Віктор Щуров – про «махлювання» і марнотратство у обласній раді

Віктор Щуров

Після низки скандалів, які розпочалися у Полтавській обласній раді у лютому цього року, її й досі ніби лихоманить. Дехто з депутатів умисно не з’являється на засідання. Ми поспілкувалися з членом бюджетної комісії Віктором Степановичем Щуровим та попросили його детально роз’яснити, чому він та інші прозвані «заколотниками» депутати вважають, що облрада займалася марнотратством.

– Вікторе Степановичу, нагадайте, з чого почалися протистояння у облраді.

– 9 місяців тому виник знаменитий скандал із головою Полтавської ОДА Валерієм Головком і його заступником Андрієм Пісоцьким, а також департаментами ОДА. Про це багато писала преса. Наприклад, про подарунки у вигляді дуже дорогих автомобілів. Близький родич Головка отримав автомобілі «Mercedes-Benz G 63 AMG» за 320 тис. євро, і «Toyota Camry», який у найдешевшій комплектації коштує 734,3 тис. грн.

Подарувала автомобілі компанія, яка освоює бюджетні кошти. Звісно, про це не писала преса, яка отримує на різні програми гроші з обласної ради через ОДА. Але вистачило й публікацій незалежної. Якби в цивілізованому світі журналісти дізналися про таке, чиновники одразу самі написали б заяви про звільнення. Але наші тримаються за посади до останнього, досі навідуються у ОДА і неофіційно керують.

Віктор Щуров – депутат-заколотник

– Але ж коштами розпоряджається не ОДА, а облрада і за виділення їх на ту чи іншу програму, підготовлену бюджетною комісією, голосують депутати.

–Так, кошти ці «проходили» через бюджетну комісію,-говорить Віктор Щуров. – Передбачаю Ваше наступне запитання: де ж Ви були, чи не бачили раніше, на що виділяються кошти? Так от, я впевнено заявляю: більшість членів бюджетної комісії цю інформацію просто не отримували. На розгляд депутатів виносилося питання бюджету на такий-то рік. Це 132 сторінки дрібним шрифтом. На те, щоб розібратися в усьому, потрібно було б 10 помічників, які уважно дослідили б, де «собака зарита».

Але помічників, які постійно і ретельно працювали б задарма, у депутатів облради немає. Але їм має допомагати апарат облради. Штат апарату на час початку нашої каденції становив 35 чоловік, а зараз – 62. Коли нам говорили, що треба краще працювати, краще готувати програми, за пропозицією пана голови пана Біленького ми збільшували штат. Ми голосували за це. Але ж ці люди повинні «розжовувати» нам усі питання, щоб ми контролювали використання хоча б власних коштів області, отриманих, зокрема, у вигляді податків від наших підприємств.

Віктор Щуров про засідання облради: «Треба, проголосуйте, а ми подивимося»

– І як же систематично вдавалося дурити 80 чоловік?

– Для прикладу візьмемо ремонт зали засідань облради. – розповідає Віктор Щуров. – Вона була в нормальному стані, але захотілося поміняти систему голосування. Нам про вартість не говорили конкретно, як і завжди. Мовляв, це буде чи то 5 млн, чи то 7 млн грн. Керівництво, наче шулери, говорило: «Треба, проголосуйте, а ми подивимося». Але перед тим, як виділяти кошти, треба добре порахувати. Отож, нам повідомили, що для заміни системи потрібно міняти кабелі та дроти, а вони проходять під покриттям підлоги, значить треба міняти і покриття. Нарахували 16 млн грн. Тоді я, як і вся «Свобода», на засіданні бюджетної комісії виступав категорично проти.

Я говорив, що цих грошей вистачить на добудову школи №2 в Заводському. Старшокласники більше 20 років навчаються в тісних класах, зроблених у пристосованому приміщенні контори цукрозаводу. Там перші парти стоять за метр від дошки, немає їдальні. Згадаймо, в час, коли головою ОДА був Валерій Асадчев, який особисто контролював будівництво, протягом 3,5 років побудували корпус молодших класів та харчоблок.

А зараз ми вже 10 років не можемо добудувати другу чергу. При цьому на залу планували виділити 15 мільйонів, але ж хіба на цьому закінчилося!? Потім ця сума збільшилася до 45 млн. Цифри були названі не зрозуміло, але ми знаємо, що на засіданні всіма депутатами було прийнято рішення на 66 млн грн. Можливо, за таку суму мало хто проголосував би. Суму збільшували поступово, приймаючи на наступних засіданнях додаткові рішення. Але на засіданнях бюджетної комісії про це ніхто нічого не говорив.

Віктор Щуров
Віктор Щуров – серед «заколотників» перед початком засідання облради в Миргороді 3 травня. Фото: np.pl.ua

Система голосування в облраді «крутіша» за систему в Верховній Раді

– Чи не зробили б систему голосування в рази дешевше прості хлопці, які займалися в радіогуртку станції юних техніків?

– Можливо. А та, якою користуються депутати зараз, обійшлася у 12 млн грн. Вона не сертифікована, хоча облрада розподіляє 10 млрд грн із бюджету і кожне натискання клавіші має фіксуватися правильно. Також система не повинна обслуговуватися працівниками апарату облради, це мають здійснювати відповідні служби.- заявив Віктор Щуров. – Виявилося, система в облраді «крутіша» за систему в Верховній Раді. Така є хіба що в ООН. Раніше ноутбуки стояли, а тепер – екран і три кнопочки. Ми то столи купуємо для президії в середньому по 200 тис. грн, то невеличку трибуну для виступів 80×50 см за майже 50, то мікрофон для мовлення за $5 000.

– Але ж професійні шнурові динамічні або конденсаторні мікрофони для мови, а не вокалу чи інструментів, коштують від 1,5 тис грн. Трибуну можуть зробити навіть старшокласники в шкільній майстерні.

– Для виступів із залу використовуються радіомікрофони, вони не набагато дорожчі. Я не розумію, навіщо таке жирування. Мені соромно виступати з тієї трибуни. Голова облради, голова ОДА і їх заступники сидять за 4 столами президії, які разом із кріслами коштують мільйон гривень. Багато депутатів це не сприймають, в першу чергу 8 членів бюджетної комісії, яких не знаю навіть, як називають.

Віктор Щуров: чому облраді виділяти гроші для чиєїсь комерції?

– І таке витрачання бюджетних коштів продовжується?

– Не подумайте, що я на когось «маю зуб». Але навіщо на останній сесії виділяти 42 млн грн на огорожу аеропорту, коли компетентні депутати, які вникли у це питання, сказали, що вона коштує 12–15 млн? – дивується Віктор Щуров. – А можна і без огорожі поки що обійтися, тому що пасажирського перевезення там майже немає. Переважно здійснюються вантажні та комерційні рейси. То чому облраді виділяти гроші для чиєїсь комерції? Якби перевозили людей, можна було б сказати, що це наші громадяни літають. Насправді ж 2–3 пасажирські рейси зробили перед виборами президента.

А куди ж ті гроші діваються? Ми знаємо, скільки коштує ремонт 1 м2 дорожнього покриття. Не може бути так, що на наступний рік треба знову укладати нове.

Я давно говорив про це. А тепер у мене є ще й колеги, які досить серйозно вивчають ці питання, аналізують. Хоча не кожне рішення нам подають, частину намагаються приховувати.
Яскравий приклад – сесія, що відбулася наприкінці липня, розділена на 2 засідання, де голосували за допомогою нової системи. Я на ту сесію не їздив. Просто не захотів. Я бачив, що там будуть «протягувати», старатися повирішувати свої питання.

– Чи є подробиці, підтвердження підозри, що за певні питання хтось із депутатів голосує не просто так?

Віктор Щуров про депутатів: треба не тільки гребти собі, а й людям щось давати

– Вони зараз вивчаються у антикорупційних органах. За підписом 8 членів бюджетної комісії ми направили листи в Державне бюро розслідувань, НАБУ, поліцію. Підозрювані вже дають відповіді, порушені кримінальні провадження стосовно голови обласної ради, який, як ми вважаємо, організовано, обдумано вводить в оману депутатів, які в результаті приймають рішення на користь інших осіб.

На сесії, яка проходила в Миргороді, я попросив депутатів: «Підніміть руку ті, хто знає, що ми зараз уже ремонтуємо зал засідань не за 15 мільйонів, а за 45». Ніхто не підняв. Хоча знали голова та заступник. Нашою вимогою було переобрання керівництва. Сподіваюся, що в світлі останніх подій, зокрема, після виборів президента, нової Верховної Ради зміниться сам підхід до людей. Можливо, зрозуміють: треба не тільки гребти собі, а й людям щось давати.

– Чи є доведені факти, що від виконання робіт за завищеною вартістю хтось отримав відкати?

– Ми оприлюднюємо всі факти на сайті «Новини Полтавщини», на сторінці Ірини Степаненко у «Фейсбуці». -повідомив Віктор Щуров.- Знаходимо часто, що якесь прийняте рішення насправді… не приймалося. Принаймні про це не знають депутати. На аудіозаписах і у стенограмах прийняття конкретного рішення немає. Насправді загальним списком прийняли зміни до бюджету. На останній сесії взагалі голосували за одні цифри, які обговорювалися, а написали зовсім інші.

Свого часу депутати виділили 20 млн грн «Полтававодоканалу» для погашення заборгованості за електрику перед «Полтаваенерго». Сума була такою, що електрику планували відключити, припинилася б і подача води по всій Полтаві. Можливо, й ми, депутати, винні, бо своєчасно не підняли тариф на воду. А коли ми вирішили проконтролювати, куди ті 20 мільйонів поділося, виявилося, що на погашення боргу пішла лише третина. А решта суми – на потреби «Полтававодоканалу». У ряду депутатів виникла підозра, що одночасне виділення суми на закупку обладнання (насосів тощо) – не спроста. Адже цікаво, за якою ціною його закупили.

Коли ми почали перевіряти, то почули: «Вибачте, ви ж виділяли кошти нецільові». – «Як нецільові? На сесії голосували за погашення боргів за електрику». – «Ні, – кажуть. – Там не таке рішення прийнято, а на поповнення статутного фонду». Коли ми за це голосували, ніхто не знає. Тобто Біленький і компанія змахлювали, коли писали протокол. Бюджетна комісія подавала зовсім інший документ. Таких фактів дуже багато.

Віктор Щуров про виділення свердловин куму Путіна

– А як було із виділенням Павлу Фуксу в Зінькові 10 свердловин! Нам керівництво не повідомило, ким є Фукс насправді, що це особистий друг Путіна. Потім уже піднялася громадськість, запитала: «Що ж це ви робите?» За перше рішення я навіть голосував, а потім, дізнавшись правду, не підтримав решту 9. А більшість голосували, спираючись на пояснення керівництва.

– Чи з самого початку роботи депутатів цього скликання відбувалися якісь «махлювання»?

– Спочатку обласна рада працювала чітко і прозоро. Потім почали робити зміни до регламенту роботи. Зовсім невеличкі. Всього за один пунктик проголосували. Раніше перед пленарними засіданнями відбувалася так звана 15-хвилинна розминка, де виступали представники громадських організацій. Вони опрацьовували проекти рішень і доносили до депутатів, на які пункти потрібно вернути увагу, де «собака зарита». Я прислуховувався до активістів. Але потім облрада проголосувала, щоб ці 15 хвилин «розминки» перенесли у кінець засідання. І пояснення вже ніяк не впливали на прийняття рішень.

Другий штрих – зміни у фіксації засідань. Раніше як на сесіях, так і на засіданнях бюджетної комісії, велася стенограма. Як сказав, так і написали. Наприклад, мені стенограма допомогла спростувати безпідставні звинувачення, нібито через мій голос не виділили гроші на ремонт Млинівського мосту. Безпідставність обґрунтовано тоді ж підтвердив навіть Валерій Головко. Однак пізніше ведення стенограм відмінили. Почали вести звичайний протокол, де в довільній формі записується, про що говорить виступаючий.

– Але ж є відео- та аудіозапис.

– Так, проте його не так і легко відшукати.- говорить Віктор Щуров. – На записах не завжди чути депутатів, які виступають із місця, на засіданнях бюджетної комісії теж людей чути вибірково. Зовсім не чути тих, хто знаходиться поза полем зору камери. При прямій трансляції у полі зору було 2/3 залу і наша фракція зовсім туди не потрапляла. До того ж, запис не вважається офіційним документом.

Віктор Щуров: “Ремонт залу облради був потрібен керівництву для того, щоб у його період депутати не мали часу, аби вникати у документи”

– Так само й після ремонту залу?

– Ремонт був потрібен керівництву і для того, щоб у його період депутати не мали часу, аби вникати у документи. -впевнений Віктор Щуров. – Одна справа – коли депутат приїжджає перед засіданням заздалегідь, звертається по роз’яснення документів до свого помічника чи колег. Інша – коли всі з’їжджаються по розбитих дорогах у Горішні Плавні, ледве встигають і за 2 години розглядають 132 питання, бо треба й додому повернутися. Ще й механізм голосування викликає сумніви – якими кнопками голосували і як відображалися результати. Так у останні роки приймалися рішення про використання великих сум бюджетних коштів. Мені дуже прикро, що мої колеги-свободівці на чолі з Віталієм Ханком вперше за всю каденцію проголосували за зміни до бюджету, фактично підтримавши корупційні діяння.

– В чому ж вони полягають?

– Наприклад, виділили кошти підприємству «Полтавафарм». Тобто для підтримки аптек. Як може бути збитковою аптека, до якої стоять черги і взимку, і влітку? Ми можемо дізнатися, які там націнки. Це 245 аптек, які перебувають у комунальній власності Полтавської обласної ради. Тільки у обласній лікарні вони є на кожному поверсі. Але мережа аптек показує збитки по 6–8 млн грн за кожен рік із останніх при виручці по півмільярда. Такого не може бути. Якщо це підприємство збиткове, треба в першу чергу міняти керівника. А його перепризначають. І зараз він – т. в. о., тобто, якщо розрахується у будь-який момент, до нього і претензій не пред’явиш. Керівника одноособово призначив пан Біленький. Він із Луганської області, їздить на «Мерседесі» однієї з останніх моделей.

Віктор Щуров про територіальні реформи

– Чи схвалюєте Ви план територіальної реформи?

– Його розробляли у ОДА і виносили на розгляд облради. У ньому дуже багато спірних питань. – впевнений Віктор Щуров. – Наприклад, Остап’є, яке хоче об’єднатися із сусідньою Білоцерківкою, хочуть приєднати до розташованої за 40 км Решетилівки. Голос громад фактично не слухали, а робили під себе. Біленький – під Решетилівку, Головко зробив собі «вотчину» в середині іншої громади, щоб потім було де покерувати.

Так і в Лохвицькому районі. Об’єднання стримує бажання сільських голів побути і далі «князьками», їм і так добре. Я думаю, тут держава повинна застосувати силу. До того ж, голови мають отримувати зарплату з огляду на те, які середні доходи у громаді. Думаю, зараз головам вистачило б 8–10 тис. грн на місяць, а не 50. Взагалі я дуже схвалюю утворення ОТГ, але вважаю, що використання ними бюджетних коштів треба дуже ретельно контролювати. Можливо навіть зробити суворішим бюджетний кодекс. Тим паче, є сільради, де депутати розбираються в питаннях, а є такі, де мовчки піднімають руки за все, що пропонують голова з секретарем.

Спілкувався Олег ДОЛЕНКО.

На фото: 1. – Віктор Щуров.Фото: oblrada.pl.ua.

2. Віктор Щуров – серед «заколотників» перед початком засідання облради в Миргороді 3 травня.
Фото: np.pl.ua