Влада проти громадськості?

Або як у Полтаві почалася війна за культурну спадщину

Звістка, яка днями надійшла до обласного центру з Міністерства культури України, збентежила багатьох полтавців, котрі завжди пишалися тим, що в місті є чимало архітектурних пам’яток, що мають статус національних і охороняються державою. Правда, чимало з них перебувають або у занедбаному стані, або зазнають справжніх атак місцевих комерсантів, котрі, використовуючи зв’язки з владою, примудряються добудовувати до історичних будівель свої «генделики», кіоски тощо. Схожа ситуація склалася ще кілька років тому навколо унікальної майже півтора столітньої споруди Кадетського Петровського корпусу, що височіє просто у центрі Полтави. Правда, від колишньої величі цієї будівлі, яка десятки років була красою обласного центру, залишилися лише спогади.

Нині історична будівля стоїть пусткою і лякає перехожих вибитими шибками, обідраним дахом та напівзруйнованими стінами. Занепокоєння полтавців викликає і доля іншої історичної пам’ятки – будівлі колишнього Дворянського зібрання, яка веде свою історію з 1810 року. За радянських часів там влаштували кінотеатр ім. Котляревського. Але на цьому страждання пам’ятки архітектури не завершилися: нині унікальна будівля буквально обростає комерційними «проектами», де торгують будь-чим. А тепер ще один із полтавських підприємців, за потурання міської влади, вирішив прибудувати до унікальної архітектурної пам’ятки чергову «кафішку», що спровокувало масові акції протесту, які переростають у бійки.

Позбавлення статусу

Тепер, як стало відомо, Будинок дворянського зібрання наказом Міністерства культури України статус історичних пам’яток архітектури національного значення — будівлі Дворянського зібрання, Полтавського краєзнавчого музею та Кадетського корпусу, знижено до місцевого. Що одразу збурило громадськість. Місцеві активісти, перш за все архітектори, не лише обурилися цим несподіваним рішенням, але й спрогнозували, що міністерство навмисне розв’язало руки міській владі, яка відтепер самотужки може вирішувати долю цих унікальних споруд. Як саме, спрогнозували у ГО «Незалежна Асоціація архітекторів», звідки звернулися з листом до міністра культури Євгена Нищука:

«Позбавляючи ці споруди статусу пам’яток національного значення Ви, своїм наказом, розв’язуєте руки не доброчесним «інвесторам», яким байдуже, як до нашого спільного минулого, так і до майбутнього наших дітей. Вже зараз Дворянське зібрання перетворене у стрип-клуб з вбудованим кіоском «Шаурма» та магазином із засобами особистої гігієни. На сьогоднішній день впритул до цієї пам’ятки ведеться будівництво, яке визнане інспекцією ДАБІ незаконним. Кадетський корпус з 2006 року нищиться регулярними пожежами, цегляна кладка стін руйнується через відсутність даху, він потребує негайної консервації та приведення у первісний стан…».

А народний депутат України Юрій Бублик вважає, що зниження статусу цих історичних споруд з пам’яток архітектури національного значення до місцевого, на користь різного роду грошовитих пройдисвітів, котрі негайно використають можливість прибрати їх до рук, та перетворити у нові кав’ярні, клуби тощо.

«Кому насправді вигідні такі зміни — невідомо. Зрозуміло лише одне: хтось хоче відмити хороші гроші та легалізувати будівельні роботи, які змінюють історичний вигляд Полтави. Прикро, що влада настільки знахабніла. Адже, навіть за радянських часів повсюдного гоніння національної культури, заборону українського архітектурного стилю, на такий крок ніхто не наважився. Зрозуміло, що міська влада не долучатиметься до боротьби за справедливість. Тому завтра Краєзнавчий музейїду до міністра культури Євгена Нищука. Сподіваюся, що цю проблему вдасться вирішити…», – написав днями на своїй сторінці у ФБ Ю. Бублик.

Як стало вчора відомо, така зустріч відбулася. Про свої враження від реакції міністра на ним же підписаний наказ, та перспективи відновлення статусу історичних будівель, нардеп Ю. Бублик сповіщає своїх виборців на своїй сторінці у ФБ.

«Реакція його (міністра – авт.) представників здивувала. Вони почали запевняти, що ми не так зрозуміли ситуацію і, що ніхто не збирався знижувати статус цих пам’яток, важливих не лише для історичної та архітектурної спадщини Полтави, а й України в цілому. Після перемовин з Нищуком вдалося дійти згоди, що цю ситуацію найближчим часом виправлять. Навіть поспіхом надрукували проект постанови Кабміну про занесення Краєзнавчого музею, Кадетського корпусу та Будинку дворянського зібрання до реєстру пам’яток національного значення. Невдовзі її зареєструють та затвердять. Сподіваюся, що слово дотримають, — і нам разом з активістами ГО «Незалежна Асоціація Архітекторів» не треба буде знову штурмувати Міністерство культури.

Отак разом з громадою боремося за справедливість. Вкотре переконуюся, що лише разом досягнемо успіху…».

Офіційної реакції полтавської міської влади на події навколо унікальних пам’яток архітектури окрас обласного центру, поки не надходила.

Олександр Брусенський
На фото1: Кадетський корпус сьогодні
Для збільшення зображення –
натисніть на фото