У Полтаві вручили найвагомішу художню премію та відкрили виставку художника-земляка

картина «Полтавське сало»

7 грудня в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відбулися дві важливі події. По-перше, це вручення щорічної премії імені видатного художника, чиє ім’я носить музей. По-друге, відкриття фондової виставки.

Премію ім. М. Ярошенка 2010 року започаткувала Полтавська міська рада на пропозицію колективу музею. Її вручають митцям, науковцям, працівникам культури, засобів масової інформації, громадським діячам та діловим людям регіону. На момент заснування номінал премії становив 1000 грн, але з 2015 його збільшили до 2500 грн. На сьогодні це найбільша в Україні премія для художників.

відкриття фондової виставки

Цього року лауреатами у шести категоріях стали:

образотворче мистецтво: живопис — Ігор Величко;

образотворче мистецтво: скульптура — Святослав Пашинський;

образотворче мистецтво: графіка — Володимир Вернадський;

громадська діяльність (організація і проведення мистецьких акцій) — колектив працівників відділу мистецтва Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського, завідувач — Галина Вікторова;

наукові праці та дослідження в області мистецтва — Ольга Орлова;

сприяння розвитку музею та поповнення колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка — Юрій Матвєєв.

Вручали премії заступниця Полтавського міського голови з гуманітарних питань Людмила Бойченко та депутат Полтавської міської ради Едуард Волков.

учасники фондової виставки
Лауреати цьогорічної премії ім. Миколи Ярошенка з представниками Полтавської влади. Зліва направо: Є. Волков, Ю. Матвєєв, І. Величко, В. Вернадський, Г. Вікторова, С. Пашинський, О. Орлова, Л. Бойченко.

Виставка під назвою «Андрій Сербутовський. Роздуми» присвячена 95-й річниці від дня народження одного з найвідоміших полтавських художників ХХ століття, людини з непростою життєвою долею. Він був вихідцем із родини ворогів народу, й це тавро стало на заваді отриманню освіти. А потім почалася Друга світова війна, в якій він брав участь. Тож про здобуття фахової освіти довелося взагалі забути.

Але потяг до мистецтва виявився сильнішим. Його вчителями стали Віталій Шеховцов, Борис Щербина Микола Волков.

А. А. Сербутовський працював художником на різних підприємствах. А у вільний час творив, творив, творив…

Із 1948 року він виставляється в Полтаві, з 1950 року бере участь у всеукраїнських, із 1964 року – у всесоюзних виставках. Його роботи демонстрували виставки в Японії, Болгарії, Польщі, Німеччині та інших країнах світу. Він працював практично до останніх днів життя (помер художник 2006 року), очолював Полтавську обласну організацію НСХУ.

А. А. Сербутовський починав працювати в той час, коли творчість художників-соцреалістів переживала свій розквіт, коли ж створював свої останні картини, позиції в мистецтві міцно утримував уже постмодернізм. Але майстер не зрадив собі. Його картини неможливо сплутати з роботами інших художників: приглушені кольори, вишукані лінії, особлива гармонія, неповторна задушевність. Він залишив по собі велику спадщину: понад 2 тис. робіт. Це пейзажі, жанрові картини, портрети.

Фондові виставки в музеї проводять постійно, але цього разу музейні надбання були доповнені роботами А. А. Сербутовського з приватної колекції Олексія Петренка. Колекціонер розповідає, що був вражений мальовничими пейзажами А. Сербутовського, тож і вирішив колекціонувати його роботи.

відкриття фондової виставки в Полтаві
А. Сербутовський. Полтавське сало.

На виставці представлено рівно 100 робіт живописця, причому особливе місце займає метрова картина «Полтавське сало», створена 1973 року. Вона зображує молоду колгоспницю, яка продає на базарі сало.

Дарина СОЛОДКА.