Останні новини від Синоду Вселенського патріархату, який 11 жовтня 2018 року підтримав право на автокефалію Української церкви, викликали неабиякий резонанс не лише поміж вірян, але й пересічних українців. Правди не приховаєш: радість від того, що Україна нарешті матиме власну помісну церкву, незалежну від Росії, не затьмарила відчуття побоювання щодо насильницького захоплення храмів УПЦ Московського патріархату та приниження тих, хто відправляє в них службу. Російська церква в Україні буде закрита.
Хмизу у багаття церковного розколу підкинула заява офіційних осіб із Адміністрації президента Росії про те, що там захищатимуть православних в Україні, як “захищають російськомовних» (https://www.pravda.com.ua/news/2018/10/12/7195002/).
На Полтавщині, де нині вже понад 100 парафій УПЦ КП із тисячами вірян, питання майбутнього об’єднання церков у єдину помісну українську церкву теж стоїть дуже гостро. З огляду на політичну складову процесу, без якої, на жаль, не вдалося вирішити виключно церковне питання. Про особливості процесу об’єднання церковних общин в області «ПП» розповів архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір.
Архієпископ Федір про розлучення з російською церквою
-Владико, чи не побоюються у Полтавській єпархії того, що процес об’єднання викличе спротив, і в нас з’явиться така собі «катакомбна» російська церква з числа тих вірян УПЦ, хто не захоче перейти до української помісної церкви?
-Якщо Москва це буде інспірувати, то може трапитися все, що завгодно. Адже ФСБ над цим працює. А якщо ми будемо мудрими, а Бог веде цю справу і благословляє, то цього не буде. Тому що створення помісної церкви – добровільна справа. І громади, і священики і єпископи московського патріархату самі визначаться з тим, чи хочуть вони лишитися в російській церкві. Будь ласка! Якщо насильно зігнати когось у якусь структуру, то вона обов’язково розвалиться… Це має бути добровільне, виважене рішення. Тільки таким шляхом, я переконаний, Україна буде іти. Ніяких насильств не повинно бути і не буде! А решта – просто нагнітання Москвою ситуації, щоб зашкодити цьому процесу…
-Вам відома точка зору на процес майбутнього об’єднання Митрополиту Полтавського и Миргородського УПЦ Филипа?
–Щодо Филипа, то його точки зору я не знаю Час покаже… Ми з ним останнім часом зовсім майже не пересікалися і не спілкувалися… Я не знаю його позиції. Побачимо… Ми відкриті, і якщо людина визначилася, то її справа. Київський патріархат, принаймні, буде ставитися до тих єпископів, які прийдуть у помісну церкву, як до братів наших. І разом будемо будувати нашу українську церкву…
–Віряни побоюються, що ще до об’єднання на Полтавщині почнеться захоплення храмів УПЦ, насилля над їх священиками…
–Храми є власністю громад. Російська церква також. А не якоїсь конкретної церкви. Це власність конкретної громади. Якщо громада визначиться, що вона хоче бути в помісній церкві, то із своєю власністю – храмом, переходить туди…
Розмовляв Олександр Брусенський
На фото: Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір.
Фото автора.