Вірус Petya успішно провів кібератаку на Україну. Полтавщина також стала його жертвою

Державні органи центральної і регіональної влади, комерційні і банківські структури, підприємства і навіть Національна поліція України тощо вчора заявили о масовій кібератаці, яку на їхні комп’ютерні мережі проведено за допомогою потужного вірусу-шифрувальника, який отримав назву Petya. На Полтавщині про повне або часткове припинення роботи через це вчора заявили чимало організацій і установ. Зокрема, відділення Ощадбанку, Нової пошти, Укртелекому, Полтавська ОДА та РДА, Полтавська міськрада, ПАТ «Полтавагаз», ГУ Нацполіції в Полтавській області, КП «Полтававодоканал», аптечна мережа «МедСервіс», «Тріоль», відділення Укрпошти, сайти деяких ЗМІ тощо. Під атаку підступного вірусу потрапили також центральні органи – Кабмін, Укренерго, міжнародний аеропорт «Бориспіль», мережа Інтернет-магазинів тощо.

Про вірус Petya.A, та його наступні модифікації, стало відомо в квітні 2016 року. Він розповсюджувався електронною поштою. Адресант запускав вкладений до листа невідомий файлі, таким образом, надавав шпигунській програмі права адміністратора. Після чого вона демонструвала підроблений BSOD (синій екран смерті). Після перезавантаження комп’ютера наступали незворотні процеси: вірус запускав підроблену утиліту і шифрував файли. У результаті власник комп’ютера на екрані бачив оголошення з пропозицією провести оплату і купити у хакерів ключ для дешифрування файлів. Цього разу вони вимагають суму у 300 доларів США, яку слід перевести на їхній електронний гаманець. У противному випадку відновити роботу комп’ютера неможливо.

У зв’язку з масованою кібератакою на Україну глава уряду Володимир Гройсман на своїй сторінці у Фейсбуці написав: «Фахівці Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомили мені, що ситуація, спричинена кібератаками на ІТ-системи ключових сфер нашої країни, під контролем. Жоден державний е-ресурс не постраждав. Наразі робота щодо нейтралізації кіберзагроз продовжується…».

А СБУ сьогодні розповсюдила інформацію з рекомендацією, як уникнути зараження вірусом, та як виправити ситуацію, якщо ваш комп’ютер спіткало таке лихо (ssu.gov.ua).

Олександр Брусенський

Фото з інтернету