності. Та хіба можна знати всі тонкощі мінливого українського законодавства? Взяти хоча б сферу житлово-комунальних послуг. Споживачі нерідко нарікають на зухвалих комунальників, які діють на власний розсуд. Наприклад, людей обурює, що вони свого часу власним коштом прокладали газові мережі, а тепер мають платити за газ, а також окремо за його доставку. А працівники “Полтавагаз”, незважаючи на скарги, нічого не пояснюючи, роблять свою роботу. І відключають газ. Про це й піде мова далі.

Подумав, що відключають газ за позов до суду

69-річний житель села Піски Лохвицького району Олексій Кудряшов, почувши обіцянки попереднього прем’єр-міністра та поради товариша Миколи Голінка, вирішив не платити за доставку газу. Сподівався, що абонплату відмінять і включать назад до тарифу за газ. Та ще й президент обіцяв на час карантину не відключати комунальні послуги за борги. За саме блакитне паливо О. Кудряшов сплачував регулярно. Чоловік отримує пенсію 2155 грн/міс. і потребує багато грошей на лікування, тож ледве зводить кінці з кінцями.

Коли у Кудряшова накопичився борг 815,45 грн (за 5 місяців, по 163,09 грн), він отримав судовий наказ від 15 червня 2020 р. за підписом судді Лохвицького районного суду Вікторії Бондарь: «Стягнути з Кудряшова О. В. заборгованість за послуги з розподілу природного газу в сумі 815,45 грн, а також судовий збір у сумі 210,20 грн». Нижче – роз’яснення, що протягом 15 діб можна подати в той же суд заяву про скасування наказу та умови подання заяви.

Микола Голінко допоміг Олексієві Вікторовичу звернутися до фахівців Лохвицького бюро правової допомоги, яке безкоштовно допомагає громадянам. Там оформили заяву про скасування позову з такими аргументами:

– суд не врахував матеріальний стан і стан здоров’я боржника (це порушує ст. 48 Конституції України про право на достатній життєвий рівень: їжу, одяг, житло);

– договір користувач не підписував, із тарифами не погоджувався (це порушує закон «Про захист прав споживачів», бо відбувалася агресивна підприємницька практика).

22 липня та ж сама суддя Вікторія Бондарь розглянула заяву Кудряшова і сама ж скасувала свій попередній наказ. Одночасно суд постановив роз’яснити заявникові (стягувачеві) його право звернутися до суду із тими самими вимогами в порядку спрощеного позовного провадження.

– Знаючи про те, як діють газовики, незаконно проникаючи у двори, безпідставно відключаючи споживачів та стягуючи неіснуючі борги, жартома називаю їх «архаровцями», «буксирами 33-го» або «енкаведистами 38-го», – характеризує подальші події Микола Голінко. – Абонплата є незаконною. Газовики мають платити за оренду землі, якою проходять труби. Адже земля вилучена з господарського використання, поверх труб не можна будувати. Газопроводи колгоспи будували за свій кошт, та при розпаюванні майна їх ніхто не враховував. Люди також створювали вуличні кооперативи та своїм коштом підводили газ (на це віддавали останнє, брали кредити і продавали відгодованих свиней). Тепер люди обкрадені, бо змушені платити за обслуговування газопроводів, які їм же й належать!

Вранці 22 липня, якраз у той день, коли суд розглядав зустрічну заяву Кудряшова, до нього приїхали працівники Лохвицького управління експлуатації газорозподільної системи на чолі з керуючим Сергієм Лихварем. Пізніше виявилося, що газ у селі заздалегідь планували відключати для профілактичних робіт. Кудряшова повідомили про те, що він має забезпечити доступ до газових мереж і приладів, рекомендованим листом за тиждень. У листі він підписався, але потім чи забув про нього через поважний вік, чи не надав значення попередженню.

Залишимо читачам право вирішувати самостійно, прочитавши статтю до кінця, чи пов’язане відключення з боргом і оскарженням судового наказу. Але побачивши газовиків (причому не лише слюсарів, а ще й керівника та юриста, який знімав усе на камеру), Олексій Кудряшов із колишньою дружиною Ольгою, з якою проживає разом, вирішили, що представники газового відомства віключають газ в його оселі, бо мстяться за оскарження наказу. Посприяли цьому дзвінки, які надходили з Полтавагазу: жінка, не представившись, погрожувала відключити газ усьому селу.

Тож Кудряшов не пустив газовиків навіть у двір. Вони викопали біля паркану яму й механічно перерізали трубу. Якби пустили хоча б до ввідного «стояка», просто опломбували б його, залишаючи можливість для швидкого підключення за потреби.

– Справа в суді, а вони знайшли іншу «лазєйку», – прокоментував це Олексій Вікторович.

У складеному бригадою акті №426 вказана офіційна причина: «Через відмову в доступі на газифікований об’єкт для перевірки відповідності газовикористовуючого обладнання проектній документації». У акті про порушення №12, складеному тоді ж, 22 липня, зазначено, що Олексій Кудряшов відсутній. А у цитованому вище – що він від підпису відмовився, відеозапис додається.

На виклик Кудряшова оперативно прибули копи. Вони не виявили правопорушення в діях газовиків і постановили, що це цивільно-правові відносили, претензії вирішуються через суд.

– У 2019 році газовики перевіряли газові мережі всього села, – не згодний Микола Голінко. – Але до Кудряшова претензій не було. Тепер газовики показали, що вони – господарі, навіть не встановивши факту порушення. Вони відключають газ і взнаходять багато причин для цього, а якщо немає – самі створять витік газу, повернувши крадькома якусь гайку, і опломбують прилад.

А «порадник» за розподіл газу платить…

Сергій Лихвар спростував усі звинувачення і навів низку аргументів як доказ того, що ніякого зв’язку між відключенням газу та боргом і оскарженням судового наказу немає. Приїзд до Кудряшова був частиною робіт, які здійснювалися по всьому селу, про них і тимчасове припинення подачі газу громада була попереджена. Через незабезпечення доступу до газопроводів і приладів було відключено ще кілька пісківських осель.

У ході інвентаризації перевіряють, чи відповідає обладнання проектній документації (тобто чи не встановив споживач самостійно інший прилад), чи немає витоків газу, чи справні димоходи… Тобто основна мета – контроль за безпекою. Деяких споживачів варто перевірити, чи не підключилися вони в обхід лічильників. 13 липня Пісківській сільраді направили повідомлення про проведення 22 липня аварійно-відновлювальних робіт. Сільрада зобов’язана в свою чергу повідомити про це населення.

– Відключення газу в селі – це планові роботи, під час яких лише цього разу було ліквідовано 55 витоків на газопроводах середнього тиску, – пояснює Сергій Лихвар. – Щодо конкретного споживача, ми діяли на 100% відповідно до закону. Оскільки саме цей споживач раніше не допустив газовиків для обстеження обладнання й газопроводів. Ми приїхали у вказаний у листі час, здійснювали відеозйомку. З нами була депутат сільради. Господар не пустив нас не лише в дім, а й до двору, хоча я ввічливо роз’яснив, що ми хочемо й навіщо. Про це складено відповідні акти.Стосовно пана Кудряшова та ряду інших споживачів у нас не було інформації про підприємство, яке здійснює технічне обслуговування їхніх газових приладів. Про це має дбати абонент, крім Полтавагазу в районі є ще кілька підприємств, які можуть це робити. Нам споживачі пред’являють акти виконаних робіт. Згідно з Кодексом ГРМ, споживач зобов’язаний цілодобово забезпечити газовикам доступ для виконання функціональних обов’язків. Тож, їдучи до Кудряшова, ми не мали наміру відключати газ. Тим паче, за борг відключати під час карантину не маємо права і намагаємося в цей період отримати борг через суд. До речі, порадник Микола Голінко за розподіл газу справно платить. Інвентаризацію приладів проводимо один раз на 1–2 роки, в Кудряшова востаннє вона була 2017 року.

Якщо споживач не може бути вдома, треба, щоб до приладів допустив сусід, друг, родич… Якщо нікому це довірити – треба зателефонувати на службу «104» та погодити інший час.

На думку Сергія Сергійовича, поки на ринку існують єдині постачальники – облгази – всім здається, що відсоток за розподіл краще вираховувати з оплати за газ. А коли на ринку з’явиться багато постачальників (фактично такий же газ надходитиме по тих же трубах), якісь із них зможуть несвоєчасно перераховувати частку оператору мереж. Або взагалі збанкрутують і зникнуть разом із грошима. Полтавагазу нинішня система вигідна – гроші надходять цілий рік, найпотрібніші вони влітку, коли відбуваються ремонти й реконструкція. Розділення газового господарства на операторів ГРМ і постачальників газу відбулося за президентства Порошенка, тоді ж були закладені засади для окремої плати за газ і його розподіл. Хоча газопроводи колись і будували колгоспи чи самі люди, вони належать Міністерству палива та енергетики. Полтавагаз їх лише орендує, сплачуючи державі гроші. Без обслуговування, станцій катодного засобу труби, прокладені з 1975 року, не проіснували б досі.

– Щоб скасувати судовий наказ, не потрібно навіть іти до юриста, досить подати заяву, – вважає Сергій Лихвар. – Суддя приймає рішення безспірно, тому що виникає спір, який у разі незгоди іншої сторони треба вирішувати за стандартною процедурою судочинства. Ми вже звернулися в суд із заявою, будемо наводити аргументи і впевнені, що заборгованість стягнуть. До того ж, боржнику доведеться сплатити судовий збір 1470 грн і прибути на засідання особисто. Відсутність підписаного договору не має значення, бо є факт підключення й користування газом.

Чому не пустив газовиків, ми запитали й господаря.

– Вони належним чином не представилися, не пред’явили посвідчень, – наполягає Олексій Вікторович. – Чому я буду пускати в хату незнайомих людей? Ніяких угод із ними я не підписував. Торік вони приходили і все перевіряли. А тепер вони попросили мене, щоб підготував документи.

У мене самого – третій розряд із обслуговування газового обладнання. Коли газовики сусідці ставили газову плиту, то неналежним чином зробили підключення, мені довелося переробляти. Інакше пожежа б сталася. Я сам регулярно перевіряю обладнання й газопроводи, маю графітне мастило і змащую крани. Газовики мені не потрібні, серед них трапляються такі, в яких руки зі с…и ростуть.
Ольга пояснює, що не пустила газовиків через емоційний психологічний стан, страх, що приїхали спеціально, щоб до чогось придратися і відключити. У результаті герої цієї розповіді й досі живуть без газу…

Відключають газ усім, а включають лише тим, хто вдома

Друга наша героїня – Оксана Гасанова з села Свиридівка теж на Лохвичині. Їй відключили газ, як вона гадала, без попередження і пояснення причин. Маючи трьох дітей, кілька днів не могла приготувати їм їжу.

Насправді того дня відключали все село і проводили планові профілактичні роботи на газових мережах.

– Ми проводили планове відключення газорозподільної станції «Яхники», від якої блакитне паливо подається до Яхників, Свиридівки, Романихи, Жабок і Яшників, − пояснює Сергій Лихвар. − Проводилися регламентні роботи на ГРС та розподільчих мережах (аварійно-відновлювальні, змащування кранів). Про це було повідомлено органи місцевого самоврядування, саме на них законом покладений обов’язок інформувати громадян. Споживачі були повідомлені, що мають знаходитися вдома чи залишити відповідальну людину в своїй оселі. Адже поновлювати газопостачання на об’єкт, у якому немає доступу до обладнання, не маємо права: раптом на момент відключення була ввімкнена конфорка і тепер газ вільно виходитиме в дім?
Усім газопроводам уже понад 25 років. Згідно з правилами безпеки систем газопостачання, перед включенням вони мають пройти переопресовку. Для цього відключають усі крани на входах до споживачів і нагнітають повітря або газ до робочого тиску. Якщо протягом 10–15 хвилин тиск не зменшується, значить, витоків немає. І навпаки: якщо тиск зменшився, значить, треба усувати аварію на трубі. Після успішної переопресовки увечері абонентам увімкнули газ. Однак у 7 домогосподарствах не було нікого вдома, туди газ не подали.

Оксани вдома не було. Увечері вона зателефонувала на службу «104» та попросила поновити газопостачання. Але виявилося, що це неможливо, бо договір був укладений із її мамою, яка 9 місяців тому померла. Жінка написала відповідну заяву й подала документи на переоформлення, хоча мала це зробити протягом 2 тижнів після смерті матері.
Виявилося, що договір на технічне обслуговування газових приладів відсутній, «самовільно» встановлений котел (за документами – КС, а наявний «Житомир», офіційно не введений у експлуатацію, були претензії до неутепленого димоходу). Слюсар запропонував увімкнути газ тільки на плиту, а котел відключити механічно, хоча, на думку господарки, можна було його просто опломбувати. Котел кілька років тому встановила приватна фірма, яка повністю не оформила документи й «кинула» клієнта. Потім газовики нібито прийняли прилад в експлуатацію, та документи загубилися. Настільна газова плита була встановлена на столі, не накритому негорючим матеріалом, підключена простим гумовим шлангом (не армованим). Димоходи перевіряв і виписав акт шахрай, який навіть не дивився на них, тільки гроші взяв – 100 грн готівкою.

Через грубувате поводження майстрів та розбіжності в поясненнях причин різними людьми Оксана так і не зрозуміла, чому їй відключають газ. І вчинила скандал. І тільки коли Сергій Лихвар пояснив їй, як діяти, погодилася. Газ підключили за кілька днів (у сільській місцевості норма – 5 днів). А потім довелося не тільки оформляти документи, а й виконати необхідні для безпеки роботи. Тобто підкласти під плиту металевий лист, утеплити димохід, підняти котел, який стоїть у ямі, піднімати, ламаючи гіпсокартон, стелю…

Система нараховує плату автоматично

Третя наша героїня – Наталя, жителька вулиці 8 Березня на околиці Лохвиці. 2017 року вона залишила дім порожнім і перебралася до батьків. У домі навіть котел був демонтований, підключена лише плита. Аж раптом жінка отримала судовий наказ, що має сплатити «Полтавагаззбуту» 1709,99 грн + інфляційні втрати та судовий збір 473,44 грн.
Виявилося, якщо не повідомляти показники лічильника, система обліку автоматично нараховує плату за газ. При цьому показує, нібито показник на лічильнику більший за фактичний (сплачувала Наталя Юріївна справно) на 263 м3! І це при тому, що понад рік на вводі причеплена надійна пломба!

Після звернення жінки газовики зняли лічильник на повірку і встановили причину нарахування. Виявилося, до опломбування господиня не передавала газопостачальнику показники. Це потрібно робити у зручний спосіб (через електронний кабінет, по телефону кол-центру чи контролера, смс-повідомленням) навіть якщо не використано жодного кубометра. Інакше система автоматично щомісяця дораховує «куби».

Як пояснила начальниця служби з реалізації газу Юлія Міщенко, судовий наказ не відмінять (це зайвий клопіт), а просто не будуть подавати до виконавчої служби вимогу про стягнення боргу. Тим паче, після перерахунку виявилося, що переплата споживачки становить 538 грн!

Та все ж у цій історії зрозуміло не все. Споживачці надсилали прохання сплатити борг у нежилий будинок. Нібито не могли її знайти та вручити особисто, перш ніж подавати позов до суду. І це в маленькому містечку, де всі всіх знають. Невже в контролера чи в документах газовиків не було мобільного номера Наталі?..

Олег ДОЛЕНКО.

Газовики відключають газ в оселі Кудpяшових; опломбована газова труба пані Наталі. Фото автора